איפה תטיילו?
מה תעשו?
חנויות למטייל
רשימת ציוד מגזין טיולי - כתבות והשראה
מחפשים השראה? צריכים התייעצות?
מגדירים
עקבו אחרינו

חוף סידנא עלי: תצפית מדהימה ומסגד ותיק בהרצליה

אין תושב הרצליה שלא מכיר את חוף סידנא עלי, מהחופים הצפוניים בעיר. רצועת החול הצרה של החוף מושכת אליה מתרחצים, שמעדיפים את השקט ושאון הגלים על פני ההמולה, המטקות והצפיפות שבחופי העיר המרכזיים. אך לא בחוף עסקינן אלא ברכס הכורכר שמעליו, שבו מחכה לכם מרפסת טבעית עם תצפית יפהפייה על רצועת החוף של כל השרון עד נתניה, ולידה המבנה היפהפה של מסגד סידנא עלי, שהעניק לחוף את שמו
| 05/07/2020

ממש בצמוד למתחם החניה, ניתן לעלות על סוללת חול קטנה ופשוט להתיישב בכל נקודה שתרצו, אך לא קרוב מדי לשפת המצוק. ביום טוב תוכלו לראות את כל קו החוף של השרון וגם מבט לעבר הים הוא לעיתים מספיק. מומלץ במיוחד להגיע לכאן בשעת הדמדומים, כי השקיעה כאן, כמו שתראו בתמונות, פשוט משגעת. כעת, כל שעליכם לעשות הוא לדאוג שאתם מחזיקים כוס קפה ביד.

מדרום למרפסת הנוף ניצב מסגד סידנא עלי.

מסגד סידנא עלי

שלהי המאה ה-12 ידועה במלחמות חוזרות ונשנות בין סאלח א-דין האיובי, שהיה לשליט האימפריה המוסלמית בתקופת מסעות הצלב, לבין שליטי הממלכה הצלבנית הראשונה ששלטה בארץ ישראל בין השנים 1099-1187. אך לא בסאלח א-דין נתמקד אלא באחד מלוחמיו, עלי אבן עלים, שהיה ליוצא חלציו של החליף עומאר אבן אל חטאב, בונה האימפריה המוסלמית בראשיתה. בשנת 1081 נפל עלי אבן עלים באחד מהקרבות אל מול הצלבנים והפך לקדוש מעצם קרבתו המשפחתית לעומאר ולוחם בצבאו של א-דין. המסורת המוסלמית מזהה את קברו של עלי כאן, ומסגד סידנא עלי, שהוקם כמה מאות שנים אחרי (מאה 14) קרוי על שמו. סידנא עלי פירושו "אדוננו עלי".

לאורך השנים שימש המקום כבית דין ייחודי בדרך החלטתו. מחוץ למבנה הקבר הייתה מקובעת אבן שחורה וכאשר היה צורך לדעת מי דובר אמת מבין שני אנשים, היה כל אחד בתורו עוצם את עיניו וצועד לכיוון האבן עם יד שלוחה קדימה. במידה והיה הנבחן פוגע באבן, נחשב לדובר אמת ובמידה ופגע בקיר, נחשב לדובר שקר. לאורך ההיסטוריה שימש המקום את בני כל הדתות: עולי רגל מצאו בו מקום מנוחה בתקופה הצלבנית וכן נערכו בו טקסי נישואין וברית מילה. במאה ה-19 עצרו במקום השר מונטיפיורי ואשתו למנוחה בדרכם מיפו לחיפה.

התקופה המוסלמית הראשונה

בשנת 638 תם השלטון הביזנטי על ארץ ישראל. שנתיים קודם לכן, בשנת 636 נערך בסמוך לנהר הירמוך, על הגבול בין ירדן לסוריה קרב מכריע, "קרב ירמוך". בקרב, ניצח עומאר אבן אל חטאב (מיורשיו החוקיים של מוחמד) את הצבא הבזינטי ולמעשה סלל את דרכו לכיבוש ארץ ישראל כולה, כיבוש שהושלם בשנת 638 עם נפילת ירושלים בידי המוסלמים. זוהי ראשיתה של התקופה המוסלמית הראשונה בארץ ישראל שנמשכה עד הגעתם של הצלבנים בשנת 1099.

על פי המסורת המוסלמית, כבר עם הגיעו לירושלים חיפש עומאר אבן אל חטאב את קברו של נבי דאווד (דוד המלך) ואף בנה בדרומו של הר הבית מסגד עץ ראשוני, שהוא ראשיתו של מסגד אל אקצא, המסגד השלישי בחשיבותו לאיסלאם. על פי האמונה המוסלמית מזוהה המסגד עם המקום אליו נשלח מוחמד בציווי הקוראן (אל אקצה=המסגד הקיצון). בכך הפכה ירושלים בכלל והר הבית בפרט למקום קדוש עבור האיסלאם. מולם עומדת האמונה היהודית המזהה את הר הבית עם הר המוריה, מקום משכנו של בית המקדש וכן המקום בו התרחש סיפור עקידת יצחק וכריתת הברית עם אברהם. עומאר נחשב למייסד האימפריה המוסלמית, כובש ארץ ישראל וירושלים, ומי שאחראי במידה רבה לעיצובה של דת האיסלאם ועל כן הוא הפך לקדוש בעולם המוסלמי כבר לאחר מותו במאה השביעית.

הוראות הגעה

מכביש החוף (כביש 2) נרד במחלף רבין לכיוון כפר שמריהו והרצליה, ונפנה מערבה לרחוב קרן היסוד (בשלב זה ניתן לעקוב אחר השילוט לגן לאומי אפולוניה). מרחוב קרן היסוד נפנה בכיכר השנייה ימינה (צפונה) לרחוב וינגייט, שהופך אחרי כמה דקות לרחוב גולדה מאיר. לאחר מכן נפנה שמאלה לרחוב יגאל ידין ומכאן הכביש יוביל אותנו לרחבת המסגד. נמשיך בכביש כאשר המסגד משמאלנו עד לרחבת החניה.

  • השתדלו שלא לחנות קרוב מדי למסגד כדי לכבד את המקום.

חוות דעת על חוף סידנא עלי: תצפית מדהימה ומסגד ותיק בהרצליה

טוען חוות דעת...

תגובות

טוען תגובות...

מלונות בארץ במחיר מעולה

מזמינים בלמטייל במחירים הכי טובים
ומקבלים מתנות ופינוקים שווים!

מלונות פופולרים בארץ

בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג