כל המידע על גבעת התורמוסים - תל שוכה

 

 המידע עודכן על ידי מורת הדרך שלי אשכולי. רוצים לטייל עם שלי? היכנסו לעמוד שלה בטיולי »

איך מגיעים

כביש 38 יוצא דרומה משער הגיא לעבר בית גוברין. בדרכו הוא עובר ליד בית שמש ומושבי השפלה. כמה קילומטרים דרומית לבית שמש נגיע לצומת האלה, שבצידה נמצאת תחנת דלק פז. בצומת זה פונים שמאלה (מזרחה) לעבר כביש  375 וממשיכים בכביש כ-2 ק"מ, עד לפניה ימינה בסימון שבילים שחור.


waze: תל שכה - גבעת התורמוסים

הסיור בתל פשוט למדי: מנקודת החניה עולים בסימון השבילים לעבר פסגת התל. השביל עצמו מסומן בשטח ואף ברור בעקבות המטיילים הרבים. בתל יש שפע של בורות ומערות ולכן מומלץ להשאר בשביל המסומן.

הפריחה בתל

אם הגענו בחודשים פברואר-מרץ, נפגוש בראש התל את תורמוס ההרים הבוהק בצבעו הסגול. פרט לתורמוס נראה בגבעה שפע של פרחים נוספים: לצדי הדרך העולה ילוו אותנו רקפת מצויה, כלנית מצויה, נורית אסיה, עירית גדולה, דמומית ארץ ישראלית, צהרון מצוי, חרדל לבן ועוד. אם יתמזל מזלנו, נפגוש גם את דבורנית הקטיפה היפה, שמתחפשת לכבוד פורים כמו דבורה כדי למשוך את בני המין השני כדי שיאבקו אותה.

נסתובב ברחבי התל , ניתן לעצור לתצפית ומנוחה, או למצוא את נקודת הצילום האהובה עלינו. השביל המסומן בצבע כחול הולך מזרחה לעברו השני של התל.

תורמוס ההרים

בארץ גדלים כמה מיני תורמוס, ממשפחת הפרפרניים, אלו הידועים שבהם:

  • התורמוס התרבותי: צמח מספוא שזרעיו נאכלים לאחר שרייה במים

  • תורמוס ההרים (תורמוס כחול): צמח מוגן, מפרחי הבר היפים של הארץ, הפורח בכחול עז במשטחים מרהיבים במספר אתרים בסוף החורף ובראשית האביב.

  • תורמוס ארצישראלי: דומה לתורמוס ההרים אך נבדל בפרחי הכותרת שצבעם תכלת עד סגול בהיר-לבנבן.

התורמוס המתורבת שימש בעבר מאכל עניים. במסכת שבת, במשניות העוסקות בעניין פינוי דברים שהם בגדר מוקצה, נאמר: "והתורמוס מותר לפנותו מפני שהוא מאכל לעניים". ואכן, עד היום ניתן לראות בצידי כביש הבקעה ובשווקים בערים הערביות רוכלים המציעים למכירה את גרעיני התורמוס. בספרו של ניסים קריספיל "ילקוט הצמחים" מובא שבזמן מלחמת העולם הראשונה התורמוס נעשה מאכל פופולרי, בשל המחסור הכללי ששרר אז בארץ, בעקבות ריכוזי הצבא התורכי שחמסו מכל הבא ליד וכן בשל פשיטת להקות ארבה על שדות הארץ.

זרעי התורמוס מכילים חומרים מרים ורעילים, וכדי לבטל את השפעתם יש לבשלם במים. במסכת ברכות אנו מוצאים שיש לשלוק את גרעני התורמוס שבע פעמים כדי להעלים לגמרי את המרירות. זרעי הצמח עגולים וגדולים, ולכן שימשו בעבר מאכלי אבלים, על פי המנהג לאכול מאכלים עגולים, כטבע העולם. התורמוס גם מוכר כצמח מרפא, וסגולותיו הרפואיות מתוארות על ידי הרמב"ם ובכתבי אסף הרופא.

