כל המידע על הנקיק השחור

כדי לבקר בשמורה, רצוי להזמין מקום מראש באתר רשות הטבע והגנים, אחרת הכניסה על בסיס מקום פנוי. יש לקחת בחשבון שבסופי שבוע וחגים יש עומס באתר.

שימו לב: בכניסה לחניון שמורת יהודיה נדרשים המבקשים לטייל בנקיק השחור להירשם, משתי סיבות: האחת כדי לוודא שנכנסים לנקיק בליווי מדריך סנפלינג מוסמך, והשנייה היא שרשות הטבע והגנים מעוניינת להגביל את כמות המטיילים בנקיק מדי יום, כדי למנוע צפיפות ולשמור על הפרעה מינימלית לחי והצומח בחלק זה של הנחל.

במפל הראשון בנחל זוויתן הנקיק השחור ובמפל המדורג קיימת מערכת SOS WIFI המאפשרת קליטה סלולארית בשעת חירום בשטח. בנקודה בה מופיע שלט קטן אדום ועליו הכיתוב SOS WIFI אפשר להתחבר לרשת אלחוטית באותו שם ולהזעיק עזרה. 

איך מתחילים?

הטיול מתחיל בחניון חרבת א-שייח' חוסיין, שנמצא מעט מזרחית למרכז המבקרים של שמורת היהודיה. משם מתחילים את ההליכה בשביל בסימון כחול, וממשיכים עד לתצפית על מפל זוויתן, כאשר בדרך חולפים על מישורי רמת הגולן הבזלתיים ועוברים במעבר בקר. בסמוך לתצפית מפל זוויתן מתחילה ירידה בשני סולמות (עדיין בסימון הכחול), וניתן לבקר בבריכות המפל המרשים. מיד בסוף הירידה נפנה שמאלה לשביל לא מסומן - שימו לב: מכאן נכנסים אל תוך מסלול הנקיק השחור עצמו, ולכן ההליכה בשביל מותרת רק למטיילים שנרשמו ובליווי מדריך מוסמך.

  • משך הטיול: 8-9 שעות סה"כ (כולל הליכה של כ-5 ק"מ וגלישת סנפלינג)

רוצים לראות איך הטיול המדהים הזה נראה? ככה:

מהלך הטיול בנקיק השחור

מרגע שנכנסים למסלול, ההליכה עוברת בין קירות מצוקיים גבוהים, בלב סבך צפוף של צמחיית מים מרשימה: הרדופים, תאנים, גפנים ועוד. תוך זמן קצר מגיעים לבריכה הראשונה, שאליה לא חייבים להכנס, אבל זכרו שבכל מקרה תוך זמן קצר נירטב לגמרי.

ממשיכים ומגיעים למפל הראשון בטיול, שגובהו כ-6 מטרים. לאחר שנרד בתוכו בסנפלינג אל תוך הבריכה שבתחתיתו, נעבור ממנה לבריכה שנייה וממנה נגלוש בסנפלינג בתוך מפל שגובהו כ-20 מטר.

מכאן המסלול ממשיך בנחל עד למפל שמכונה "המפל הנסתר", שהירידה בו נעשית בעזרת יתדות. אם הגעתם ביום קריר, תוכלו להמשיך כ-100 מטר ולהתמקם על הסלעים ששומרים על חום השמש.
 

המשך המסלול עובר במקביל לנחל, ולקראת סופו נגיע לבריכה עמוקה נוספת, שממנה נגלוש במפל האחרון לטיול הזה - מפל מדורג בגובה של כ-20 מטר. בתחתית המפל מצפה לנו בריכת מים מים באורך של כ-50 מטר, שביציאה ממנה ישנם בולדרים גדולים, שעליהם אפשר לנוח קצת לפני הדרך חזרה.

ביציאה מהבריכה אנו מסיימים למעשה את החלק האתגרי של היום. מכאן נמשיך עם הנחל כ-300 מטר עד למפגש עם סימון השבילים שחור, שלוקח אותנו בגרם מדרגות אינסופי בחזרה למעלה, אל מישורי רמת הגולן. במפגש השבילים עם הסימון האדום יש לפנות אליו לכיוון חניון יהודיה, ובמפגש עם הסימון הירוק פונים אליו וממשיכים איתו עד לחניון.

מה נראה בדרך?
צמחייה רבה ועשירה: שיחים חד שנתיים על קירות המצוקים ובשיפוליהם, המון צמחי מים וגדות נחלים וגם בעלי חיים: מדי פעם עשוי להזדמן לנו מפגש עם שפן סלע, מינים שונים של דו-חיים, סרטנים ועטלפים (שאותם בוודאי תשמעו בזמן הגלישה במפל "הנקיק השחור").
 

לטיולים מאורגנים לנקיק השחור בלוח הטיולים המודרכים של טיולי » 

הנחיות לביקור בנקיק השחור (זוויתן תיכון)

  • יש לתאם את הביקור בנקיק השחור באתר רשות הטבע והגנים » 

  • בהגעתכם למסלול, עליכם להירשם בשנית בתחנת המידע, ולהשאיר תעודה מזהה. 

  • הטיול במסלול מותר בליווי מדריך סנפלינג מוסמך בלבד.

  • טלפון לשאלות ובירורים: 050-506-3286 (שיחות או ווטסאפ).

  • בגלל המורכבות שבהגעה למקום אין איסוף אשפה מהמסלול - אנא קחו איתכם שקית זבל ועיזרו לאסוף את הזבל שמגיע ממעלה הנחל עם זרם המים, למען השמורה ולמען המטיילים הבאים.