כל המידע על נחל כזיב

איך מגיעים ואיך מטיילים?

ישנן דרכים רבות ליהנות מטיול בנחל - לפניכם המרכזיות שבהן:

(תוכלו לראות את המסלולים השונים גם על גבי מפת המסלול)

1. מסלול מעגלי: מצפה הילה > מונפורט > עין טמיר > מצפה הילה (9 ק”מ)

מסלול זה מתחיל ומסתיים באותה נקודה ולכן מתאים למי שמגיע ברכב אחד. המסלול מתאים למשפחות מיטיבות לכת (לא לילדים קטנים או הורים עם מנשא שאינם מיומנים), ובסופו יש עלייה יחסית קשה, אך זוהי היפה והמרשימה ביותר מבין אפשרויות הסיור בנחל. יש לקחת בחשבון 6-8 שעות טיול (כולל הליכה ומנוחה בבריכות המים הקרירות).

יש אפשרות להוסיף למסלול זה כ-1.5 ק"מ הליכה בשביל כחול בקרן ברתות, תוספת שמומלצת רק בחודשים מאי-יוני, אז ניתן לפגוש את השושן הצחור. בתקופות אחרות התוספת אינה מומלצת.

הגעה למסלול: בכביש 89 פונים צפונה אל הכפר מעילייא והיישוב מצפה הילה, בצומת מרומזר [1 במפה]. עוברים את הפנייה ימינה למצפה הילה וממשיכים ישר בכביש. לאחר כ-200 מטר ניתן לראות פנייה שמאלה לדרך עפר בסימון שבילים שחור. ממשיכים בכביש עוד כ-300 מטר ויורדים ימינה לדרך עפר בסימון שבילים אדום. לאחר זמן קצר נגיע למגרש חנייה [2], שבו מחנים את הרכב (החנייה בעלות של כ-25 ש"ח לכל היום. מי שרוצה להמנע מהתשלום יכול לחזור אחורה לחפש מקום חנייה חלופי). מהחנייה יוצאים שני שבילים: אדום, בו נתחיל את המסלול, ושחור, ממנו נשוב).

וככה זה נראה:

2. מסלול קווי - הלוך ושוב: מעלות > עין זיו > עין טמיר > וחזרה (4-8 ק”מ)

מסלול זה חביב על משפחות שכן הירידה והעלייה בו פחות תלולות. עם זאת, בשנת 2011 נחסם כביש הגישה לעין זיו, דבר שהוסיף כשעה הליכה על כביש והפך אותו לפחות אטרקטיבי. מסלול זה מתחיל בכביש הגישה ליד עין זיו. מכביש 89 פונים צפונה בכניסה המערבית של מעלות תרשיחא [7]. ממשיכים עם הכביש היורד לתוך הנחל כ-0.5 ק"מ עד לנקודת שבה לא ניתן להמשיך שוב ברכב, ושם חונים. משם ממשיכים רגלית כ-1.5 ק"מ (כחצי שעה) בירידה לעבר סוף הכביש והגישה לעין זיו [8]. הולכים בתוך הנחל עם השביל הירוק עד לעין טמיר או עד לנקודה שמתחשק וחוזרים בחזרה לרכב באותה הדרך.

  • מסלול מעט יותר קל אך מעט פחות מרשים (אין ביקור במבצר המונפורט, וחלק מהטיול עובר בכביש לא מוצל).
  • לבאים עם שני רכבים יש שתי אפשרויות, כאשר מסלול מספר 3 מחייב הקפצת רכבים קצרה וקלה.
  • מומלץ לשמור טיול זה לעונה החמה, עת לא כל כך נעים לטייל במסלולים שאינם כוללים בריכות קרירות כמו בנחל כזיב.

3. מסלול שאינו מעגלי: פארק גורן > מצפה מונפורט > עין טמיר > פארק גורן מזרח (6 ק”מ)

רכב ראשון: בצומת בצת פונים מזרחה לכביש הצפון (כביש 899), ולאחר 13 ק”מ ישנו שילוט ימינה לפארק גורן. בפארק ממשיכים בעקבות השלטים עד למצפה המונפורט [9], שם מתחיל המסלול.

רכב שני: ימשיך בדרך הפארק מזרחה בסמוך לגדת הנחל (בקטעים סלולים וכאלה שאינם סלולים לסירוגין), ובמקום שבו הכביש פונה שמאלה, ממשיכים ישר בדרך העפר עוד כ-200 מטר, עד לנקודה [10] שמעל עין טמיר (סימון שבילים כחול).

4. מסלול שאינו מעגלי: מעלות > עין זיו > עין טמיר פארק גורן (7.5 ק”מ)

מסלול זה מתחיל בכביש הגישה ליד עין זיו כפי שמתואר באפשרות מספר 2 לעיל. מכביש 89 פונים צפונה בכניסה המערבית של מעלות תרשיחא [7]. ממשיכים בכביש היורד לתוך הנחל כ-0.5 ק"מ עד לנקודת שבה לא ניתן להמשיך ברכב, ושם חונים במגרש החנייה. משם ממשיכים רגלית כ-1.5 ק"מ (כחצי שעה) בירידה לעבר סוף הכביש והגישה לעין זיו [8 במפה]. הרכב השני ימתין בסוף המסלול בנקודה [9] או בנקודה [6], כפי שתואר קודם באפשרות מספר 4.