הסיפור המעניין ביותר על סגולות התורמוס מובא בבראשית רבה: מעשה ברבי שמעון בר יוחאי שטבל בכנרת לאחר יציאתו מהמערה, וכדי להכיר טובה על כך פנה לאנשי טבריה ושאל האם יוכל לעשות דבר מה לרווחתם. תושבי טבריה סיפרו לו שישנם אזורים בעיר החשודים בטומאת מת וצריך לטהרם. רבי שמעון זרע בשטחים החשודים זרעי תורמוס, ובמקומות שבהם נקברו מתים צמחו התורמוסים בגלל הריקבון שבקרקע, וכך טיהר את טבריה לשמחת תושביה.

  • שימו לב: התורמוס הוא פרח מוגן ואין לקטוף אותו.

תל שוכה

בתקופה המקראית נודע המקום כנקודת איסוף לצבאו של שאול המלך, עת התכונן לקרב מול גלית והפלישתים. נוכל לקרוא על הסיפור בספר שמואל א' פרק י"ז:

וַיַּאַסְפוּ פְלִשְׁתִּים אֶת-מַחֲנֵיהֶם, לַמִּלְחָמָה, וַיֵּאָסְפוּ, שֹׂכֹה אֲשֶׁר לִיהוּדָה; וַיַּחֲנוּ בֵּין-שׂוֹכֹה וּבֵין-עֲזֵקָה, בְּאֶפֶס דַּמִּים. וְשָׁאוּל וְאִישׁ-יִשְׂרָאֵל נֶאֶסְפוּ, וַיַּחֲנוּ בְּעֵמֶק הָאֵלָה; וַיַּעַרְכוּ מִלְחָמָה, לִקְרַאת פְּלִשְׁתִּים. וּפְלִשְׁתִּים עֹמְדִים אֶל-הָהָר, מִזֶּה, וְיִשְׂרָאֵל עֹמְדִים אֶל-הָהָר, מִזֶּה; וְהַגַּיְא, בֵּינֵיהֶם.

העיר שוכה מוזכרת מספר פעמים נוספות בתנ"ך ובתלמוד. אזכור נוסף ומשמעותי לשוכה אפשר למצוא בחותמות "למלך" - חותמות שנטבעו על מאות רבות של ידיות קנקני חרס שנמצאו בחפירות ארכיאולוגיות שונות. על כל אחת מהחותמות הופיעו שתי שורות כתובות: בראשונה כתוב "למלך" ובשורה השניה בהן מופיע שמו של אחד מארבעה ישובים: חברון, זיף, ממשת ושוכה. חותמות "למלך" מתוארכות לתקופת הברזל א', וההשערה המקובלת היא שמדובר בארבעת המחוזות העיקריים של מלכות חזקיהו, שאגר מזון לקראת התקפה אפשרית על הממלכה. בסביבת התל עצמו נמצאו 13 חותמות כאלה.

בתל ישנם שרידי התיישבות בדמות מערות מגורים, חומה בצורה, גתות ובורות לרוב ועוד.

תצפית מראש התל

מראש התל נוכל לצפות מערבה אל תל עזקה, שם חנה הצבא הפלישתי, צפונה אל בתי בית שמש החדשים ואל קיבוץ נתיב הל"ה הקרוי על שם 35 חברי שיירה אשר ניסתה להבקיע דרך לגוש עציון הנצור  במהלך מלחמת העצמאות. במזרח נבחין באנטנות הלווייניות ובהרי יהודה וגוש עציון.

סיום המסלול

הסימון הכחול חוצה את התל לכיוון מזרח ויורד במתינות לעבר לדרך עפר שמקיפה את צידו הדרומי של התל. מכאן עומדות לפניכם שתי אפשרויות:

  • הקצרה והמקובלת: במפגש עם דרך העפר פונים ימינה וחוזרים איתה בצורה מעגלית לרכב החונה בסמוך לכביש.
  • הארוכה: סימון השבילים הכחול ממשיך מזרחה ועולה לעבר הר שוכה. לאחר הליכה של כ-2 ק"מ השביל חובר לדרך עפר המסומנת בסימון שבילים שחור. פונים ימינה והולכים בדרך העפר כ-2 וחצי ק"מ, עד שמגיעים לרכב.

מפת המסלול