כל המידע על נחל כזיב

איך מגיעים ואיך מטיילים? 

ישנן דרכים רבות ליהנות מטיול בנחל - לפניכם המרכזיות שבהן:

(תוכלו לראות את המסלולים השונים גם על גבי מפת המסלול)

1. מסלול מעגלי: מצפה הילה > מונפורט > עין טמיר > מצפה הילה (9 ק”מ)

מסלול זה מתחיל ומסתיים באותה נקודה ולכן מתאים למי שמגיע ברכב אחד. המסלול מתאים למשפחות מיטיבות לכת (לא לילדים קטנים או הורים עם מנשא שאינם מיומנים), ובסופו יש עלייה יחסית קשה, אך זוהי היפה והמרשימה ביותר מבין אפשרויות הסיור בנחל. יש לקחת בחשבון 6-8 שעות טיול (כולל הליכה ומנוחה בבריכות המים הקרירות).

יש אפשרות להוסיף למסלול זה כ-1.5 ק"מ הליכה בשביל כחול בקרן ברתות, תוספת שמומלצת רק בחודשים מאי-יוני, אז ניתן לפגוש את השושן הצחור. בתקופות אחרות התוספת אינה מומלצת.

הגעה למסלול: בכביש 89 פונים צפונה אל הכפר מעילייא והיישוב מצפה הילה, בצומת מרומזר [1 במפה]. עוברים את הפנייה ימינה למצפה הילה וממשיכים ישר בכביש. לאחר כ-200 מטר ניתן לראות פנייה שמאלה לדרך עפר בסימון שבילים שחור. ממשיכים בכביש עוד כ-300 מטר ויורדים ימינה לדרך עפר בסימון שבילים אדום. לאחר זמן קצר נגיע למגרש חנייה [2], שבו מחנים את הרכב (החנייה בעלות של כ-25 ש"ח לכל היום. מי שרוצה להמנע מהתשלום יכול לחזור אחורה לחפש מקום חנייה חלופי). מהחנייה יוצאים שני שבילים: אדום, בו נתחיל את המסלול, ושחור, ממנו נשוב).

וככה זה נראה:

2. מסלול קווי - הלוך ושוב: מעלות > עין זיו > עין טמיר > וחזרה (4-8 ק”מ)

מסלול זה חביב על משפחות שכן הירידה והעלייה בו פחות תלולות. עם זאת, בשנת 2011 נחסם כביש הגישה לעין זיו, דבר שהוסיף כשעה הליכה על כביש והפך אותו לפחות אטרקטיבי. מסלול זה מתחיל בכביש הגישה ליד עין זיו. מכביש 89 פונים צפונה בכניסה המערבית של מעלות תרשיחא [7]. ממשיכים עם הכביש היורד לתוך הנחל כ-0.5 ק"מ עד לנקודת שבה לא ניתן להמשיך שוב ברכב, ושם חונים. משם ממשיכים רגלית כ-1.5 ק"מ (כחצי שעה) בירידה לעבר סוף הכביש והגישה לעין זיו [8]. הולכים בתוך הנחל עם השביל הירוק עד לעין טמיר או עד לנקודה שמתחשק וחוזרים בחזרה לרכב באותה הדרך.

  • מסלול מעט יותר קל אך מעט פחות מרשים (אין ביקור במבצר המונפורט, וחלק מהטיול עובר בכביש לא מוצל).
  • לבאים עם שני רכבים יש שתי אפשרויות, כאשר מסלול מספר 3 מחייב הקפצת רכבים קצרה וקלה.
  • מומלץ לשמור טיול זה לעונה החמה, עת לא כל כך נעים לטייל במסלולים שאינם כוללים בריכות קרירות כמו בנחל כזיב.

3. מסלול שאינו מעגלי: פארק גורן > מצפה מונפורט > עין טמיר > פארק גורן מזרח (6 ק”מ)

רכב ראשון: בצומת בצת פונים מזרחה לכביש הצפון (כביש 899), ולאחר 13 ק”מ ישנו שילוט ימינה לפארק גורן. בפארק ממשיכים בעקבות השלטים עד למצפה המונפורט [9], שם מתחיל המסלול. 

