הכירו את איריס הסרגל

איריס הסרגל הוא גיאופיט (צמח אדמה שמקורו בפקעת, בצל או שורש) נפוץ למדי בהרי יהודה, השומרון, הכרמל והגליל התחתון והרי חברון. זהו צמח אנדמי לארצנו ואם נתקלתם בו בשטח, תעריכו את הרגע. הצמח פורח מאמצע דצמבר ועד תחילת פברואר. הצמח משתייך למשפחת האירוסיים וגובהו אינו עולה על 20 סנטימטרים. עליו מחודדים בקצה וארוכים בדרך מהגבעול ומהפרח יחדיו. לפרח שישה עלי כותרת: השלושה החיצוניים מפוסקים הצידה, ומזכירים לשון שנמצאת מחוץ לפה, עלים אלו מכונים שפיות. שלושת העלים הנוספים הם פנימיים וזקופים, צבעתם תכלת והם צרים יותר. צבעו הדומיננטי של הפרח הוא תכול.

איריס הסרגל נכלל ב"ספר האדום" (ספר המינים הנכחדים) והא אחד מ- 114 המינים האדומים הנמצאים בסכנת הכחדה. הוא נדיר למדי בדרום הגולן וברמות מנשה ונדיר אף יותר בגליל העליון. בחבלי ארץ אלו מוחלף הצמח עם איריס הלבנון, הדומה לו מאוד ולעיתים ניתן למצוא בני כלאיים בין שני המינים.

עזרו לנו להציל אותו

הסיבות לכך שאיריס הסרגל הולך ונכחד הן רבות: אקולוגיות, סביבתיות, בינוי וכדומה. רשות הטבע והגנים רוצים להרבות את הפרח באופן מלאכותי על מנת שלא ייעלם. לצורך כך, גויסו אקולוגים ובוטנאים שתפקידם להעתיק את הצמחים לבתי גידול מיוחדים שישמרו עליהם, לאחר מכן להרבות אותם ואז להחזירם לטבע.

כיצד אתם יכולים לעזור?

  • שתפו את הרעיון והפרויקט בקרבת כמה שיותר אנשים. הכירו להם את הצמח. זיכרו כמדובר בצמח מוגן ואסור לקטוף אותו.
  • צאו לטבע, למקומות המומלצים על ידינו וצלמו את הצמח על מנת שנוכל לדעת היכן גדלים האיריסים. המידע שתעבירו יועבר לרשות הטבע והגנים שיפעלו לשימור הצמח והצלתו.

כיצד תעבירו את המידע והתמונות?

לצורך כך פיתחה רשות הטבע והגנים תוכנה מיוחדת הנגישה גם לטלפון נייד שלכם. באמצעותה תוכלו לצלם את הפרח, לשלוח מיקום ותמונה שלו ולהיכנס להגרלה.

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל (טיולי)

איפה לחפש ומתי

זאת ההזדמנות לצאת החוצה, חמושים במצלמה ונעלי טיולים וחדורי מוטיבציה לעזור לנו להציל את איריס הסרגל. עד כה נצפו מספר מוקדי גדילה של האיריס בישראל ועל כן אנחנו ממליצים לכם על מספר מסלולים לטיול. לטייל כי זה כיף, לטייל כי אכפת לנו.

להמלצות על אירועים ופעילויות היכנסו ל"צוּלטבע": מדור הפעילויות של טיולי ורשות הטבע והגנים! >>