כל המידע על הפסטיבל בכפרי הצ'רקסים

 בין האירועים במסגרת הפסטיבל הצ'רקסי 2010:

 »טיולי אופניים וכרכרות סוסים בכפר קמא - ניתן יהיה לסייר בין התחנות ובכפר עם האופניים המשפחתיות של אופניניו ובכרכרת סוסים. אופניניו מציע סיור מודרך על אופניים לרביעיות, סיור באווירה אחרת ונעימה, ספורטיבית וידידותית לסביבה. על האופניים יש מפות הכוונה למסלול מיוחד בכפר הישן והסבר מוקלט המושמע במהלך הסיור.

 מומלץ לכל המשפחה לערוך סיור בכפר או בשדותיו בכרכרת הסוסים של כרכרות הכפר על רקע מוזיקה צ'רקסית. 

 מקום: אופניניו וכרכרות הכפר. למידע ופרטים נוספים: היימן –  050-5915583

  המרכז למורשת צ'רקסית - המוזיאון למורשת הצ'רקסית בכפר קמא,המוזיאון מזמן הצצה נדירה ומרתקת לסיפורו הייחודי של עם האדיגה הצ'רקסי. בהגיעכם אל המוזיאון יקבל את פניכם מדריך מקומי בלבוש אותנטי שייקח אתכם לסיור הכרות מושלם עם המורשת הצ'רקסית. הצ'רקסים שבמשך אלפי שנים שלטו בהרים של צפון הקווקז, וסיגלו לעצמם תכונות הישרדותיות של אומץ לב, אהבת הנשק והחופש, אמינות  ויושרה, מצאו את עצמם לבסוף חיים בפזורה ברחבי העולם, כולל בישראל.

 

שעות פתיחה: כל ימות השבוע כולל שישי שבת  בין השעות 17:00 - 09:00.

עלויות: 25 ₪  למבוגר, ילדים מגיל 6 בעלות של 20 ₪.

עלות הכניסה כוללת: הרצאה מול מצגת, סיורבמתחםהחדש,הסבר מקצועי מודרך וסיור בגרעין העתיק של הכפר הנמשך כשלוש שעות .

לפרטים נוספים: יסמין 050-5857640, 052-7325113

» סדנא להכנת חלווז'- הכרת המאכל העממי הצ'רקסי המפורסם, חלווז'.חלווז' הנו מאפה צ'רקסי עתיק יומין לפי מתכון מהמטבח הצ'רקסי שמקורו עוד מימי העדה כעם במולדת הצ'רקסית. החלווז' עשוי מבצק שבתוכו מילוי מגבינה צ'רקסית אשר נעשית בתהליך מסורתי עתיק.

*הסדנא מתאימה ומהנה לכל הגילאים.

פתוח בשישי משעה 14:00, ושבת משעה 8:00 עד 20:00

עלויות:40 ₪ למשתתף.

משך הסדנה כשעה וכוללת את החומרים. מכינים במקום ואם נשאר ניתן לקחת להמשך הסיור.

המחלבה בכפר קמא אלברוס. מס' טלפון: 04-6765361

  

» דרך התבלינים- סדנא להכרת תבלינים וצמחי מרפא מיוחדים בדרך יצירתית וכניסה לעולם המאכלים הצ'רקסים המיוחדים של הכפר דרך טעימות וסיפורים. דרך התבלינים הנה סדנא מתוך תמר וטבע, חנות לתבלינים וצמחי מרפא מהטבע, בעלת החנות, תאניה חיה דרך התבלינים, לומדת ומלמדת על סודות התבלינים באורח החיים הבריא והאורגני שלנו.