רכב שני: ימשיך בדרך הפארק מזרחה בסמוך לגדת הנחל (בקטעים סלולים וכאלה שאינם סלולים לסירוגין), ובמקום שבו הכביש פונה שמאלה, ממשיכים ישר בדרך העפר עוד כ-200 מטר, עד לנקודה [10] שמעל עין טמיר (סימון שבילים כחול).

4. מסלול שאינו מעגלי: מעלות > עין זיו > עין טמיר פארק גורן (7.5 ק”מ)

מסלול זה מתחיל בכביש הגישה ליד עין זיו כפי שמתואר באפשרות מספר 2 לעיל. מכביש 89 פונים צפונה בכניסה המערבית של מעלות תרשיחא [7]. ממשיכים בכביש היורד לתוך הנחל כ-0.5 ק"מ עד לנקודת שבה לא ניתן להמשיך ברכב, ושם חונים במגרש החנייה. משם ממשיכים רגלית כ-1.5 ק"מ (כחצי שעה) בירידה לעבר סוף הכביש והגישה לעין זיו [8 במפה]. הרכב השני ימתין בסוף המסלול בנקודה [9] או בנקודה [6], כפי שתואר קודם באפשרות מספר 4.

5. נחל כזיב למיטבי לכת (25 ק"מ) 

המסלול מתחיל בכפר הדרוזי חורפיש, ליד הכיכר בכניסה הצפונית לכפר, ומתפתל עם הנחל עד לישוב עבדון.

הגעה בתחבורה ציבורית:
ההגעה ללא רכב למסלול אינה פשוטה אך אפשרית:

דגשים חשובים:

  • יש להביא לפחות 3 ליטר מים לאדם.

  • כדאי לנעול נעלי הליכה בעלייה ובירידה, ולהצטייד בנעליים או סנדלים טובים להליכה במים.

  • זכרו להביא בגד ים או בגדים להחלפה וכן פנס כדי להיכנס לעין טמיר.

מסלול הטיול ואתרים באזור הנחל

ממגרש החנייה [2] ממשיכים בדרך העפר המסומנת בסימון אדום. לאחר כמה מאות מטרים מתחילה להיפתח לפנינו תצפית מרשימה על אזור נחל כזיב, וממערב רואים את בתי היישוב מנות. דרך העפר הופכת עד מהרה לשביל להולכי רגל בלבד, ומתחילה בירידה שחלקה תלולה ודורשת הליכה זהירה בין הסלעים. כ-1.5 ק"מ מתחילת המסלול נגיע למבצר עתיק [6] שאת שרידיו ניתן לראות במהלך הירידה.

מבצר המונפורט

מבצר המונפורט נקרא בערבית קלעת אלקרין - מבצר הקרן הקטנה על שם מיקומו בשלוחה תלולה. המבצר היה שייך למסדר צלבני והיה כפוף למרכז האזורי במעיליא. מסביב למבצר היו בנויות חוות רבות וטחנות הקמח היו חלק מהמארג החלקאי של המבצר. המבצר נהרס במקביל לכיבוש הממלוכי של הארץ בהנהגתו של בייברס לאחר 1265. התצפית מהמבצר מרשימה מאוד ומעניין לדמיין איך חיו הצלבנים לפני 800 שנה במבצר זה. השרידים הנראים בשטח כיום הם רק חלק קטן מהמבצר וכוללים את הביצור הפנימי ואת מגדל העוז. חלקים רבים נוספים נהרסו כליל או לא נחשפו בחפירות ארכיאולוגיות. במבצר אפשר להבחין בבורות מים עתיקים המכוסים כיום ברשת ברזל. הבורות התמלאו במים שירדו במרזבים (שניתן להבחין בהם) שניקזו את הגשם מתקרות המבצר.

לאחר הביקור במבצר, נמשיך בשביל האדום במורד ההר, עד שנגיע לנחל כזיב עצמו [5]. כאן נפגוש את השביל הירוק שעובר בנחל. בסמוך לנקודה זו נראה שרידים של תחנת קמח עתיקה, ששימשה בין השאר את דרי המבצר.

