כל המידע על טיול ג'יפים ברמות נפתלי

  • סוג 4X4 SUV: קל, בינוני
  • נקודת התחלה: בכביש 886, מצומת ישע צפונה | סיום: תל אבל בית מעכה, ומפל הטחנה במטולה. 
  • חניונים: מסודרים, לאורך דרך נוף רמות נפתלי.
  • נקודות עצירה לקפה: ליד המצפה לזכרו של לירון סעדיה ז"ל ● חניון הרועים - בנקודת הירידה בין המטעים ● מצפה דדו מעל מטולה ● בעין משגב ● בסיום, בגבעה תל אבל בית מעכה.

על המסלול

המסלול קל יחסית, למעט החלק האחרון, חלקו נע על קו הגבול בין ישראל ולבנון, טובל בפריחות מדהימות של מטעי הנשירים באביב, יפה, לא פחות, בעת השלכת בסתיו. בקיצור יפה כל השנה.

למען האמת, אני מקנא בכם על הראשוניות, על שאתם נחשפים לדרך היפה, ובפרט לחלקה השני (במידה ולא הייתם בו קודם). אפשר וכדאי לחזור למקום כדי לראות את היופי בגרסאות שונות של עונות השנה. בקיץ המראות מהדרך שונים לחלוטין, העצים עטופים בעלים ומראות הנוף במדרונות ההרים ושולי עמק החולה ועמק עיון משתנים בצבעם. באביב, שזו העונה המועדפת, המסלול מפתיע בעושר גווני הפריחות: ורוד עז, לבן צחור והפרחים שמנקדים באדום את השטח. בסתיו כל העצים מבשרים שגם צבעי השלכת היפים. ובחורף, הגוונים משתנים, חלק מהשביל נעלם בערפילים המטפסים מהעמקים ומחול העננים בשמיים מדהים וכמובן צבעי הנוף משתנים. בקיצור סעו לשם ומהר.

הגליל מחכה לכם! | צילום: טל שחר
הגליל מחכה לכם! | צילום: טל שחר

עוצרים למלא מצברים

איזה כיף שהמסלול מסתיים במטולה, עם אופציה לביקור במסעדת "הטחנה" המפורסמת. מסעדת הטחנה היא מסעדת בשרים איכותית עם תפריט שמתבסס ברובו על עדר בקר, ששייך לבעל המסעדה עצמו. במסעדת הטחנה תראו מערב פרוע שקם לתחייה באמצע מושבה נינוחה. חבלים משתלשלים מהתקרה, ריהוט מעץ בוהק וקמין עצים ענקי שניצב במרכז המסעדה, הם רק חלק משלל אלמנטים שיכניסו אתכם אל תוך סרט מערבונים של קלינט איסטווד משנות ה-60’.

טיפ מהשטח: לימדו את ציר הניווט

tip image 660x370השתדלו  לעבור בבית על המסלול המשוער, ללמוד את מקומות היישוב בסמוך, כבישים עיקריים, ונקודות מפתח אחרות לאורכו של המסלול. נסו לקחת איתכם יותר מאמצעי ניווט אחד - GPS, תוכנת ניווט וכמובן מפת נייר. לעיתים אחד או יותר מהמכשירים האלקטרוניים אינו מתפקד, ומה שנותר הוא לנסות ולהתמצאות על פי מפת נייר ("אולד סקול").

הטיפ באדיבות מדריך הטיולים ג’וי בירן

תוספת מדליקה לטיול

אם מתחשק לכם לשחרר קצת את הגוף אחרי יום שלם של ישיבה ממושכת בג’יפ, ועל הדרך גם לראות את אחד המפלים היפים ביותר בארץ (!), נחל עיון ומפל התנור הם המקומות בשבילכם. טיול השטח שלכם מסתיים במושבה מטולה, ובאותה מושבה בדיוק מתחיל גם מסלול הטיול הרגלי ( אם אתם בלחץ של זמן – מומלצת הגרסה המקוצרת). מפל התנור המפורסם נשפך אל תוך בריכה צלולה ומהווה סיום בהחלט מהפנט ליום הטיול הזה.

