כל המידע על הגנים הבהאיים בחיפה

הדת הבהאית היא אחת הדתות הצעירות ביותר בעולם. ראשיתה ב-1844 בעיר שיראז באיראן, עם הופעת הבאב, ה"מבשר", סייד עלי מוחמד. הבאב הכריז שתפקידו לסלול את הדרך לבואו של הנביא הגדול, שיפתח פרק חדש בחיי האנושות, פרק של שלום שלווה ואחדות. בשש שנות פעילותו נאספו סביב הבאב אלפי מוסלמים שיעים, שציפו להתגלות. זו הופיעה בדמותו של מירזה חוסיין עלי, בן לוזייר מחצר השייח. הוא נקרא הבהא אללה ומאמיניו נקראו "בהאיים" על שמו. בזכות מעמדו הרם השלטונות האיראנים לא הוציאו להורג אלא הגלו אותו לכלא בעכו. בנו, עבדול, ממשיכו גם הוא ישב בכלא אך שוחרר וב-1908 קבע את חיפה כעיר הקדושה ביותר לדת הבהאית.

הבהאיים מקבלים לשורותיהם את בני כל הדתות והגזעים, אך יהודי שרוצה להפוך לבהאי יצטרך להגר מישראל, היות והבהא אללה התחייב בזמנו בפני הסולטן שלא יעסוק במיסיונריות בתחומי פלשתין. לממסד הישראלי ובמיוחד לעיריית חיפה יש אינטרס ברור בשמירה על יחסים עם הבהאיים. בניית בית הצדק, שבה הושקעו מיליוני דולרים, מהווה מקור תעסוקה למאות מתושבי חיפה. עם סיום פרויקט ההרחבה יהפוך מרכז הצדק הבינלאומי מקור משיכה לתיירים. ההוצאות השוטפות העומדות על מיליוני דולרים הופכות את המקדש לגורם כלכלי שאין להתעלם ממנו.

הגנים וכיפת הסלע

נוסעים לחיפה ופשוט ממשיכים ישר בתוך העיר, לאורך החוף עד שמבחינים בכיפת הזהב והגנים שמקיפים אותה על צלע ההר.ממש למרגלות גן הבאהיים והמקדש, נמצאים בתיה הציוריים של המושבה הגרמנית, ושווה לטייל גם שם.

להר הכרמל, המקודש לנוצרים וליהודים כאחד, נודעת חשיבות גדולה גם עבור הבהאיים והוא משמש כמרכזם הרוחני והמנהלי. בלב מורדות הכרמל נמצא מקדשו של הבאב, הקדוש המבשר של הדת הבהאית. המקדש מוקף בגנים תלויים מרהיבי עין המפוסלים בצלע ההר. מקדש הבאב הידוע בשם "כיפת הזהב" הוא אחד מסימני ההיכר הידועים ביותר של חיפה.

מקדש כיפת הזהב נבנה ב-1953. הוא בנוי משיש איטלקי ונתמך בעמודי גרניט ורודים. גובה הכיפה ארבעים מטר והיא מצופה ב-14 אלף לבנים מוזהבות שיובאו מהולנד. כמו כל המקדשים הבהאיים יש לו תשע צלעות המסמלות את תשע הדתות הגדולות. שמונה עשר הגנים התלויים המונומנטלים מחברים את מרגלות ההר עם הפסגה, תשעה מהם מעל למקדש ותשעה מתחתיו. מתכנן הגנים הוא האדריכל פריבורז סהבא, שזכה לתהילה בינלאומית על עיצובו של בית התפילה הבהאי בהודו הידוע כ"מקדש הלוטוס".

הגנים עוצבו כגנים תלויים לאורך מורדות הכרמל, היוצרים רקע הולם ודרכי גישה המובילות אל המקדש, אחד המקומות הקדושים ביותר לבהאיים. הגנים התלויים מעוצבים בתשעה מעגלים קונצנטריים, הנראים כגלים הנובעים מהמקדש שבמרכזם. כל הקווים המעוגלים ממקדים את העין ואת הלב לכיוון המקדש שבמרכזם. שילוב אלמנטים של אור ומים ממלאים תפקיד חשוב מרכזי בעיצוב הגנים, נוסף על עיטורים נוספים המעשירים את הנוף.

השביל המרכזי של הגנים מוקף משני צדדיו בגנים מטופחים. הגינון הקפדני לאורך השביל מתחלף בהדרגה בצמחיה טבעית מגוונת של עצים ופרחי בר מקומיים, שנשתלו במיוחד כדי ליצור מחדש את הנוף הטבעי של האזור. הצמחייה המגוונת והעשירה המתפרשת על שטח נרחב של הר הכרמל יוצרת שמורת טבע קטנה המושכת אליה בעלי חיים ותורמת לאיכות הסביבה.

הגנים המתפרשים לאורך קילומטר על פני מורדות הכרמל, ומחולקים ל-19 מפלסים מדהימים ביופיים, שהסדרי הביקור שונים בכל אחד מהם:

  • מפלס 19 - המפלס העליון: כניסה מרחוב יפה נוף. שעות הפתיחה: כל יום בשעות 9:00-19:00 (בחורף עד 17:00)

  • מפלס 10 - היכל הבאב בו קבורות עצמות הבאב: פתוח לקהל ללא הדרכה כולל כניסה להיכל. שעות הפתיחה: כל יום בשעות 9:00-12:00 (שדרות הציונות).

  • כיכר הכניסה: בסמוך לצומת הרחובות הגפן ושדרות בן גוריון (המושבה הגרמנית).

  • מפלסים 11-18 ומפלסים 2-9: פתוחים לקהל בתיאום מראש עם עמותת התיירות של חיפה.

שעות הפתיחה:

  • ראשון-שבת, בשעות 9:00-17:00. הגנים הפנימיים הסמוכים למקדש הבאב פתוחים עד 12:00.

  • הגנים סגורים בחגים הבהאיים וביום כיפור. במזג אוויר גשום עשויים הגנים להיסגר עקב סכנת החלקה על השבילים הרטובים.