כל המידע על סיור מיוחד ליום העצמאות - עיר לבנה עיר שחורה

נתחיל את הסיור בשדרות רוטשילד של בתי הקפה, המסעדות, גורדי השחקים ומרכזי הבנקאות ותוך פחות מ500 מטר נמצא את עצמנו בעולם אחר. ברוכים הבאים לנווה שאנן ושכונת שפירא: שתי השכונות הצמודות, שהן חלק ממה שמכונה "החצר האחורית" של תל אביב. השכונות הללו תמיד היו שכונות של מהגרים מארצות שונות שומרות גם היום, על קסם מיוחד- בתים חנויות ובתי כנסת קטנים, בעלי מלאכה, ואנשים המשחקים דומינו על המדרכה.. השכונות הם גם ביתם אלפי מהגרים ופליטים: אפריקאים, אריתראים, סינים, תורכים, פיליפינים ועוד.. בתי הקפה, המיספרות וחנויות הבגדים יספקו לנו הצצה לתרבויות שונות ומסקרנות מרחבי העולם.

נדבר על המאבקים והמתחים החברתיים בשכונות והסיבות להם, על הקמתה של התחנה המרכזית החדשה והשפעתה על התדרדרות האזור. בימים אלו האזור נמצא במדיה ובמרכז דיון ציבורי סוער עקב החלטת הממשלה לגרש את מבקשי המקלט מאפריקה, נשמע על הדעות השונות ועל הסיבות שגורמות להם להגיע לארץ ומדוע הם מתרכזים דווקא כאן.   

בשנים האחרונות, עקב עליית מחירי הדיור בכל הארץ ובתל אביב בפרט השכונות מהוות גם עיר מקלט גם לצעירים וצעירים ברוחם ונוצרה כאן קהילה גדולה של אמנים, מוזיקאים,  אינדיבידואליסטים ומחפשי דרך שהקימו בהן יוזמות מיוחדות ומדליקות שאין באף מקום אחר בעיר- אברהם הוסטל: אכסניה עצומה לטיילים צעירים מכל העולם שרוצים לטייל בזול במקום יש גם פאב מגניב במיוחד, פיצה פיפל: פיצה חברתית: שהקימו 8 חברים בשותפות שתומכת ביוזמות מקומיות ומארחת אמנים ומפגשי תרבות, קפה שפירא: בית קפה בלב גינה שמרכז אינספור אירועים מגניבים ומיוחדים בניהם הופעות מוזיקה, שוק קח-תן, תספורות מתחת לעץ וערבי סרטים ואומנות ועוד    

נדבר על גם על ההיסטוריה של השכונה מהימים שחולודנקו היה מוביל פרות ברגל מדמשק ועד למחזאי חנוך לוין.