כל המידע על \בעקבות ישו – אתרי נצרות במסלול סובב כנרת

~ טיול קל, מעניין ומרתק עם מעט מאוד הליכה ~

נתחיל את הביקור בדומוס גליליי או בעברית "הבית בגליל", שזהו בעצם בית ספר לכמרים שנמצא על הר האושר ונוסד כתוצאה מחלומו של האפיפיור פאולוס השישי, שראה בחזונו מקום גדול על ההרים סביב הכנרת שבו יוכשרו כמרים. המקום נבנה בראש הר האושר ומכיל שלושה מפלסים מרהיבים ובהם תצפית מדהימה על הכנרת.

לאחר מכן, נמשיך ונסייר בהר האושר, שם נמצאת גם כנסיית הר האושר, ובה עפ"י המסורת בחר ישו 12 מתלמידיו, להיות שנים עשר שליחיו, הכנסייה בנויה בצורת מתומן, כאשר על כל צלע כתוב פסוק מתוך דרשתו של ישו. על ההר, הידוע גם בשם, הר נחום, נשא ישו את דרשת ההר ובה כלל את עיקרי תורתו.

נמשיך את טיולנו מעמיק הידע אל טבחה, נבקר בחלק מאתרי הנצרות וננסה להבין מדוע הם כה חשובים. טבחה ידועה בנצרות כמקום שבו ביצע ישו את נס הלחם והדגים, שבו האכיל ישו 5000 איש בעזרת חמישה ככרות לחם ושני דגים בלבד. וכיום מצויה במקום כנסיה חדשה, שנבנתה על שרידיה של כנסיה מהתקופה הביזנטית.

בנוסף, מאמינים הנוצרים כי במקום זה התרחש נס נוסף ובו, התגלה ישו לאחר מותו, למאמיניו הדייגים והוא ציווה על שמעון להמשיך את דרכו. כמו כן, נמצאת בטבחה גם כנסיית הבכורה של פטרוס, שהיא כנסייה פרנציסקנית ובמקום זה לפי המסורת, נגלה ישו לשבעה מהשליחים לאחר קומו מן המתים, סעד עימם, והעניק לפטרוס הקדוש את הבכורה.

כמו כן, נגיע לכפר נחום ונבקר בכנסיית בית פטרוס, זוהי כנסייה נוצרית-קתולית שנבנתה מעל אתר שבו נתגלתה בחפירות כנסייה מתומנת מהמאה ה-5, שנבנתה מסביב למבנה קדום יותר בעל חדר יחיד, ואשר התגלה ב-1968. מבנה זה נקבע במסורת הנוצרית כביתו של השליח פטרוס הקדוש. בכפר נחום ניתן למצוא גם מורשת יהודית, ואנחנו נבקר בבית הכנסת העתיק והיפהפה ששוכן בו, מבנה בית הכנסת עשוי ברובו משיש ואבני גיר לבנות.

כנסיה נוספת ומרהיבה שנבקר בה היא "כנסיית 12 השליחים", שהוקמה בשנת 1931 ובה מנזר קטן עם נזירים בודדים.

במידה והזמן יאפשר, נבקר גם באתר מגדלא המרתק בו בית כנסת מהקדומים בעולם ואתר קדוש לנצרות.