לטיול יצאנו – מסלולים

טיול יום במעיינות הירקון ומבצר אנטיפטרוס מתחיל במגדל צדק, הסמוך לכניסה הדרומית לראש העין. מבצר זה, הניצב ברום תל, בגובה 140 מטרים, משקיף בזווית רחבה על האזור. ביום ראות טובה ניתן לראות מכאן את כפר סבא בצפון ויפו בדרום. תצפית מעולה זאת הפכה את המבצר לנקודת שמירה בדרך היחידה, בה ניתן היה לעבור מצפון הארץ לדרומה ולהיפך. לימים עברה בדרך זאת, שרוחבה שני קילומטרים בלבד, דרך הים המפורסמת.

תל אפק, הנמצא כשני קילומטרים מערבית למבצר, השלים את משימת השמירה והיא נקודתנו השנייה במסלול. על התל, המוזכר פעמים רבות בהיסטוריה, בנה הורדוס את העיר אנטיפטריס, בסגנון רומאי. המבצר המרשים, על ארבעת מגדליו וחומותיו, נבנה בין השנים 1572-1574 בידי הצלבנים. בגן ישנו פארק ושטח נהדר לפיקניקים. מכאן נמשיך אל מקורות הירקון המוזן מארבעה נחלים: קנה, שילה, רבה ואיילון וממי אקוויפר, המזינים למעלה מ-95% ממימי הנחל. בחלקו הראשון, עד לשפכו של נחל קנה, הירקון נקי ועשיר בעולם חי וצמחי מים, חלקם נדירים, כנימפאה תכולה ונופר צהוב.

למסלול המלא מעיינות הירקון ומבצר אנטיפטרוס >>

כמעט 110 שנים לפני שהפכה לעיר הקניונים, הייתה ראשון לציון, מושבתם הראשונה של אנשי העלייה הראשונה. חלוציה, אנשי ביל"ו, סבלו מצוקות רבות עד שהגיע הברון דה רוטשילד להושיעם. בהחלטתו ובמימונו, נחפרה באר המים בעיר, שברגע גילוי מי התהום בתחתיתה, צעק חיים חסין ממעמקים: "מצאנו מים!", אמרה שהפכה לקנון ראשל"צי ואף נחרטה על דגל העיר. מבאר המים, השוכנת במדרחוב העיר, ניתן לעלות לכיוון כיכר המייסדים ובית הכנסת הגדול של ראשון לציון.

בסמוך וממול לבית הכנסת, ברחוב אחד העם 2, שוכן מוזיאון העיר ובכניסתו פעמון המושבה. בהמשך הרחוב, בבית מספר 7, נמצא בית הספר העברי הראשון, בית ספר חביב, שהוקם בשנת 1886 ובין כתליו לומדים ילדי העיר גם היום. נמשיך במעלה הרחוב, אל בית מספר 16. כאן בביתו, צריף שמואל הכהן, תושב המושבה, את מילותיו של נפתלי הרץ אימבר ללחן עממי רומני ויצר שיר חדש, שאנו מכירים היום כהמנונה של מדינת ישראל – התקווה. כשנהרס הבית, והוקם במקומו בית דירות, הונצח תפקידו ההיסטורי בעיצובן הייחודי של המעקות במרפסות הבתים המעוצבות כחמשות, עליהן מוטבעים תווי ההמנון.

המבנה הסמוך הוא בית הפקידות, ששימש את אנשיו של הברון ונבנה מכספו. בבית פועל כיום בית יד לבנים העירוני. זוהי פינת רחוב הכרמל שבמורדו יקב ראשון לציון ומולו גן העיר, ששופץ ושוחזר כמהה, לפני מספר שנים.

בדרום העיר, בסמוך לתחנת הרכבת ראשונים, נמצא שריד אחרון כמעט לטבע שידעה העיר. על גבעת הכורכר שבין ראשון לציון לנס ציונה, פורח בצורה מרשימה ביותר, בין פברואר למרץ, אירוס הארגמן, בשמורת טבע זעירה. מול גבעת האירוסים, בכיוון דרום, ניתן להבחין במגדל מים ועצי פיקוס, זוהי גבעת התור, שמסביבה כבר פורחים מגדלי מגורים ואלו היא, בכוח מאבקם של הארגונים הירוקים, הצליח לחמוק משיניהם של כרישי הנדל"ן.

למסלול המלא ראשון לציון >>

קצת מערבה משם, מומלץ לבקר, בעיקר בחודש פברואר, את אירוס הארגמן בגבעת חומרה, אשר בכביש המוביל מראשון לציון לקיבוץ פלמחים. המסלול מיועד לכל המשפחה, הוא מעגלי ואורכו כקילומטר. על אף שמה, הגבעה כלל אינה עשויה מאדמת חמרה, אלא מכורכר והיא חלק מרצף גבעות הכוכר של מישור החוף. העלייה לתצפית בראש הגבעה קלה, וממנה ניתן לראות את הים התיכון ויישובי הסביבה: בית חנן, עיינות ונס-ציונה במזרח, נטעים, גן שורק וראשון-לציון בצפון-מזרח וגבעה נוספת המפרידה בין גבעת החומרה לים הנראה אחריה בבירור.

למסלול המלא אירוס הארגמן בגבעת חומרה >>

לכל מסלולי הטיול באזור טיול חולון וערי גוש דן >>

רגעים למזכרת - אטרקציות

זוכרים את טיולי בית הספר למוזאונים, כשכל אימת שיד קטנה הושתה קדימה, זעפו המורים "לא לגעת!"? אז מוזיאון הילדים הישראלי בחולון הוא בדיוק אותו דבר, אבל הפוך. כאן רק מחכים שבני השנתיים עד 11 יבואו וייגעו בתצוגות, שהוכנו במיוחד עבורם, כדי שיוכלו לחוש ולחוות את עלילת הסיפור בו הם משתתפים, במהלך הסיור במוזיאון. כל המסלולים: בעקבות הפרפרים, המסע לתיקון ממלכת הזמן, היער הקסום, החייזרים, דיאלוג בחשיכה והזמנה לשקט, מותאמים לקבוצות הגיל השונות ומעבירים את התכנים לילדים בגובה העיניים.