נחל כזיב

נחל כזיב, המתחיל את דרכו ברכס הרי מירון, מתפתל לאורך כעשרים ק"מ, עד שהוא נשפך לחוף אכזיב. הנחל, שהוא מהיפים שבנחלי הארץ הינו בעל אגן ניקוז של כ-140 קמ"ר. הנחל מתחתר בסלעי גיר קשים, היוצרים במעלה הנחל נוף טרשי. הנחל נהנה לא רק ממימי גשמים (במירון יורדים למעלה מאלף מ"מ גשם בשנה), אלא גם ממספר מעיינות השופעים כל השנה בהם: עין זיו  - המעיין המרכזי בנחל שרוב מימיו נשאבים על ידי מקורות, עין טמיר השופע מתוך נקיק סלע. מימי עין טמיר זורמים במורד הנחל ויוצרים אזור קסום שאורכו כ-3 ק"מ הנהנה מימי המעיין. מערבה יותר נובעים שני מעיינות קטנים יותר - עין ברתות ועין מצור, ובהמשך נובע עין חרדלית המערבי שמרבית מימיו נשאבים אל ישוביי הסביבה.

בנחל צומחים אלון מצוי, אלה ארצישראלית, אדר סורי, ער אציל, קטלב, אשחר רחב-עלים, וכן דולב מזרחי – עץ ייחודי באזורי זה. במצוקים שסביב לאזור עין טמיר פורח במאי השושן הצחור. באזור הנחל שוחררו בשנת 1996 אוכלוסיה של עשרות יחמורים (מין ממשפחת האיילים). היחמורים חיו באזור לפני שנים רבות אך הם נכחדו. במבצע ייחודי של רשות הטבע והגנים הובאו מספר פרטים של היחמור לחי-בר בכרמל ושם הם התרבו עד שהעדר שוחרר לטבע באזור נחל כזיב. כיום מסתובבים באזור הנחל למעלה ממאה יחמורים.

השביל מוליך אותנו למרגלות הישוב מצפה הילה, שהוא אחד מן המצפים שהוקמו בשנת 1980 כחלק ממבצע ליהוד הגליל. עצי חורש ים תיכוני רבים מלווים אותנו ובמיוחד האלון המצוי, האלה הארץ ישראלית, אדר סורי, ער אציל, כליל החורש, קטלב ואשחר רחב עלים.

בסוף החורף ובתחילת האביב נראה כלניות נוריות ורקפות רבות ואילו לקראת סוף האביב נראה את עמוד הפריחה של החוטמית הזיפנית, את הלוטם המרווני והלוטם השעיר, את הסירה הקוצנית, את דם המכבים, את הגזר הקיפח, ועוד ועוד.

הליכה בשדרת הדולבים

אנו נתחיל ללכת ימינה (מזרחה) במעלה הנחל. בתחילה השביל הירוק עובר בדרך עפר נוחה להליכה ועד מהרה הוא מתחיל לחצות את זרימת הנחל מצד לצד. בדרך כלל ניתן לחצות את הנחל על גבי סלעים הנמצאים מעל לגובה המים, אך בנקודה זו עדיף להחליף לנעלים המתאימות להליכה במים כי חציית המים תעשה עוד פעמים רבות.

לאחר כמה מאות מטרים נפגוש בצד ימין טחנת קמח עתיקה. טחנה זו, וכמותיה בנחל עוד רבות שימשו את המתיישבים בתקופות ההיסטוריות השונות. הטחנה האחרונה, שהייתה שייכת לבן כפר ממעילייא הפסיקה לפעול רק בשנות החמישים. שיטת הפעלת טחנת הקמח מוכרת מנחלים רבים בארץ: חלק ממי הנחל נתפסו על ידי תעלה שהובילה אותם לעבר טחנת הקמח, תוך כדי צבירת גובה בין אפיק זרימת הנחל לבין התעלה. במבנה טחנת הקמח, הפילו את המים דרך ארובה ומגלש לעבר גלגל הכפות. כאן כבר כוח הכובד עושה את עבודתו, ולחץ המים הנופלים הניע את גלגל כפות שהיה קשור בחלקו העליון לאבני ריחיים (הרכב והשכב). מכאן המשיכו המים בחזרה לאפיק הנחל.

נמשיך עם השביל הירוק. חשוב לשים לב לסימון ולא להמשיך סתם כך עם דרך העפר שבשלב מסויים נפרדת מהסימון הירוק. אוהבי הבוטניקה יבחינו בקלות כי ליד המים נמצא צמחית נחלים עשירה: נענע משובלת, פטל קדוש, ערברבה שעירה, עצי תאנה, גרגר נחלים, קנה מצוי ועוד.

כ-1 ק"מ מסיום הירידה מהמונפורט נפגוש שביל שחור שיורד ממושב גורן [4]. אנו נמשיך ישר בשביל הירוק.

מכאן השביל הירוק עובר בשדרת עצי דולב מזרחי מרשימה הסוככת על השביל ומצילה על הנחל. בעבר שדרת הדולבים השתרעה לכל אורך האפיק, אך תפיסת המים של עין זיו על ידי מקורות יבשה את החלק המזרחי של השדרה. בעקבות הרס זה מחויבת כיום מקורות להקצות מים בכמות של מאה מ"ק בשעה כדי להבטיח את המשך קיומה של הצמחייה המיוחדת של הנחל כזיב.

קצת ההתקדמות תלוי בכם וחישוב קצב ההליכה אל מול שעות האור, אך מומלץ לעצור להשתכשך בבריכות וללכת לפחות חלק מן המסלול בתוך המים עצמם. השאירו מספיק זמן לעין טמיר ולבריכות שם.

עין טמיר

לאחר כ-2 ק"מ נוספים נפגוש שביל שחור שעולה ימינה לעבר מצפה הילה. זהו השביל בו נחזור, אך לפני כן נמשיך ישר בשביל הירוק עוד כ-250 מטר לעבר עין טמיר [3]. קל להבחין בעין טמיר, כי באזור זה ישנן בריכות סלעיות רבות. זוהי נקודה מעולה לעצירה ולשכשוך. בנקודה זו, בצידו הדרומי של הנחל ישנה ניקבה שנחצבה על מנת להגביר את ספיקת המעיין. אמנם הכניסה צרה אבל בהמשך הנקבה מתרחבת וההליכה בתוך המים בנקבה היא חוויה נהדרת. בסוף הנקבה מגיעים למבוי סתום וחוזרים בחזרה לפתח. לא לשכוח את הפנס. לאחר העצירה והשכשוך נחזור עם השביל הירוק במורד הנחל (נחזור על עקבותינו).

  • הערה: מעין טמיר ישנו שביל אדום העולה לכיוון מעילייא. אין לעלות בשביל זה אלא להמשיך במורד הנחל בדרך שבה באנו.

לאחר זמן קצר נפגוש בשנית את השביל השחור איתו שראינו קודם, הפעם נבחר בו ונתחיל בעלייה שבתחילתה היא יחסית תלולה. 

השושן הצחור

לאחר כ-0.5 ק"מ נבחין בפנייה ימינה לעבר שביל כחול. הליכה בשביל הכחול, תאריך את המסלול בעוד כ-1.5 ק"מ והיא מומלצת למי שכוחו במותניו - הוא הולך לעבר תצפית יפה לנחל ובהמשך הוא חובר בחזרה לשביל השחור. בשביל זה ניתן לראות את אחד הפרחים היפים והנדירים של ארץ ישראל - השושן הצחור, שפורח בחודשים מאי-יוני במלוא הדרו, בקבוצות בודדות בסביבת השביל הכחול. מומלץ לחפשו, אך זכרו שאין לקטוף אותו.

עוד באזור

לינת שטח: בפארק גורן שמצפון לנחל כזיב ניתן ליהנות מלינת שטח ללא כל תשלום (שימו לב כי אין שירותים ומקלחות).

אזור: גליל המערבי
עונה מומלצת לביקור: אביב – קיץ 
רמת קושי: בינונית 
סוג ואורך המסלול: 6 ק״מ במסלול קווי רכב 6 ק"מ או 9 ק״מ במסלול מעגלי
גישה: עם רכב 


והנה עוד כמה דברים שיעניינו אותך: