שושן צחור בנחל כלח

האווירה המיוחדת האופפת את נחל כלח, כזאת שמזכירה לנו יער מהאגדות, מהווה תירוץ מספיק טוב להגיע אל הר הכרמל וסביבתו. החורש הים תיכוני, הבא לידי ביטוי בצומח כגון עצי אלון ואלה ארצישראלית, קטלב, כליל החורש ועוד, מהווה רקע לפריחה המרהיבה של השושן הצחור. השושן גדל בשני אתרים: בגליל ובכרמל ואלו מהווים את גבול התפוצה הדרומי שלו. לפרח גבעול גבוה עם פרחים לבנים בוהקים וניחוח עדין ונעים. המסורת הנוצרית אף מקדשת את הצמח והוא מופיע בכל הציורים המתארים את הבשורה מימי הביניים ועד היום.

לוע-הארי הגדול בנחל כזיב

טיול בנחל כזיב ומבצר המונפורט אפשרי ברוב עונות השנה ובייחוד בקיץ. המסלול המוצל, הנחל הזורם ועין טמיר המקסים תמיד כלולים בעסקה ומה שעשוי להשתנות בסביבת הנחל הוא הצומח. נכון, חורש ים תיכוני יש בשפע אך ממש בפתחו של הקיץ צומח בקרבת הנחל לוע-הארי הגדול. צבע הארגמן האופייני לפרח, הנמנה עם משפחת הלועניתיים, מתקשר לגיבור מקראי חזק במיוחד – שמשון הגיבור. בואו לגלות.

לוטם שעיר בגליל

כמה פעמים שמתם לב שלא התעוררתם בזמן, לבשתם במהרה את החולצה הראשונה בה הבחנתם בארון ורצתם לעבודה או לפגישה? ובכן, כך גם קרה ללוטם השעיר ולצערו, הוא נשאר ככה כל חייו. רוצים לדעת למה? ראשית, הכינו את הצידנית או התרמיל וצאו לטייל בצפון הארץ. הפרח, שעלי כותרתו מקומטים וצבעם סגול בהיר יצוץ לו בצידי הדרך והסלעים. הפרח כמעט חסר ריח, והפרי מחודד ועטור שערות.

עדעד כחול ונוף של ים

היכן הייתם בוחרים לחיות אם הייתם זוכים בחיי נצח? העדעד הכחול, שקיבל את שמו לאור העובדה שפרחיו אינם נובלים וחיים לעד (עדי-עד) בחר לחיות באזור החוף, על החולות ועל גבי סלע הכורכר האופייני לחבל ארץ זה. גובהו כ-35 סנטימטרים ולאורך חייו למד הפרח הנמנה עם משפחת העופרתיים להתמודד עם רסיסי המלח מן הים. כמו העדעד הכחול גם הצלבנים בימי הביניים בחרו לחיות על רכס הכוכר והקימו מצודה צלבנית לצד נמל שאת שרידיו ניתן לראות עד היום. בואו לפגוש את שניהם.

אירוס ארם-נהריים בתל אבל בית מעכה

כמה פעמים חיפשתם מקום נחמד לעשות קפה בשטח? ובכן, תל אבל בית מעכה הוא אחד כזה. מצפון לכפר גלעדי, טיפה לפני מטולה, מתנשא לו התל לכמעט 400 מטרים מעל פני הים. בימי המקרא היה המקום לנחלת שבט נפתלי ומוזכר בתיאור ספר מלכים (ב) את מסעו של תגלת פלאסר, מלך אשור:

בִּימֵי פֶּקַח מֶלֶךְ-יִשְׂרָאֵל, בָּא תִּגְלַת פִּלְאֶסֶר מֶלֶךְ אַשּׁוּר, וַיִּקַּח אֶת-עִיּוֹן וְאֶת-אָבֵל בֵּית-מַעֲכָה וְאֶת-יָנוֹחַ וְאֶת-קֶדֶשׁ וְאֶת-חָצוֹר וְאֶת-הַגִּלְעָד וְאֶת-הַגָּלִילָה, כֹּל אֶרֶץ נַפְתָּלִי (מלכים ב טו, כט)

השילוב של תצפית טובה, קפה בשטח, שקיעה וצמח מרהיב ביופיו כדוגמת האירוס ארם-נהריים הם שילוב מנצח לכל טיול.

לתחילת הכתבה