אמות המים לקיסריה

באזור זה - קצה רמות מנשה ואזור חוף הים. עוברים בין רכסי כורכר, אפיקי נחלים, מעיינות ודיונות חול. בחורף נראה כאן פריחה מרהיבה, הרבה ירוק וים סוער. בקיץ נוכל לטבול במעיינות הצוננים ולסיים ברחצה בים ואפילו שקיעה רומנטית. המסלול הינו מסלול רגלי שניתן לשלב בו כניסה למים
עודכן לאחרונה: 25/6/2015

דירוג


3

משך המסלול


יום

רמת קושי


קל, 10 ק"מ

עונות


כל השנה

מאפיינים: אפשרות לכניסה למיםמתאים למשפחותרומנטימתאים לאופנייםטיול פריחה

לא חייבים לעשות את המסלול לכל אורכו.להולכים ברגל, המסלול אינו מעגלי אך ניתן לבקר ברוב המקומות המוזכרים בו גם בנסיעה ברכב.

איך מגיעים

נקודת התחלה: בצומת עדה, אשר דרומית לבנימינה, פונים מזרחה. מעט לפני גבעת עדה, ישנה פניה שמאלה לכיוון אביאל. ממשיכים עם הכביש כ-2 קילומטרים ופונים איתו ימינה. לאחר כ-3 קילומטרים נראה מצד שמאל את פארק אלונה בו מתחיל המסלול.

נקודת סיום: בכניסה לישוב בית חנניה. לישוב מגיעים על ידי נסיעה צפונה מצומת בנימינה כ- 2 קילומטרים עד לפנייה שמאלה לעבר הכניסה לבית חנניה וג'סר א-זרקא.

 ההיסטוריה של האזור

בדרכים רבות אפשר להגיע לקיסריה. אחד המסלולים היפים ביותר מתחיל בשמורת נחל התנינים ונגמר עם הכניסה לעיר. זהו מסלול שכמעט כולו נמשך לאורך תוואי אמות המים לקיסריה, הנמוכה והגבוהה.

קיסריה נבנתה גדולה ומבוצרת, ממש לפני תחילת הספירה הנוצרית, עי הורדוס, אשר קיבלה במתנה מהקיסר אוגוסטוס, ולכבודו קרא את שמה קיסריה אוגוסטה (ראו ציר זמן היסטורי). הוא בנה בה נמל גדול ומפואר, מרכז לסחר עם מדינות מעבר לים. לפני כן הייתה במקום עיר נמל קטנה צידונית, שהייתה כלולה זמן קצר גם בממלכתו של אלכסנדר ינאי. בתקופה הרומית הייתה קיסריה העיר הגדולה בארץ, מושב הנציב הרומי וחיל-המצב הרומי. היא הייתה מיושבת אוכלוסיה מעורבת של יהודים, שומרונים ונוכרים ולעיתים קרובות פרצו בינם סכסוכים. אחד הסכסוכים האלה, בשנת 66 לספירה, הווה עילה לפרוץ המרד הגדול. אחרי המרד וחורבן בית שני, הפכה לבירת הפרובינציה הרומית יודיאה. במאה השנייה התחדש הישוב היהודי בה, ובימי המשנה והתלמוד הייתה מושב לתנאים ואמוראים רבים. ר' עקיבא ותלמידיו פעלו בה, ומרד בר-כוכבא החל שם. בתקופה ביזנטית היתה מרכז נוצרי חשוב, ואז הגיעה לשיא במספר האוכלוסייה - מאה אלף איש. במאה השביעית היא נכבשה על ידי הערבים, ובמאה ה-12 על ידי הצלבנים, שהתבצרו בה והקימו בה נמל. הסולטן הממלוכי כבש אותה במאה ה-13, ויורשו, אל-אשרף, החריב אותה עד עפר. במשך מאות שנים עומדת קיסריה בחורבנה עד שבתקופה התורכית מיישבים בה פליטים מוסלמים שהקימו בה כפר חקלאי קטן. אדמותיהם נרכשו על ידי פיקא, וקיבוץ שדות ים עלה עליהן בשנת 1940.