הסדנא שהיא מעבירה כוללת: הסבר והדרכה על מגוון התבלינים המיוחדים וצמחי המרפא בארץ תוך שימת דגש על השימושים הייחודיים בתבלינים מסוימים בכפר כמו הסוסאםשור' והקון חג'ר.  פינת הפעלה ויצירה עם התבלינים שמיועד לכל מי שצעיר בנפשו, יצירה ראשונה - מילוי בקבוקי זכוכית יפים במגוון ניחוחות וצבעי תבלינים טריים שניתן להשתמש בהם אחרי זה. יצירה השנייה - מיועדת לגילאים צעירים במיוחד וכוללת צביעה של סמלים וציורים צ'רקסים בעזרת דבק ותבלינים. (כל היצירות ניתנות במתנה ליוצרים בסיום הסדנא). בהמשך לדרך התבלינים וצמחי המרפא יש גם הדרכה על מגוון המאכלים הצ'רקסיים שנשמרו במטבח הצ'רקסי עד היום, כולל אפיית לחם צ'רקסי טופח ללא חומרים משמרים, מטעמים מתוקים כמו חלג'וראן ולוקום ועוד. הדרכה מרתקת שכוללת טעימות, חידונים וסיפורים מרגשים.

 תמר וטבע – חנות תבלינים וצמחי מרפא בכפר קמא. תאניה 052-7300893

 

סוסים ואחים – במיוחד לפסטיבל יתקיים הסבר על הסוס במסורת הצ'רקסית, מקומו ומעמדו כאח, סיפרו סאוסרקו, הדמות המיתולוגית בספרות שמביא את האש בעודו רוכב על סוס שמשול לאחיו שמלווה אותו באש ובמים כמו רע ואח. סיור על סוסים במסלול בכפר הישן, תחנה לצילום בלבוש צ'רקסי על רקע תפאורה אותנטית אמיתית של החצרות העתיקים בכפר ואפשרות להצטלם רכובים על סוס.

 *הסיורים והרכיבה על הסוסים היא לילדים מגיל 5 עד לבוגרים.

לפרטים ומידע על עלויות: אדיגה ראנץ – Adiga Ranch. נייד: 052-6401287. פטמה.

» טיולים רגליים בשבילי כפר קמא שבגליל - בכפרקמאניתןלערוךכמהמסלוליטיולשהמשותףלכולם: ההתרכזותבגרעיןהכפר, שבומסגד, ביתשאמיוביתהספרהישן. שםישנםגםמבניםנוספיםשמתאפייניםבסגנוןבנייהעתיק- כיוםמשוקמיםומשוחזריםבחלקםהגדול- כלומרסמטאותצרות, בנייתאבן, וכןגגותרעפיםשלאהיומקובליםבאותהתקופהבגליל, כיווןשכמעטלאיורדשםשלג. כשממשיכיםומטייליםבכפרקמאאפשרלחושמידבייחודיותהמקום: הסמטאותהציוריותכמוהועתקומהקווקז, והבתיםכמוקמיםלתחייהומספריםאתסיפורושלהעםהצ'רקסי.

 

» קיימת פינת מנוחה והפוגה- מקוםמנוחהבמרפסתבלבהכפרהישןשבומשקיפיםעלנוףשדותהכפרועלהרתבורהשכן. מקוםמסודרעםמקומותישיבה, שתייהקרהוחמה, נשנושיםומאפים. מקום: מרכזהכפר, מולהמוזיאוןהישן תצפית. 

»פינתהפנינג לילדים ומשחקים מתנפחים, ג'ימבורי, בריכתכדוריםוגםפינתישיבהלהורים. משחקייהופעלתון.מיועדלילדיםמגילשנהוחציעד9.

 *קיים תיאטרון בובות צ'רקסי בשפה העברית לילדים- אופציונאלי.

 מקום: סאבילנד.

שעות פעילות: פתוחכליוםמהשעה15:00-20:00, ימישישי שבתוחופשיםמהשעה10:00-20:00.

טלפון: 054-4671615, 054-4403861

 

 »תתקים הרקדהבקצבהמוסיקההצ'רקסית- רקדנים מקומייםבתלבושתהמסורתית, ידגימואתהריקודהעממיויזמינואתכםלהתנסותבריקודצ'רקסי.

שעות: יוםשבת במתחםהמוזיאוןהחדשבמקביללדוכניםוההפעלות.  

 כל המסעדות בכפר יפתחו את שעריהם ויכינו תפריטים עשירים ומיוחדים לאורחים במשך השבוע.

לתיאום אירוח (ארוחה צ'רקסית חלבית על מרפסת הבית עם אוויר נקי ונוף מרהיב לתבור) בבית משפחה צ'רקסית בכפר קמא - 050-6886054.