מפת המסלול:

מהלך המסלול

את תחילת היום נפתח בעין תאו, אחד המעיינות היפים והכיפים ביותר שיש בגליל. הכניסה למעיין נמצאת כ50 מטר מערבית לצומת כוח (שער ברזל בסמוך לתחנת אוטובוס). הצמחייה סביב המעיין עשירה וירוקה. תוכלו לחסות בצל העצים ומומלץ לעשות ארוחת בוקר וקפה בנקודה זו, רגע לפני שמתחילים את המסלול.

תחילת המסלול, על כביש 886, שמתחיל בצומת ישע ונמתח צפונה. הכניסה לדרך הנוף כ-2.5 קילומטרים צפונית לקיבוץ יפתח. הקטע הראשון מסתיים בכביש תל חי כפר גלעדי. מהדרך נפרסים נופים מדהימים של עמק החולה על שדותיו. הרי רמת הגולן שמתרוממים ממזרח לעמק. וקריית שמונה ששרועה למטה, כמעולפת מהיופי שמסביב. כדאי לנסוע לאט כדי ללגום את כל היופי להרבות בעצירות, הנוף פשוט מרתק. החלק הראשון מתאים לכל רכב אם כי מחייב נסיעה זהירה. דרך כורכר מהודק משולבת עם קטעים סלולים.

חלק זה של המסלול ניתן לביצוע גם עם רכב משפחתי שאינו 4x4

(איפוס)

3.2 – ממזרח, למטה, משתרע הצד הדרומי של קריית שמונה. (מתחילים לראות את איזור התעשייה של קריית שמונה ואת השכונות הדרומיות).

4.2 – שביל צדדי. עליה לשביל מצוק מצפור רמים, שביל גיאולוגי. ממשיכים ישר בשביל המרכזי. (אפשר לעצור לטיול רגלי). ממשיכים ישר.

5.4 – פיצול שבילים, להמשיך ישר.

5.6 – עוברים מתחת לרכבל שיורד מקיבוץ מנרה.

6.0 – שביל גיאולוגי- סימון שביל שחור, להמשיך ישר.

7.1 – פניה ימינה, (סימון שביל ירוק).

8.3 – אתר זיכרון מיוחד לזכרו של לירן סעדיה, לוחם ומפקד בסיירת אגוז שנפל בקרב במרון א-ראס. מצפה מיוחד ומטופח ובו מרפסת הצופה אל הנוף של עמק החולה הרי הגולן ובתי קריית שמונה, נוף ילדותו של לירן. שביל אבן, בשני צדדיו מוטבעים על אבן איוריו של לירן. ברחבה רמקול, משמיע בלחיצה את השירים שאהב, את סיפורו של לירן. (מתאים להפסקת קפה בשולחנות ליד המצפור).

9.7 – חניון עין רועים. חניון יפה בתוך עצי אורן חסונים, עם מעיין קטן ושביל מוליך אל המעיין, בימי החורף יש מים במעיין. (מתאים להפסקת קפה).

10.5 – המשך דרך הנוף להמשיך בעיקול הכביש.

11.9 – יציאה לכביש תל חי-כפר גלעדי, (9977). פונים שמאלה, מערבה, נוסעים 3.9 ק"מ עד לשלט מחנה עדי. פונים ימינה בכביש

(איפוס)

אנו נכנסים לדרך נוף היפה ביותר בארץ, השביל נסלל והוכן על מטווה של דרך ג'יפים שהייתה מהלכת בין מטולה ומשגב עם. דרך הנוף כמעט נושקת לגבול עם לבנון, הנוף הנשקף ממנה משכר וסוחט הרבה קריאות התפעלות. העונה היפה היא מרץ – תחילת אפריל בה מתחילה פריחת הנשירים, המסלול הופך לצבעוני במיוחד בגלל התחרות בין ורוד הנקטרינות ולבן האגסים.