בתקופות פריחתה של קיסריה כעיר נמל בין לאומית וכמושב שלטון, חיים האוכלוסייה ברמת חיים גבוהה על-פי הנהגים המקובלים ברחבי האימפריה הרומית. מים זורמים בבתים, מזרקות לנוי, מרחצאות ומשחקי מים.

אבל מאיפה מביאים כל-כך הרבה מים?
לשם כך נבנו אמות המים: תחילה האמה הגבוהה שחלקה המזרחי נבנה כפי הנראה עי הורדוס, והמערבי נבנה על ידי אדריאנוס בתקופת מרד בר-כוכבא - סביב 135 לסה''נ. על כך מעידות הכתובות המופיעות לאורכה ובה מצוין שמו של אדריאנוס ושמות הלגיונות - השני, השישי והעשירי. אורכה 17 קילומטר והיא מביאה מים ממעיינות שוני ומאזור נחל תנינים העילי, מעינות שופעים שאיכות מימיהם טובה. אבל זה לא מספיק, צריך עוד מים, לכן במאה הרביעית לערך, נבנו הסכר שעל נחל התנינים ואמת המים הנמוכה, שהייתה בחלקה בנויה ובחלקה חצובה. אורכה כחמישה קילומטר, ומעניין לציין שכמות המים שהעבירה הייתה גדולה מזו של האמה הגבוהה! מי נחל תנינים כיום הם מליחים (אי-אפשר לשתות אותם). מתעוררת השאלה - האם גם בעבר הם היו מים מליחים, או שאנשי קיסריה השכילו להשתמש בהם לצרכי רחצה, מזרקות וכו' ושמרו את מי האמות לשתיה והשקיה?

גורלן של אמות המים קשור בעליות וירידות שבתולדותיה של קיסריה, וכך נבנית תעלה חדשה בחלקה של אמת המים הגבוהה בתקופה הצלבנית, אך לאחר מכן שוקע כל האזור בחולות ובעזובה.

פארק אלונה

נתחיל בחניון של עין עמי [1], ליד הישובים עמיקם ואביאל שהוקמו על ידי יוצאי האצל. בסמוך לחניון זה בו אפשר לעשות פיקניקים, התגלו פירים אשר מובילים אל האמה התחתונה שמהווה את חלקו הראשון של מוביל המים לקיסריה. לפני מספר שנים נוקו הפירים והכניסה אליהם הוסדרה. כיום המקום נקרא פארק אלונה ומופעל על ידי המועצה המקומית. הכניסה למקום בתשלום ופרט לאפשרות להליכה מתחת לבטן האדמה, בנקבה אשר גם כיום זורמים בה מים (עד גובה האגן), תזכו גם לקבל הסבר יפה. הסיור עם המדריך בניקבה (המלאת המים כל השנה) הוא חוויה חוויה למבוגרים וילדים כאחד - אסור לפספס. זכרו להביא עמכם בגדים ונעלים להחלפה - ישנם שירותים מסודרים במקום.

שעות פתיחה, מחירים ופרטים נוספים

  • שעות הפתיחה: ראשון-חמישי: 9:00-17:00, שישי וערבי חג: 9:00-14:00.
  • מחירים: מבוגר: 24 ש"ח, ילד (5-18): 18 ש"ח | אין כניסה לבעלי חיים.
  • טלפון: 046388622 | לאתר האינטרנט של מי קדם >>