מי שמחפש להאיץ את האדרנלין וליהנות מכמה ממתקני השעשועים הטובים בישראל, מוזמן לקפוץ אל הסופרלנד בראשון-לציון. בפארק רחב הידיים, תמצא כל המשפחה תעסוקה, בזמן שהקטנטנים יפדלו חרש בסירות הברבור באגם, או הסתחררו בקרוסלת הכוסות, הצעירים יוכלו להלחם זה בזה, בקרבות אוויר, בקרוסלת המטוסים או לנסוע בלופ שברכבת ההרים. הגדולים, המבוגרים ובעיקר האמיצים, מוזמנים לחלק אתגרי יותר בפארק בו ממתינה להם הקומבה, רכבת הרים בה הרגליים חופשיות ומתלתלות באוויר והלופים לא מפסיקים להגיע. בחלק זה של הפארק ישנם גם מספר מתקנים מאתגרים לזאטוטים, כרכבת הרים זעירה ונעימה, מסלול אבובים ואחרים.

חופי הים של ראשון-לציון ובת-ים הם מוקדי משיכה אטרקטיביים, לכל אוהבי השילוש הנהדר: שמש, חול וים. ימית ספארק מים מציע את החוויה הקייצית בפארק מים משוכלל, עם מגלשות מים שונות ועולם שלם בו אטרקציות המים מיועדות אך ורק לילדים. בפארק ישנם בנוסף: שתי בריכות פעוטות, ספא, חדר כושר, בריכת מנויים המיועדת לשחייה בלבד והפתעות נוספות.

לכל האטרקציות באזור הטיול חולון וערי גוש דן >>

לכל כיס - נקודת חן

במזרח חולון, בשכונת נאות יהודית, נמצא גן, שבכניסה אליו כאילו עוברים לעולם אחר. גן הקקטוסים בחולון הוקם בשנת 1975 על בסיס אוסף הקקטוסים הפרטי של יהודית ונחום ארזי ז"ל. לאורך השנים נתרמו לגן אוספים נוספים, שהעמיקו את מגוון המינים במקום וכיום, מאות זני קקטוסים מאכלסים את הגן המשתרע על פני 5.5 דונמים.

לפני מספר שנים יזמה עיריית חולון פרויקט יפהפה המשלב בין ספרות ילדים, שמירה על הסביבה וגני משחקים לילדים. 35 גנים ציבוריים הוסבו לגני סיפור, כל גן נקרא בשמו של הספר אשר הפסלים המעטרים אותו שאבו ממנו את תוכנם. על-פי ספרה של ד"ר פנינה פרנקל הוקם גן "מה לעשות עם חתולה שכזאת"ברחוב שנקר 18 בחולון. פסלי הברזל הצבעוניים עוצבו על-ידי הפסלת שרלוט שלום ולצד כל אחד מהם מופיע הציטוט הרלוונטי מתוך הספר. הבילוי בגנים מהנה ומומלץ לבקר בגנים המספרים סיפור שהילדים כבר מכירים.

פארק וולפסון והכיכר הלבנה, על-שם אדית ואייזק וולפסון, הוקם בגבול בין תל-אביב לגבעתיים. האומן, דני קרוון, עיצב בפארק את הכיכר הלבנה, פסל סביבתי, בצבע לבן, המסמל את העיר הלבנה, תל-אביב. הכיכר מכילה מספר צורות גיאומטריות שניתן להשתעשע עליהן. מרכז האטרקציה הוא המגדל המרובע, אליו ניתן לטפס ומכאן לתצפת על כל האזור. במקום, טובלים בכרי דשא ירוקים, מגרשי ספורט, אגם, פינות מנוחה ופינות משחק לילדים.

לכל נקודות החן באזור טיול חולון וערי גוש דן >>

נהיינו רעבים – אוכל בדרכים

בראשון לציון ממתינה, לחובבי הטאפאס הספרדי, מסעדת טאפאיה (משה בקר 12, ראשון-לציון, טלפון: 03-9666440, המסעדה באתר Rest). במסעדה מוגשות מנות טאפאס ממולאות בבשר, דגים, גבינות, ירקות ומטבלים שונים. לצד כל אלה ניתן להזמין מבחר יינות ספרדיים ואלכוהול משובח.

בחולון השכנה אפשר ליהנות מהמבורגרים ונקניקיות, בייצור עצמי, היוצאים ממטבחה של ביסטרו 45  (קוגל 45, חולון, טלפון: 03-5033377, המסעדה באתר Rest). מן האוכל אפשר ליהנות בישיבה בחוץ או דווקא בחלל הפנימי, המזכיר מסעדה ניו יורקית.

ובגבעתיים ממתין מוסד של ממש, מזנון עובד (סירקין 7, גבעתיים, טלפון: 03-7314777, המסעדה באתר Rest). במזנון הזה, שהפך כבר לפולקלור מקומי, נמכרת מנת הסביח, שיש הטוענים, כי היא הטובה במחוזותינו. את ההגשה מטבל עובד במונחים מעולם הכדורגל, והלקסיקון הפרטי התלוי על הקיר. כך שאם אתם בעניין של לטחן, לחמס, לבצבץ ולפטרל את הסבי"ח, אתם במקום הנכון לסביח עם חומוס, טחינה, ביצה ופטרוזיליה.