0.2 – נוסעים ישר ולפני השער יש פניה ימינה לדרך כורכר שמתחברת עם דרך סלולה בחלקה, שלט המגביל את מהירות הנסיעה ל-30 קמ"ש. (סימון שביל אדום).

1.2 – כעין גשר אבנים, המשך השביל נסיעה על אבנים. (רואים את ההר החפור, פצע בלב היופי, המחצבה של כפר גלעדי. למטה נפרס נוף מדהים מגובה של 734 מטר מעל פני הים).

2.0 – דרך כורכר. המשך נסיעה על סימון שבילים אדום. הנוף המשתרע למטה אינו מניח לנוסע מהר, רואים מרחוק את בתי מטולה, את שולי עמק החולה, את בתי הישוב יובל, מעיין ברוך ועוד. בימי האביב רואים את הפריחה הורודה שנראית כלהבה האוחזת במדרונות ההרים.

3.0 – מבנה אבן מימין, ודקל גדול, לצד הדקל מעיין קטן, עין משגב, (מקום מתאים להפסקת קפה). עתה מטעי הנשירים מקיפים אתכם משני הצדדים. כאמור, באביב הצבע השולט הוא ורוד של פריחת הנקטרינות. בהמשך המסלול נושק לפריחה לבנה, כאילו חוצה מסדר של כלות. בסתיו צבעי השלכת מלווים את המטייל בשלל גוונים של כתום, חום וצהוב. ובקיץ? העצים עטופים בעלים, הפרי מכופף את הענפים. (אין לקחת מהמטעים ללא רשות). אפשר להבחין ממערב בבתים מעבר לגבול, חווילות נאות שצמחו ממש על קו הגבול, אנשי מטולה מספרים שהבית של עשירים סעודיים.

5 – הגעה לצומת, (שלט שמורת טבע נחל משגב). לבחור את השביל הימיני, דרך כורכר.

5.6 – התפצלות, פניה ימינה להמשך בשביל.

(איפוס)

אנו כבר בשערי מטולה, כביש מפותל בין השטחים החקלאיים של המושבה, נקטרינות, קיווי, שזיפים, תפוחים, מישמש ועוד. עדין השביל גבוה ממטולה. מטולה נחה מקופת ביופי ירוק (באביב) וחורף זה הביא נחת רבה לחקלאים והטבע מתעורר ופלגים זעירים זורמים לצד השביל. חגיגה של פריחות וחרקים המגעים להתאבק ולאבק.

0 – סימון שביל אדום

1.8 – שער ברזל, פניה שמאלה.

2.3 – פניה ימינה, למעלה, לאנטנה ענקית.

2.8 – ירידה לכיוון מטולה, נסיעה על כביש.

3.0 – תצפית דדו, הר צפייה שמתנשא לגובה של 615 מטר, תצפית יפה מקורה על מטולה ואצבע הגליל ועל הצד הלבנוני ממזרח. על ההר בנויה השכונה החדשה, (יחסית), של מטולה. שווה לעצור ואם תרצו שווה עוד קפה.

3.5 – הגעה לכיכר, פניה ימינה, לרדת במורד, לא להיכנס למטולה, להמשיך ישר בכביש 90.

6.1 – פניה שמאלה, (מזרחה). מהכביש הראשי יורדים לכביש קטן, (זהירות! הפניה על כביש ראשי והיא מסוכנת). הכביש המשובש יורד בתלילות בין המטעים, אם אתם באביב הפריחה משגעת רודפת אחריכם.

