כל המידע על עין מסילה

מעיין קטן וחמוד שניתן לשכשך בו רגליים בחום המעיק וגם לעשות לידו פיקניק קטן או פק"ל קפה

שמו הקדום של עין מסילה הוא ביר דובאן, והוא היה הנקודה על דרך בורמה, שבה נפגשו השיירות שהגיעו מן השפלה עם אלו שהגיעו מירושלים. כיום נקרא המקום על שם הישוב הסמוך - מסילת ציון.

דרך בורמה

דרך בורמה המקורית נסללה במלחמת סין-יפן (1938) והובילה לאורך כ-1100 ק"מ מבורמה לסין, במטרה לעקוף את הכוחות היפניים. הדרך שימשה גם את חיילי צבא ארה"ב במלחמת העולם השנייה כדי להעביר אספקה לסין הנצורה. מאז, כונתה כל דרך עוקפת בשם "דרך בורמה".

דרך בורמה הישראלית נסללה בקיץ 1948 מקיבוץ חולדה ועד שער הגיא, במטרה להעביר אספקה לירושלים הנצורה. במרכזה היה קטע קשה למעבר ג'יפים, ולכן בתחילת הדרך הועברו שקי המזון באמצעות סבלים, ומאוחר יותר התבצעו פעולות פיצוץ והדרך הוכשרה למעבר משאיות, אך גם אז היה עליהן לנוע על גבי משטחי ברזל (סרפנטינות). הדרך שימשה למעבר למשך פחות מחצי שנה, אולם השפעתה על יכולת העמידה של תושבי ירושלים היתה מכרעת.

היום ניתן לנוע לכל אורך הדרך, כשהקטע המרכזי נותר עדיין עביר אך ורק לרכב בעל הנעה קדמית וגחון גבוה. הקטעים היותר מטויילים הם שניים: האחד ממצפה הראל דרך עינות סוסין ועד לעין מסילה שעל כביש 38, כשאת הקטע הבעייתי עוקפת דרך נוחה יותר. השני, מכביש 38 אנדרטת המח"ל ועד לבית מאיר. את הקטע הראשון נוכל לעשות לכל אורכו בכל רכב או באופניים, ואילו את הקטע השני נוכל לעשות רק ברכב גבוה ובעל הנעה קדמית.

בסך הכל היו בארץ ישראל 13 דרכי בורמה. למשל דרך בורמה המצרית ששימשה את חיילי הצבא המצרי שכותרו בכיס פלוג'ה, הלא היא קריית גת של ימינו. ניתן לראות שריד ממנה המשמש כיום כמסלול טיול מסומ"ש בצבע אדום עביר לרכב בעל מינוע 4x4 (בגלל אופיה החולי/בוצי של הדרך), בכביש 40 מעט יותר מק"מ דרומית לצומת פלוגות, מעט אחרי שהמסלולים מתאחדים לכביש אחד, ישנה פנייה ימינה לתוך החורשה. הדרך מובילה למושב שחר ועוד.