למידע נוסף בנושא דרך בניית אמות המים בעת העתיקה, כלי מדידה ועוד >>

מכאן נמשיך במקביל לכביש, מזרחה עם כיוון אמת המים, בסמוך לאפיקו של נחל תנינים, אשר זורם בחורף. לאחר מספר מאות מטרים נראה דרך עפר הלוקחת אותנו שמאלה לעבר חציבה במצלעות הגבעה שמצפון. חציבה זו נעשה כחלק מעבודת המוביל הארצי העובר בתוואי זה. אנו נכנס עם דרך העפר לעבר הגבעה (באם השער אינו נעול). לאורך הדרך החצובה, ליד אמת המים המודרנית, רואים מספר פתחים. 'פירים' אלו נחשפו במהלך עבודות סלילת אמת המים המודרנית והם שימשו לכניסה לבטן האדמה לשם חפירת האמה התת קרקעית. המרחק בין פתח לפתח שווה. בעבר חסמו את הכניסה לפירים ברשת אך מטיילים רזים, שנהנים לזחול בין הפירים באמה, אשר נעזרים בפנס חסין למים (ועטוף בשקית ניילון) הסיטו אותה. שימו לב כי בתקופת החורף והאביב יתכן כי מפלס המים גבוה יותר מהקיץ והסתיו, אז הזחילה באמה מסוכנת ממש. על דפנות הפירים אפשר לראות משקע של אבן הגיר - 'נטף נחלים' או בלעז - 'טרוונטין'. משקע זה יוצר מעיין נטיפים על הדפנות. כמו-כן אפשר לראות את סימני החציבה ואת כיוון החציבה ואפילו לראות את נקודת המפגש של החופרים, כפי שראינו בסיור בפארק אלונה.

פיר סנונית

נמשיך עם הדרך אל הפיר בנחל סנונית [3] הפיר נמצא מעט צפונה ממפגש דרכי העפר. לאחר הפניה צפונה, לעבר הגבעה שמסומנת כשמורת בורייקה במפה, יש להיצמד לצד שמאל (מערב) של המטע אשר משמאלה לדרך, ובין המטע והגדר של שמורת בורייקה נראה כניסות לשלושה פירים. מקרקעית הפיר יוצאת ניקבה באורך כתשעה מטרים, כעשרים מדרגות מובילות לקרקעיתו המוצפת מים.

מפיר סנונית נמשיך צפונה עם הדרך בסמוך לשמורת בורייקה שהינה שריד נדיר ליער שצמח פעם באזור זה. ממקרים שונים עולה כי רובו של היער נכרת לשמש כעצים ליצירת קיטור לקטרים. בשמורה נמצא את אלון התבור הוא העץ ששלט ביער זה. אך היו בו גם עצים אחרים: לבנה רפואי, עוזרר קוצני, אלת המסטיק, ופה ושם חרובים, זיתי בר ועצי אלון מצוי. מתחת לעצים צמחה קידה שעירה ועל גזעיהם השתרג אספרג החורש. לקריאה נוספת, מומלץ המאמר היה היה יער.

מהאוכף בו עובר השביל נשקף נוף עוצר נשימה מערבה לעבר הים. בתווך ניתן לראות את בנימיה, אור עקיבא וקיסריה.

נמשיך צפונה במורד דרך עפר, ולאחר כקילומטר נגיע לצומת T בה נפנה שמאלה. לאחר כקילומטר וחצי של הליכה נפלאה בינות לצמחיה הטבעית ולמטעים, נחבור לכביש סלול.

שוני ובנימינה

נמשיך עם הכביש הסלול ולאחר כ-500 מטר נגיע לפניה נוספת [4] כאן נפנה ימינה (צפונה). לאחר כ 300 מטרים  נפגש עם שביל ישראל, ונפנה עימו שמאלה וימינה, עד שנגיע לכביש זכרון יעקב-בנימינה. כאן נעזוב את שביל ישראל, ונמשיך לצד הכביש עד למבצר שוני [7], שבסמוך לו נמצאים עינות שומי. מומלץ להיכנס לפארק שוני, בו שוכן מוזיאון מרשים על תולדות האצל, חפירות ארכיאולוגיות של הישוב הקדום בו נערכו חגיגות המים  - מיומאס. במקום פארק מצוין לפקניקים.

