איפה תטיילו?
מה תעשו?
חנויות למטייל
רשימת ציוד מגזין טיולי - כתבות והשראה
מחפשים השראה? צריכים התייעצות?
מגדירים
עקבו אחרינו

חורבת קיאפה - מבצר האלה

| 05/07/2020

עדכון מתאריך 12.2.17: השקדיות פורחות!אתם מוזמנים לצעוד במקום שבו הלך דוד המלך, באתר ארכאולוגי יפהפה עם תצפית לכל עמק האלה - וגם נוף שקדיות מדהים בעונה!

האתר ההיסטורי שנקרא חורבת קיאפה (או חירבת קייאפה), שנקרא כיום גם "מבצר האלה" נחפר לראשונה בסוף המאה ה-19 ולא העלה ממצאים מרשימים. האתר הקטן, שגודלו כ-23 דונם, לא משך חוקרים רבים. אך בשנת 2007 פרופסור יוסי גורפינקל מהאוניברסיטה עברית וסער גנור החלו לחפור והם מצאו שרידים מהתקופה המקראית - תקופת הברזל וכן מהתקופה ההלניסטית.

האתר שוכן בשולי עמק האלה בין עוד שתי ערים מקראיות: סוכו (היום תל שוכה) ועזקה (היום תל עזקה).

ממצאי החפירה

בחפירות נמצאו שני שערים - אלו וממצאים נוספים הביאו את החוקרים להסיק כי מדובר בעיר שעריים, שמוזכרת בסיפור דוד וגוליית בספר שמואל א' י"ז נ"ב. על בסיס הכתוב בתנ"ך והעובדה כי נמצאו שני שערים, משערים חלק מהחוקרים כי מדובר ביישוב "שערים".

באתר נמצאו חרצני זיתים שרופים. בדיקת זמן מחצית החיים על פי פחמן 14, מאפשרת לקבוע כי השכבה המקראית היא מהשנים 1050-970 לפנה"ס.

בחפירות נמצא אוסטרקון (חרס) כתוב בכתב הפרוטו כנעני בעברית העתיקה ביותר. על פי ניתוח בלשני נראה כי החרס הוא מהמאה העשירית לפנה"ס. הצעות חלקיות לקריאת האוסטרקון פורסמו בדצמבר 2009 על ידי חגי משגב ועדה ירדני, בינואר 2010 פורסמה הצעתו של גרשון גליל מאוניברסיטת חיפה (מספר שורות חסרות):

אל תעש: ועבד א[ת]...
שפט עבד ואלמנ(ה) שפט ית[ם]
וגר רב עלל רב דל ו
אלמנ(ה) נקם *יבד (=ביד) מלך.
אבינ ועבד שכ גר תמ[כ]

האתר עלה לכותרות שכן הוא מאפשר, על פי דעת החופרים, לקבוע  כי זוהי עיר בצורה מתקופת הממלכה המאוחדת, יתכן אף מתקופת דוד המלך עצמו. דבר שמלמד על גודלה של הממלכה המאוחדת והגבולות אל מול הפלישתים. עד לזיהוי זה (שנתון למחלוקת), לא היה ממצא ממשי שמאשש את דברי התנ"ך בדבר גודל הממלכה.

מלונות בארץ במחיר מעולה

בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג

באתר עצמו ניתן לראות את השער הראשי בן ארבעת התאים. בשער גם ניתן לראות תעלת ניקוז. בסמוך לחומה המרשימה ניתן לראות בתים בני ארבעה חדרים. 

בעמק האלה שדרומית לחרבת קאפיה התחולל הקרב המפורסם בין דוד לגלית, וכאן נמצא אוסטרקון ועליו כתב עברי הקדום ביותר שנמצא עד כה.

לקריאה נוספת:

הוראות הגעה

נוסעים בכביש 38 משער הגיא דרומה ועוברים את בית שמש, מושב זכריה וצומת עזקה. מיד לאחר צומת עזרה פונים שמאלה לשביל עפר נוח לכל רכב המסומן בסימון שבילים כחול. ממשיכים כ-300 מטר ושומרים כל הזמן על קו הגובה (דהיינו בתוך הנחל), כשהנחל נפתח ימינה פונים אליו ונוסעים עוד כמה מאות מטרים עד שהנחל חסום, כאן עולים ימינה עד ראש הגבעה.
 

מפת הגעה

חוות דעת על חורבת קיאפה - מבצר האלה

טוען חוות דעת...

תגובות

טוען תגובות...

מלונות בארץ במחיר מעולה

מזמינים בלמטייל במחירים הכי טובים
ומקבלים מתנות ופינוקים שווים!

מלונות פופולרים בארץ

בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג