גבעת התורמוסים - תל שוכה

בתנ"ך נזכר תל שוכה כמקום אסטרטגי השולט על עמק האלה הסמוך, אך כיום הוא מוכר בעיקר בזכות פריחת התורמוסים המרשימה שמרהיבה בו בחודשים מרץ-אפריל, שמביאה אלפי מטיילים לטפס אליו ולחזות בנוף שטוף בכחול מטורף של תורמוסים, היסטוריה וטבע מרהיב
| 31/03/2019
 

איך מגיעים

כביש 38 יוצא דרומה משער הגיא לעבר בית גוברין. בדרכו הוא עובר ליד בית שמש ומושבי השפלה. כמה קילומטרים דרומית לבית שמש תגיעו לצומת האלה, שבצידה נמצאת תחנת דלק פז. בצומת זה פונים שמאלה (מזרחה) לעבר כביש  375 וממשיכים בכביש כ-2 ק"מ, עד שמגיעים לדרך עפר שפונה ימינה בסימון שבילים שחור (הפניה הראשונה ימינה). כאן יש להחנות את הרכב, ובתקופת הפריחה סביר כי האזור יהיה צפוף ברכבים. הקפידו לחנות בצורה בטוחה (שימו לב: אם הגעתם לפניה לעבר קיבוץ נתיב הל"ה, סימן שהמשכתם יותר מדי ועליכם לחזור על עקבותיכם). לאחר שחניתם, תראו לפניכם את תל שוכה המתנשא מעל הסביבה.

  • waze: תל שכה - גבעת התורמוסים

הסיור בתל פשוט: מנקודת החניה עולים בסימון השבילים הכחול לעבר פסגת התל. השביל עצמו ברור בשטח בעקבות המטיילים הרבים. בתל יש שפע של בורות ומערות ולכן מומלץ להשאר בשביל המסומן.

הפריחה בתל

אם הגעתם בחודשים מרץ-אפריל, בראש התל תפגשו את תורמוס ההרים הבוהק בצבעו הכחול. פרט לתורמוס תוכלו לראות בגבעה שפע של פרחים נוספים: לצדי הדרך העולה ילוו אתכם רקפת מצויה, כלנית מצויה, נורית אסיה, עירית גדולה, דמומית ארץ ישראלית, צהרון מצוי, חרדל לבן ועוד. אם יתמזל מזלכם תוכלו לפגוש גם את דבורנית הקטיפה היפה, שמתחפשת לכבוד פורים כמו דבורה כדי למשוך את בני המין השני כדי שיאבקו אותה.

תוכלו להסתבובב ברחבי התל ולמצוא את נקודת הצילום האהובה עליכם. השביל המסומן בצבע כחול הולך מזרחה לעברו השני של התל.

תורמוס ההרים

בארץ גדלים כמה מיני תורמוס, ממשפחת הפרפרניים, אלו הידועים שבהם:

  • התורמוס התרבותי: צמח מספוא שזרעיו נאכלים לאחר שרייה במים

  • תורמוס ההרים (תורמוס כחול): צמח מוגן, מפרחי הבר היפים של הארץ, הפורח בכחול עז במשטחים מרהיבים במספר אתרים בסוף החורף ובראשית האביב.

  • תורמוס ארצישראלי: דומה לתורמוס ההרים אך נבדל בפרחי הכותרת שצבעם תכלת עד סגול בהיר-לבנבן.

התורמוס המתורבת שימש בעבר מאכל עניים. במסכת שבת, במשניות העוסקות בעניין פינוי דברים שהם בגדר מוקצה, נאמר: "והתורמוס מותר לפנותו מפני שהוא מאכל לעניים". ואכן, עד היום ניתן לראות בצידי כביש הבקעה ובשווקים בערים הערביות רוכלים המציעים למכירה את גרעיני התורמוס. בספרו של ניסים קריספיל "ילקוט הצמחים" מובא שבזמן מלחמת העולם הראשונה התורמוס נעשה מאכל פופולרי, בשל המחסור הכללי ששרר אז בארץ, בעקבות ריכוזי הצבא התורכי שחמסו מכל הבא ליד וכן בשל פשיטת להקות ארבה על שדות הארץ.

זרעי התורמוס מכילים חומרים מרים ורעילים, וכדי לבטל את השפעתם יש לבשלם במים. במסכת ברכות אנו מוצאים שיש לשלוק את גרעני התורמוס שבע פעמים כדי להעלים לגמרי את המרירות. זרעי הצמח עגולים וגדולים, ולכן שימשו בעבר מאכלי אבלים, על פי המנהג לאכול מאכלים עגולים, כטבע העולם. התורמוס גם מוכר כצמח מרפא, וסגולותיו הרפואיות מתוארות על ידי הרמב"ם ובכתבי אסף הרופא.

