כל המידע על תל חדיד

הדרך היפהפייה שמסומנת בשחור מתחילה בכביש 444 מאנדרטת חיל התחזוקה. נוסעים בדרך זו עד לתל חדיד. בדרך מומלץ לעצור מידי פעם וליהנות מהירוק וממקבצי הפריחה שצצים כאן בחורף ובאביב: אירוס ארצישראלי, רקפות, כלניות ועוד.

בתחילה חולפים על פני חורשת חרובים, שם ישנו גם חניון פיקניקים. מול החניון תוכלו לראות את האנדרטה של חללי חיל הלוגיסטיקה במערכות ישראל. אחרי שתחלפו על פני שלט האנדרטה תראו מולכם את הגבעה הגדולה אליה פניכם מועדות.

המשך הדרך עובר בין כרמי זיתים ועצי זית עתיקים, להם גזעים מאוד מרשימים. המשיכו בנסיעה עד שתגיעו לחורשת אורנים קטנה, שלצידה אנדרטה לזכר נופלי מערך אבטחת התעופה הישראלית בחו"ל. זו הנקודה שלכם לחנות את הרכב ולצאת לפסגת תל חדיד, שנמצאת ממש כמה מטרים מעליכם. 

עצי זית לאורך הדרך | צילום: ארז דגן

עצי זית לאורך הדרך | צילום: ארז דגן

מה אסור לפספס? את עץ השיזף שנמצא בראש תל חדיד, מצפור רועי, שנמצא בשוליים המערביים של התל וכמובן את התצפית המרהיבה המשקיפה אל מישור החוף. את מי תראו מכאן? את המגדלים הגבוהים של תל אביב, פתח תקווה, לוד ורמלה ואולי אפילו מטוס.

בתל חדיד נמצאו שרידים ארכיאולוגיים מתקופת הברונזה הקדומה עד התקופה הביזנטית, המעידים על החיים המפוארים שהתקיימו כאן. על זה מעידה רצפת פסיפס מפוארת ובה ספינה שטה בנילוס והצומח והחי שעל גדות הנהר.

עולים לראש התל | צילום: ארז דגן

עולים לראש התל | צילום: ארז דגן

נקודה שווה לקפה בשטח

כשמגיעים לתל עצמו נפרש ממנו נוף מדהים של מישור החוף, והכי שווה זה לנוח על הספסל שבתל, לפתוח פק”ל קפה, להכין קפה טרי וחם, לקחת לגימה קטנה ולהרגיש כמו מלכי העולם.

המסלול מומלץ בחורף ובאביב, ובאופן מיוחד ביום שישי, כשיש פחות מטיילים.