חלק זה של המסלול אפשר לבעלי רכבי 4x4 בלבד

(איפוס)

0.4 – הכביש הצר יורד בתלילות לגשר קטן, שווה לעצור על הגשר לראות את זרימתו של נחל עיון, בימי חורף סוערים הנחל עולה על הגשר והכביש. בימי הקיץ הזרם דל. המים זורמים מכאן משמורת נחל עיון ומפל התנור.

0.8 – עליה עם סרפנטינות, (סיבובים), כדאי לנסוע לאט ולראות איך מתגלה הנוף שורות, שורות של מטעים, מכאן רואים כבר את בתי מטולה. בצומת פניה ימינה, לכביש צר ומשובש שמוליך דרומה.

1.7 – בצומת, פניה שמאלה, אתם נמצאים ממש בקצה המזרחי של האצבע, ממזרח רואים את כביש המערכת, כל רכב שחולף מעבר לגדר שייך לאזרח לבנוני.

2.2 – פניה שמאלה לשביל משובש שמטפס אל תל אבל בית מעכה. (אבל בית מעכה מוזכרת באמצע האלף השניה לפני הספירה, בממלכת חצור הכנענית. לפי המקרא נכבש המקום על ידי דוד המלך. מאות שנים אחרי התקיים במקום כפר ערבי, אבל אל קמח). עליה אתגרית, קשה. ג'יפים שאינם ממוגנים בחלק התחתון חייבים להיזהר מאוד בעליה, מפני סלעים בולטים, הגשם חרץ את דרכו והפך את השביל לקשה ועם דרדרת, השביל היטב. בירידה יש לבחור לרדת בהילוך נמוך. (מכאן, תצפית נפלאה על המטעים, כאמור, באביב הם פורחים בשלל צבעים ובסתיו שטיחים של צבעי שלכת. רואים את מטולה חבויה במדרון, את כביש 90, כפר גלעדי ואת שולי קריית שמונה. באביב, בתחילת אפריל, פריחה מרהיבה של אירוס נצרתי, האירוס היפה מבין האירוסים, בסביבות מרץ פריחת הצבעונים). מקום מאוד מתאים להכנת קפה, בעיקר אם הגעתם למקום בשעות אחר הצהריים.

(איפוס)

אחרי שירדתם בזהירות מתל אבל בית מעכה, בחיבור בין השביל והכביש, (הנקודה בה עליתם אל התל), פונים שמאלה (צפונה).

0.1 – יש פניה קטנה שמאלה לכביש צר ומשובש, בתחילה השביל נמתח צפונה, אחר מתעקל מערבה, חוצה את המטעים, בקצה המטעים הופך לדרך כורכר משובשת, מתעקל שמאלה ומגיע לצומת שהגעתם ממנה, הדרך יורדת לגשר מעל נחל עיון.

1.3 – פניה ימינה אל הירידות לנחל עיון ולכביש 90.

בכביש 90 חזרו צפונה, לעבר מטולה. תכנסו למטולה, תבחרו את כביש הביטחון היורד דרומה, מקיף את בתי מטולה מדרום. זהו כביש שצמוד לגדר העוטפת את מטולה, הכביש די משובש עם שוליים גבוהים, זהירות! בתחילה הכביש מוליך דרומה, אחר מתפתל ומשנה את הכיוון צפונה, אחרי כשני קילומטרים, אחרי עיקול חד, מצד ימין, תבחינו בבטונדה, כעין מדרגה גדולה שנכנסת מתחת לגדר. שם תעצרו, טפסו על מדרגת הבטון צאו כדי לראות את מפל הטחנה במלוא יופיו. (יש חור בגדר כדי לאפשר לצלם).

כמה טיפים

כדאי לכוון את הזמן להגיע לקראת אחר הצהריים, לשביל שיורד ממשגב עם אל מטולה. לסיים עם שקיעה בתל אבל בית מעכה.  

לעוד טיולי 4x4 מדהימים בצפון:

לעוד טיפים, המלצות וסיפורי דרך על 20 טיולי השטח היפים ביותר בארץ »