כל המידע על נחל רחף

נחל רחף נמתח לאורך כ-20 ק”מ. הוא מתחיל בבקעת קנאים, שליד ערד ומשם זורם מזרחה דרך הר אליעזר עד שנשפך לים המלח. בערבית הוא קרוי "חפחף" ומשמעותו רשרוש היונים, שמתעופפות בקניון של הנחל.
בנחל מפלים רבים, חלקם גבוהים מאוד והגישה אליהם אפשרית בציוד סנפלינג בלבד, אך לשמחתנו החלק התחתון של הנחל, שיוצר נקיק עצום ומכיל גבים נהדרים לא מצריך ציוד גלישה.

איך מטיילים

מחנים את הרכב בחניון הלילה נחל רחף שעל כביש 90 ויוצאים בעקבות סימון השבילים הירוק, שפונה מערבה לעבר העלייה התלולה, שתוביל אותנו למעוק הנחל.

אמנם העלייה לא קלה, אך שווה את המאמץ. ככל שתעלו פנימה ותכנסו לתוך הנחל תזהו את ייחודו של נחל רחף, שבהליכה קצרה יחסית מאפשר לכם להעפיל לתצפיות מרהיבות על בריכות הטורקיז של ים המלח, מגובה רחפן. אם התמזל מזלכם והגעתם ביום בהיר, תוכלו לצפות גם על הרי מואב שבירדן.

לאחר הליכה של כ-600 מטרים בעליה תלולה תגיעו לסימון שבילים שחור, – התעלמו ממנו והמשיכו בצעידה על פי סימון השבילים הירוק עוד כ-300 מטרים, עד שתגיעו לפיצול שבילים הבא.

בפיצול שבילים כחול וירוק, יש לבחור בסימון השבילים הכחול ולהתקדם בשביל צר מאוד, שבו תהום בצידו הצפוני. אחרי הליכה מישורית השביל ממשיך במגמת ירידה, שתוביל אתכם לסדרת גבי מים ולמפל נחל רחף.

בחורף ובאביב הגבים מלאים מים אודות לגשמים, שפוקדים את האזור ומפריחים חיים במדבר השומם. הירידה לגבים אפשרית ונוחה בחלק מהמקומות, ואם תמשיכו עוד כ-20 מטרים פנימה תגיעו למפל נחל רחף בגובה כ-8 מטרים, תחתיו תמצאו בריכה נאה בעונה.

מתרעננים בגבים | צילום: ארז דגן

מתרעננים בגבים | צילום: ארז דגן

את החזרה לחניון עושים באותה דרך בה הגענו. צועדים בסימון שבילים הכחול ובפיצול עם סימון השבילים הירוק פונים שמאלה לשביל הירוק ולא ימינה ולמעלה.

הערה: סימון השבילים הירוק למעלה מוביל למצדה, בהליכה ארוכה וחשופה לשמש, שאינה מומלצת בימים החמים. למעוניינים להגיע למצדה דרך נחל רחף, יש להשאיר רכב נוסף בחניון של מצדה בשביל הנחש או בדרך הסוללה.

סימון השבילים הירוק, שיורד למטה מוביל אתכם לחניון בהליכה קלה, אך יש להיזהר כשעוברים סמוך לתהום הנחל. במידה ואתם מטיילים עם ילדים, חובה לאחוז בידיים שלהם במעברים האלה.

ממשיכים בהליכה עד שמגיעים לפיצול השבילים שחור וירוק, שם בוחרים בשביל הירוק וממשיכים בהליכה של  כ-10 דקות לחניון הלילה של נחל רחף.

מידע שימושי

  • ניווט בוויז: חניון לילה נחל רחף
  • הטיול בנחל רחף מומלץ בעונת החורף והאביב ובמיוחד לאחר שיטפונות
  • אין לטייל במסלול אם קיים חשש לשיטפונות בנחלי מדבר יהודה
  • אין צורך להירשם למסלול