איפה תטיילו?
מה תעשו?
חנויות למטייל
רשימת ציוד מגזין טיולי - כתבות והשראה
מחפשים השראה? צריכים התייעצות?
מגדירים
עקבו אחרינו

עין מסילה

מעיין קטן וחמוד שניתן לשכשך בו רגליים בחום המעיק וגם לעשות לידו פיקניק קטן או פק"ל קפה

שמו הקדום של עין מסילה הוא ביר דובאן, והוא היה הנקודה על דרך בורמה, שבה נפגשו השיירות שהגיעו מן השפלה עם אלו שהגיעו מירושלים. כיום נקרא המקום על שם הישוב הסמוך - מסילת ציון.

דרך בורמה

דרך בורמה המקורית נסללה במלחמת סין-יפן (1938) והובילה לאורך כ-1100 ק"מ מבורמה לסין, במטרה לעקוף את הכוחות היפניים. הדרך שימשה גם את חיילי צבא ארה"ב במלחמת העולם השנייה כדי להעביר אספקה לסין הנצורה. מאז, כונתה כל דרך עוקפת בשם "דרך בורמה".

דרך בורמה הישראלית נסללה בקיץ 1948 מקיבוץ חולדה ועד שער הגיא, במטרה להעביר אספקה לירושלים הנצורה. במרכזה היה קטע קשה למעבר ג'יפים, ולכן בתחילת הדרך הועברו שקי המזון באמצעות סבלים, ומאוחר יותר התבצעו פעולות פיצוץ והדרך הוכשרה למעבר משאיות, אך גם אז היה עליהן לנוע על גבי משטחי ברזל (סרפנטינות). הדרך שימשה למעבר למשך פחות מחצי שנה, אולם השפעתה על יכולת העמידה של תושבי ירושלים היתה מכרעת.

היום ניתן לנוע לכל אורך הדרך, כשהקטע המרכזי נותר עדיין עביר אך ורק לרכב בעל הנעה קדמית וגחון גבוה. הקטעים היותר מטויילים הם שניים: האחד ממצפה הראל דרך עינות סוסין ועד לעין מסילה שעל כביש 38, כשאת הקטע הבעייתי עוקפת דרך נוחה יותר. השני, מכביש 38 אנדרטת המח"ל ועד לבית מאיר. את הקטע הראשון נוכל לעשות לכל אורכו בכל רכב או באופניים, ואילו את הקטע השני נוכל לעשות רק ברכב גבוה ובעל הנעה קדמית.

בסך הכל היו בארץ ישראל 13 דרכי בורמה. למשל דרך בורמה המצרית ששימשה את חיילי הצבא המצרי שכותרו בכיס פלוג'ה, הלא היא קריית גת של ימינו. ניתן לראות שריד ממנה המשמש כיום כמסלול טיול מסומ"ש בצבע אדום עביר לרכב בעל מינוע 4x4 (בגלל אופיה החולי/בוצי של הדרך), בכביש 40 מעט יותר מק"מ דרומית לצומת פלוגות, מעט אחרי שהמסלולים מתאחדים לכביש אחד, ישנה פנייה ימינה לתוך החורשה. הדרך מובילה למושב שחר ועוד.

הוראות הגעה

נוסעים בכביש 1. כ-150 מטר לפני תחנת הדלק פז ישנו שלט המורה ימינה אל פארק יצחק רבין. פונים ונוסעים בדרך כורכר טובה כ-500 מטר עד למעיין.

עין מסילה שוכן על כביש 38 (שער הגיא - בית שמש) כחצי ק"מ מערבית למחלף שער הגיא.

לבאים מכביש 1 בצומת בית שמש פונים דרומה לכביש 38. נוסעים דרומה והפניה הראשונה ימינה מובילה לגבעת חתולה ומשם הדרך ממשיכה לעין מסילה (יש במקום שילוט שמאלה לאנדרטת המח"ל). מי שפספס את פניה יראה  אחרי כמאתיים מטר תחנת דלק פז.

המעיין נמצא אחרי כמאתיים מטרים. משמאל תחנת שאיבה של מקורות ומימין הבריכה. זו בריכה קטנה 2X2 מטרים, ועומקה מזערי. המים נשפכים אליה מעת לעת כעודפי תחנת השאיבה.

אם נמשיך מעט בדרך בורמה נגיע לחניון בו נראה את הבאר המקורית מימין, וחניון יפה משמאל. בחניון הוצבו לוחות אבן ועליהם המשחקים "טחנת הקמח - משחק האבירים" ו"משחק המנקלה - משחק הזריעה", שניהם משחקים עתיקים שנמכרים עד היום בכל חנויות המשחקים.

  • waze: עין מסילה
     

המידע בעמוד נכתב בעזרתו הרבה של חבר האתר "המצלם"
 

חוות דעת על עין מסילה

טוען חוות דעת...

תגובות

טוען תגובות...

מלונות בארץ במחיר מעולה

מזמינים בלמטייל במחירים הכי טובים
ומקבלים מתנות ופינוקים שווים!

מלונות פופולרים בארץ

בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג