חווייה של חקלאות מדברית

פנו לכם את אחד מימי חול המועד של פסח לטובת יום כיף ובואו להכיר מקרוב את החקלאות המדברית המפוארת של פתחת ניצנה, שעשתה לה שם גם מחוץ לגבולות הנגב. במהלך הפעילות, שתתקיים בימים רביעי, חמישי ושישי (24-26.4.24), תוכלו לצאת לאחד משלושת המסלולים לבחירתכם וליהנות להרפתקה מדברית סוחפת בין החוות, המשקים החקלאיים, ובעיקר עם אנשי המדבר שמוסיפים לאזור פתחת ניצנה את הצבע והאופי הייחודי לו. 

וכשהשמש מתחילה לרדת, תוכלו ליהנות מפעילויות שקיעה מיוחדות, בהן סיורים, מופעים ותצפיות כוכבים, לצד מופע מוזיקלי סוחף של יהל סובול, שיתקיים כאן ביום חמישי בערב וגם שוק חקלאי, שייערך ביום שישי ויציע לכם לטעום ולרכוש הביתה מזכרת חקלאית מתוצרת הנגב. 

אז מה בתוכנית?

זה הזמן לבחור עם כל המשפחה מסלול יומי, מתוך 3 המסלולים החקלאיים שמוצעים בפסטיבל, ולצאת לגלות את המשקים והחקלאות הכי מרתקים בפתחת ניצנה. כל אחד מהמסלולים כולל 3 תחנות, שיפעלו בין השעות 10:00-16:30 במשבצות זמן קבועות: 10:00-11:30, 12:00-13:30 ו-15:00-16:30. 

המחיר למשתתף עומד על 60 ש”ח, כאשר העלות הכוללת למשפחות של 5 נפשות ומעלה עומדת על 240 ש”ח.

מסלול חקלאות שורשית

סיור בחוות שירת המדבר: סיור חווייתי במהלכו נצלול לעולם צמחי המרפא והתבלין המסתורי, נלמד כיצד ניתן להשתמש בצמחים מוכרים יותר ופחות בחיי היומיום, איך להכין מיצויים ועוד. הסיור מועבר על ידי גולן כהן, הרבליסט קליני ומייסד חוות “שירת המדבר”.

סיור במשק שפע ישראל: אתם מוזמנים לסדנת יין ושמנים אתריים במשק דרייר שפע ישראל שבבאר מילכה, שכוללת גם טעימות יין (בתוספת תשלום).

סיור במשק כרמי שלום: בואו להכיר את אורן ורויטל, מחלוצי החקלאות המדברית בניצנה, שיחשפו אתכם לסיפורו המשפחתי של המשק. במהלך הסדנה תיחשפו למתכון הסודי של רויטל לכבישת לימונים ותתוודעו לסיפור ההתיישבות המרתק של פתחת ניצנה וכיצד הפך האזור הצחיח למקור חיים. 

טעימות יין | צילום: דני אל בר

 צילום: דניאל בר

מסלול החממה הטעימה 

סיור במשק סגולות מדבר: בואו לשמוע את סיפור גידול האוכמניות במדבר הישראלי, ללמוד על שלל זני אוכמניות מתוקים וטעימים, לשמוע על הסגולות של הפרי הכי סגול וכמובן לטעום פירות יער חמצמצים ומרעננים,  במשק סגולות מדבר.

אוכמניות | צילום: עדי זיו אב

צילום: עדי זיו אב

סיור במשק עין מור: בואו לתבל את הסיור שלכם במשק עין מור – חווה המתמחה בגידול תבלינים, שכולנו אוהבים: מנטה, רוקט, בזיל וסליקורניה – צמח תבלין שאולי לא שמעתם עליו, אבל מהווה את הצעקה האחרונה בתחום התבלינים. הסליקורניה הוא צמח תבלין מלוח שמהווה תחליף לנתרן ונהנה משלל יתרונות בריאותיים. במהלך הסיור, נבקר בחממת סליקורניה, נלמד על תהליך גידולו, נבקר בבית האריזה ולקינוח – נטעם מהצמח המסקרן.

