כל המידע על קיסריה , כמו תל אביב, צמחה מתוך החולות

בין מדריכי הטיולים ומורי הדרך רווחת הדעה שללא הורדוס המלך לא היה לאן לטייל בארץ . לא בכדי. תארו לכם את הארץ ללא קיסריה או ללא מצדה וגם ללא הרודיון  או המבנה המופלא של מערת המכפלה בחברון . גם ללא מתחם הר הבית בירושלים והכותל המערבי . ישנם עוד מבנים  מחוץ לגבולות הארץ כמו שומרון מכוור  שמיחסים את בנייתם למלך הזה . 33 שנים היה מלך ( כמו דוד המלך ששלט 33 שנים בירושלים ) את קיסריה העיר והנמל בונה כדי להראות לכול את יכולתו להדר  את האימפריה ואת הקיסר שנתן לו את חייו במתמנה. אחרי שנאמנותו היתה נתונה למרקוס אנטוניוס האוייב של אוגוסטוס קיסר . קיסריה נבנית כעיר נמל שיש בה הכל. מים:  זורמים לתצרוכת הנמל אגם מרחצאות. נמל עם אגן מים סגור , אזור בתי השלטון , מגורי המפקדים הבכירים של הצבא ואנשי השררה . מחסני הנמל , היפודרום למרוצי סוסים. אמפיתאטרון למשחקי גלדיאטורים . מגדל-אור לתאורה וסימון בלילה והמפיק עשן ביום שווקים למסחר והחשוב מכל . מקדש לאוגוסטוס קיסר הנישא מעל כל העיר והנמל. ולמרות זאת כאשר חושד הורדוס שאישתו מרים החשמונאית ושני בניו , בניה קושרים עליו קשר מבקש להוציאם להורג . את האישור לכך הוא חייב לקבל מרומא ומהאימפרטור . אוגוסטוס קיסר מאשר את ההוצאה להורג אך מוסיף משפט אל מותי " עדיף להיות כלב של הורדוס מאשר קרוב משפחתו..." גם אחרי תקופת הורדוס ממשיכה קיסריה להתפתח ושגשג . נבנים בה עוד היפודרום גדול יותר מהראשון גם תאטורון נוספים יציעים, אודיאון . שרבעים של יהודים ובתי מדרש ללמוד . כאן מתחיל הממרד בשנת 66 למניינם  ומגיע לירושלים ב שנת 70 שמסתיים בחורבן בית שני . ( מצדה ב- 73). 

 , , בשל נאמנותו למתחרהו מרקוס אנטוניוס (הידוע בציבור של קליאופטרה מלכת מצרים ראו תמונה הסרט קליאופטרה) .

  אוגוסטוס קיסר שהפך למטבו, נתן במתנה לו,  להורדוס חבלי ארץ כולל את מגדל סטרטון היא מושבת דייגים שקיסריה   שבשיאה מנתה כמעט מאה אלף נפש. 

לקיסריה יש פרקים נוספים חשובים ומשמעותיים בתקופה הערבית הקדומה . בתקופת הצלבנים וממלכת ירושלים . בתקופה העת'מנית בה מתישבית הבוסנים ובונים בתים ומסגד שנתן לראותו גם כיום . והתקופה של מדינת ישראל . 

להכיר את אלה ואף חלק מהם,  נושא את המטייל על פני אלפיים שנים של היסטוריה של  קורות  ימי עולם של אימפריות וקיסרים , עמים  ודתות ,  אך בעיקר קורות עם ישראל , גלותו ותחיתו . מכאן זה מתחיל ולכאן זה חוזר , לנצח נצחים , עם הנצח .