מעינות שומי ועין צור, שעליו תוכלו למצוא בהסברים של המסלול ברמת הנדיב, התחילה האמה הראשונה לעבר קיסריה. רק בשלב מאוחר יותר, בו המים ממעיינות אלו לא הפסיקה, חפרו הרומאים גם את האמה ממנה התחלנו את טיולינו.

מכאן נמשיך כקילומטר וחצי בסמוך לחוטם הכרמל (ולא עם הכביש לעבר בנימינה). לאחר המפגש עם מסילת הברזל [8] נתחבר מחדש עם שביל ישראל ונמשיך ללכת לאורכו. בכניסה לישוב בית חנניה [9],  נמצאת הכתובת הרומאית העתיקה בה מסופר על הלגיונות הנמצאים באזור ובה מוקדשת בניית האמה לאדריאנוס. על האבן השמאלית - סמל הלגיון הרומי העשירי - נשר היוצא מכוך מעל לכתובת ''אימפרטור טריאנוס הדריאנוס (נעשה בידי) יחידת הלגיון העשירי פרטנזיס''. באבן הימנית - "אימפרטור קיסר טריאנוס הדריאנוס אוגוסטוס נעשה בידי יחידה של הלגיון העשירי פרטנזיס". במקום זה, ניתן לראות כי האמה היא עליונה, מעל לפני הקרקע ונישאת בעזרת קשתות. חלק מאמת המים במקום זה נבנה בשנית עקב הצפת האזור של תוואי האמה המקורי.

כאן ימתין הרכב המאסף.

אפשרות להמשך

אמת המים ממשיכה מתחת ליישוב ג'סר א-זרקא, שנמצא על רכס כורכר המפריע לאמה בדרכה, בקטע זה האמה נכנסת שוב מתחת לפני האדמה, ועוברת מתחת לכפר. לא ניתן ללכת לכל אורכה מפני שהכניסה אל האמה חסומה, עם זאת מומלץ לשאול את התושבים המקומיים איפה הכניסה שלה וללכת לפחות את חלקה - ממש מתחת לכפר. מהכפר ממשיך שביל ישראל אל תל תנינים, שנמצא בשפך נחל תנינים. תל תנינים (קרוקודילופוליס ביוונית) הינו ישוב שהתקיים החל מהתקופה ההלניסטית (יוונית) ועד לתקופה הביזנטית. על התל אפשר לראות שרידים של מבנה גדול ולידו בריכה המחוברת לאמת המים הנמוכה. באזור נמצאו אבני מיל רומיות, דבר שמעיד על 'כביש' רומי ראשי שעבר שם. לאחר מכן, נמשיך לאורך שפת המים בכיוון קיסריה. בנחל תנינים הוקם בעבר סכר גדול ששימש גם הוא חלק ממערכת הספקת המים לקיסריה. ראו מסלול סיור בסכר זה במסלול נחל תנינים >>

ניתן להמשיך עם שביל ישראל לעבר קיסריה. כאן, לאורך החוף, נראית האמה במלאה הדרה וניתן ללכת עימה, עד לחוף הקשתות בקיסריה אשר מצפון לעיר העתיקה קיסריה.

 מומלץ לסיים את הטיול בסיור בקיסריה העתיקה - ועל כך במסלול סיור על קיסריה וכן במסלול נחל תנינים. מסלול נוסף באזור - רמת הנדיב.

אתר נוסף באזור שכדאי לבקר בו הוא מוזיאון המזגגה בחוף דור (קיבוץ נחשולים) | למידע נוסף על המוזיאון >>

גם היום מנצלים את מימי המעיינות והגשמים באזור לטובת החדרתם לאקוויפר החוף. למתעניינים מומלץ לקרוא את המאמר בנושא.

מפת האזור

טוען את המפה

ספר לנו מה דעתך בפייסבוק

ספר לנו מה דעתך באתר


דיונים בפורום האתר בהם עלה הנושא

תגובות: 59 צפיות: 361349 אחרונה: 22/03/2013 00:36:20
מסעדות סמוכות
הצעות ששווה לבדוק