בסיור במשק לוי: בואו לטעום מהסוכריות האדומות הכי טעימות בטבע, הלא הן עגבניות השרי העסיסיות. במהלך הסיור נבקר במשק המשפחתי של משפחת לוי, נסייר בחממות ונשמע על סוד ההצלחה של העגבניות הישראליות במקום הכי לא צפוי בארץ. 

מסלול חיות וחוויות 

סיור במשק ניצנה: סיור חווייתי בניחוח חינוכי. המשק החקלאי בניצנה הינו אחד מבין מיזמיה של הקהילה החינוכית ניצנה, המקיימת חיבורים בין קבוצות שונות בחברה הישראלית. נשמע את סיפורו המרתק של המשק, נבקר בחממות, בגן הירק ובחווה שיקומית לבעלי חיים "בשביל החיות”, שמתפקדת כבית חם לאנשים וחיות. במהלך הביקור, נכיר את בעלי החיים המתגוררים בחווה בשמם וסיפורם, ונלמד כיצד בני אדם יכולים לחיות בהרמוניה עם בעלי החיים.

משק ניצנה

 צילום: עידו גולומב

סיור ברפת באר מילכה: בואו לבקר ברפת המטופחת של באר מילכה ולהכיר את האנשים שעושים חקלאות כחול לבן כמו פעם ונהנים מכל רגע!

חפש את המטמון במשק תושיה: בין דיונות חול אינסופיות, משפחת תושיה, מגדלת כרמי ענבים וזיתים ובוסתנים פירות עשירים. אתם מוזמנים להגיע לכאן ולחפש את המטמון בין העצים והגידולים שמחכים לכם במשק. 

פעילויות נוספות שמחכות לכם בפסטיבל (כלול בכרטיס)

מתחם משפחות במשק ניצנה: במתחם המשפחות שפועל בין השעות 9:00-16:00 תמצאו תחנת מידע, תחנת מנוחה ויציאה לפעילויות נוספות. 

פעילויות יצירה – מלאכות קדומות וליבוד: בסדנה ניכנס לעולם קסום, עולם של פעם אבל רלוונטי להפליא גם לכאן ולעכשיו. ביחד ובסבלנות נתנסה ונלמד ליצור, לשזור ולארוג, באמצעות צמר טבעי במגוון צבעים. הפעילות תתקיים ביין השעות 13:00-15:00.

סיור מיקרו-מוזיאונים לכל המשפחה בניצנה: כפר הנוער ניצנה טומן בחובו נקודות עניין קסומות, שמהוות את הלב הפועם של העשייה החינוכית בניצנה. במהלך הביקור נפגוש מיצגים שונים העשויים מפסולת ממוחזרת, גן תנ”כי, ממצאים מהחפירות האריכאולוגית בתל ניצנה ופסיפס, שמגולל את סיפורה ההיסטורי של ניצנה.

חולות עקרבים וכוכבים: פעילות לילית חווייתית לכל המשפחה: סיור ערב מרתק הכולל צפייה בכוכבים והתחקות אחרי עולמם הנפלא של העקרבים, בעזרת פנסי אולטרה סגול. הפעילות מתקיימות בין השעות 20:00-21:00. הסיור אורך כשעה וחצי ויוצא מבוסתן לאה. 

ליבוד צמר | צילום: דיקלה דון

צילום: דיקלה דון

ביום חמישי יתקיים מופע חדש ומרגש של הזמר המוערך, יהלי סובול, בשם “השיר על הארץ”, שיתקיים בניצנה. מחיר כרטיס: 50 ש”ח, לבאי הפסטיבל תינתן הנחה של 20%. המופע יתקיים ביום חמישי, 20:30.

שוק האיכרים של פתחת ניצנה יתקיים ביום שישי, 26.4.24 בין השעות 10:00-15:00. בשוק תמצאו מתנות, דוכני אומנות, מזון, אווירה ועוד.

למידע נוסף ורכישת כרטיסים, בקרו באתר הפסטיבל, או הגיעו לנקודת המידע שנמצאת במשק ניצנה ממש מול שער הכניסה לניצנה.