הסיפור המעניין ביותר על סגולות התורמוס מובא בבראשית רבה: מעשה ברבי שמעון בר יוחאי שטבל בכנרת לאחר יציאתו מהמערה, וכדי להכיר טובה על כך פנה לאנשי טבריה ושאל האם יוכל לעשות דבר מה לרווחתם. תושבי טבריה סיפרו לו שישנם אזורים בעיר החשודים בטומאת מת וצריך לטהרם. רבי שמעון זרע בשטחים החשודים זרעי תורמוס, ובמקומות שבהם נקברו מתים צמחו התורמוסים בגלל הריקבון שבקרקע, וכך טיהר את טבריה לשמחת תושביה.

  • שימו לב: התורמוס הוא פרח מוגן ואין לקטוף אותו.

תל שוכה

בתל שוכה נאספו לפי המקרא כוחות הפלישתים בהנהגתו של גוליית, בשעה שהתכוננו למפגש עם צבאו של שאול המלך (ספר שמואל א' פרק י"ז):

וַיַּאַסְפוּ פְלִשְׁתִּים אֶת-מַחֲנֵיהֶם, לַמִּלְחָמָה, וַיֵּאָסְפוּ, שֹׂכֹה אֲשֶׁר לִיהוּדָה; וַיַּחֲנוּ בֵּין-שׂוֹכֹה וּבֵין-עֲזֵקָה, בְּאֶפֶס דַּמִּים. וְשָׁאוּל וְאִישׁ-יִשְׂרָאֵל נֶאֶסְפוּ, וַיַּחֲנוּ בְּעֵמֶק הָאֵלָה; וַיַּעַרְכוּ מִלְחָמָה, לִקְרַאת פְּלִשְׁתִּים. וּפְלִשְׁתִּים עֹמְדִים אֶל-הָהָר, מִזֶּה, וְיִשְׂרָאֵל עֹמְדִים אֶל-הָהָר, מִזֶּה; וְהַגַּיְא, בֵּינֵיהֶם.

העיר שוכה מוזכרת מספר פעמים נוספות בתנ"ך ובתלמוד. אזכור נוסף ומשמעותי לשוכה אפשר למצוא בחותמות "למלך" - חותמות שנטבעו על מאות רבות של ידיות קנקני חרס שנמצאו בחפירות ארכיאולוגיות שונות. על כל אחת מהחותמות הופיעו שתי שורות כתובות: בראשונה כתוב "למלך" ובשורה השניה בהן מופיע שמו של אחד מארבעה ישובים: חברון, זיף, ממשת ושוכה. חותמות "למלך" מתוארכות לתקופת הברזל א', וההשערה המקובלת היא שמדובר בארבעת המחוזות העיקריים של מלכות חזקיהו, שאגר מזון לקראת התקפה אפשרית על הממלכה. בסביבת התל עצמו נמצאו 13 חותמות כאלה.

בתל ישנם שרידי התיישבות בדמות מערות מגורים, חומה בצורה, גתות ובורות לרוב ועוד.

תצפית מראש התל

מראש התל תוכלו לצפות מערבה ולראות את תל עזקה, בה חנה דוד המלך לקראת המפגש עם גוליית. צפונה תוכלו לראות את קיבוץ נתיב הל"ה, שנקרא על שם שיירת הל"ה, אשר ניסתה להגיע לגוש עליון הנצור במלחמת העצמאות. מזרחה תוכלו לצפות לעבר חוות האנטנות הלווייניות ולעבר הרי יהודה.

סיום המסלול

הסימון הכחול חוצה את התל לכיוון מזרח ויורד במתינות לעבר לדרך עפר שמקיפה את צידו הדרומי של התל. מכאן עומדות לפניכם שתי אפשרויות:

  • הקצרה והמקובלת: במפגש עם דרך העפר פונים ימינה וחוזרים איתה בצורה מעגלית לרכב החונה בסמוך לכביש.
  • הארוכה: סימון השבילים הכחול ממשיך מזרחה ועולה לעבר הר שוכה. לאחר הליכה של כ-2 ק"מ השביל חובר לדרך עפר המסומנת בסימון שבילים שחור. פונים ימינה והולכים בדרך העפר כ-2 וחצי ק"מ, עד שמגיעים לרכב.

מפת המסלול

חוות דעת על גבעת התורמוסים - תל שוכה

טוען חוות דעת...

תגובות

טוען תגובות...