תמונה מתוך אתר טיולינחל כזיב | צילום באדיבות: יוחאי כורם

5. נחל כזיב למיטבי לכת (25 ק"מ)

המסלול מתחיל בכפר הדרוזי חורפיש, ליד הכיכר בכניסה הצפונית לכפר, ומתפתל עם הנחל עד לישוב עבדון.

הגעה בתחבורה ציבורית:
ההגעה ללא רכב למסלול אינה פשוטה אך אפשרית:

דגשים חשובים:

  • יש להביא לפחות 3 ליטר מים לאדם.

  • כדאי לנעול נעלי הליכה בעלייה ובירידה, ולהצטייד בנעליים או סנדלים טובים להליכה במים.

  • זכרו להביא בגד ים או בגדים להחלפה וכן פנס כדי להיכנס לעין טמיר.

לטייל בראש שקט: עם תרמיל (ואולי) מקל...

חברת קום והתהלך בארץ מציעה לכם לצאת למסע מופלא עם תרמיל גב קטן וליהנות ממסע מופלא בלי מאמץ מיותר ובלי דאגות! איך עושים את זה? פשוט! אנחנו נחכה לכם עם כל הציוד שצריך ללילה מושלם בשטח ובבוקר נקפל הכל ונחכה לכם שוב בנקו דה הבאה…

לפרטים נוספים על מקטעי המסלול והציוד הנדרש »

מסלול הטיול ואתרים באזור הנחל

ממגרש החנייה [2] ממשיכים בדרך העפר המסומנת בסימון אדום. לאחר כמה מאות מטרים מתחילה להיפתח לפנינו תצפית מרשימה על אזור נחל כזיב, וממערב רואים את בתי היישוב מנות. דרך העפר הופכת עד מהרה לשביל להולכי רגל בלבד, ומתחילה בירידה שחלקה תלולה ודורשת הליכה זהירה בין הסלעים. כ-1.5 ק"מ מתחילת המסלול נגיע למבצר עתיק [6] שאת שרידיו ניתן לראות במהלך הירידה.

תמונה מתוך אתר טיולימבצר המונפורט | צילום באדיבות: יוחאי כורם

מבצר המונפורט

מבצר המונפורט נקרא בערבית קלעת אלקרין - מבצר הקרן הקטנה על שם מיקומו בשלוחה תלולה. המבצר היה שייך למסדר צלבני והיה כפוף למרכז האזורי במעיליא. מסביב למבצר היו בנויות חוות רבות וטחנות הקמח היו חלק מהמארג החלקאי של המבצר. המבצר נהרס במקביל לכיבוש הממלוכי של הארץ בהנהגתו של בייברס לאחר 1265. התצפית מהמבצר מרשימה מאוד ומעניין לדמיין איך חיו הצלבנים לפני 800 שנה במבצר זה. השרידים הנראים בשטח כיום הם רק חלק קטן מהמבצר וכוללים את הביצור הפנימי ואת מגדל העוז. חלקים רבים נוספים נהרסו כליל או לא נחשפו בחפירות ארכיאולוגיות. במבצר אפשר להבחין בבורות מים עתיקים המכוסים כיום ברשת ברזל. הבורות התמלאו במים שירדו במרזבים (שניתן להבחין בהם) שניקזו את הגשם מתקרות המבצר.

לאחר הביקור במבצר, נמשיך בשביל האדום במורד ההר, עד שנגיע לנחל כזיב עצמו [5]. כאן נפגוש את השביל הירוק שעובר בנחל. בסמוך לנקודה זו נראה שרידים של תחנת קמח עתיקה, ששימשה בין השאר את דרי המבצר.

נחל כזיב

נחל כזיב, המתחיל את דרכו ברכס הרי מירון, מתפתל לאורך כעשרים ק"מ, עד שהוא נשפך לחוף אכזיב. הנחל, שהוא מהיפים שבנחלי הארץ הינו בעל אגן ניקוז של כ-140 קמ"ר. הנחל מתחתר בסלעי גיר קשים, היוצרים במעלה הנחל נוף טרשי. הנחל נהנה לא רק ממימי גשמים (במירון יורדים למעלה מאלף מ"מ גשם בשנה), אלא גם ממספר מעיינות השופעים כל השנה בהם: עין זיו - המעיין המרכזי בנחל שרוב מימיו נשאבים על ידי מקורות, עין טמיר השופע מתוך נקיק סלע. מימי עין טמיר זורמים במורד הנחל ויוצרים אזור קסום שאורכו כ-3 ק"מ הנהנה מימי המעיין. מערבה יותר נובעים שני מעיינות קטנים יותר - עין ברתות ועין מצור, ובהמשך נובע עין חרדלית המערבי שמרבית מימיו נשאבים אל ישוביי הסביבה.