איפה תטיילו?
מה תעשו?
חנויות למטייל
רשימת ציוד מגזין טיולי - כתבות והשראה
מחפשים השראה? צריכים התייעצות?
מגדירים
עקבו אחרינו

עין קדם ונחל נדר

עין קדם הוא מעיין שכבה שנובע מתוך שתי נקבות שחצובות בהר, ושופע מים צלולים וצוננים כל השנה. ניתן להגיע למעיין בכמה מסלולים שונים, שמומלץ מאוד לשלב בטיול. תוכלו גם להיכנס לעומק הניקבות – אל תשכחו להצטייד בפנס!
| 29/11/2020

נחל נדר ועין קדם

במהלך המסלול הטיול הרגלי באפיק נחל נדר, תפגשו בדרך את מעיין עין קדם המקסים. מתוך 3 מעיינות שנובעים בצלע ההר ואפיק הנחל – עין נדר, עין קנים ועין קדם – האחרון הוא היחיד ששופע כל השנה, ומלבד המעיין עצמו, תוכלו לראות במקום גם את שתי הנקבות שמהן הוא נובע. בין אם תגיעו למעיין מחניון טללים או מטירת הכרמל, ילווה אתכם בדרך חורש צעיר וסבוך מעט, כמו לא מעט מסלולים בהר הכרמל. במורד נחל נדר תוכלו לראות גם שרידים של אמות מים, ששימשו את התושבים להשקיית כרמי הזיתים בשפך הנחל לנחל גלים.

הטיול במסלול אינו מעגלי, וניתן להגיע אליו מנחל גלים, מטירת הכרמל או מרחבת החניה של אוניברסיטת חיפה וחניון טללים. לפניכם שתי דרכים מומלצות:

  • מסלול קווי קצר באורך 4.5 קילומטרים במורד נחל נדר מרחבת החניה של חניון טללים עד לטירת הכרמל. מנקודת המוצא יש לצאת עם סימון השבילים השחור הנמצא ממש בסמוך לכניסה לחניה (כשנכנסים לרחבת החניה יש לפנות ימינה ואז תבחינו בשלט העץ והסימון – ראו תמונה).

  • מסלול קווי ארוך של 9 קילומטרים הכולל הליכה בנחלים כלח וגלים. המסלול מתחיל בצומת דמון (נקודת חניה 1) ומסתיים בחניון טללים (נקודת חניה 2) אחרי עלייה בנחל נדר וביקור במעיין (גם המסלול הזה מצריך שני רכבים) | למסלול המלא בנחל כלח ונחל גלים >>

הליכה בניקבות המים של עין קדם

בעזרת פנס תוכלו להיכנס לשתי הנקבות: הימנית היא הניקבה הפשוטה יותר, המים בה מגיעים לרוב לגובה שהוא בין הברך לגובה האגן, ולאחר הליכה של כ-15 מטרים בתוכה, מגיעים לנקודה שבה פורצים המים מהסלע. נראה כי המנהרה הזו נחצבה בתקופת הרומים, ושימשה כדי להגביר את שפיעתו של המעיין. בסמוך לשביל השחור המוביל למעיין, תוכלו לראות גם שרידי אמת מים, שהובילה אז את המים לעבר טירת הכרמל. 

הכניסה לניקבה השנייה מעט מסובכת יותר  ניקבה זו חסומה בקיר בטון המאפשר לשאוב את מי המעיין בצינור גדול. בקיר ישנו חלון קטן דרכו ניתן להשתחל לתוך הניקבה, שבה המים עמוקים יותר וכל הגוף נרטב. היא ארוכה יותר ומומלצת מאוד להרפתקנים. אם בחרתם לבקר בניקבה הזו, שימו לב למאובנים הרבים בתקרתה, שהם שריד לים שהיה פה פעם ויצר את סלע הגיר שבו מתחתר המעיין.

הוראות הגעה

ההגעה למעיין אפשרית מכמה כיוונים:

  • הגעה מאוניברסיטת חיפה: מגיעים לחניון טללים שעל כביש 672, למרגלות אוניברסיטת חיפה (שדרות אבא חושי). רחבת החניה נמצאת בצד הכביש המוביל לעספייא ודלית אל-כרמל.

  • הגעה מטירת הכרמל: נוסעים מזרחה עד לקצה רחוב החרוב. משם יוצאים ברגל מזרחה עם סימון השבילים הכחול, והולכים כ-1 ק"מ עד שמגיעים למפגש עם סימון השבילים השחור. מכאן ממשיכים בסימון השחור ומתחילים לעלות באפיק נחל נדר, תוך כ-15 דקות מגיעים למעיין.

  • הגעה בשילוב מסלול בנחלים כלח וגלים: למסלול המלא >>
     

מדברים על עין קדם ונחל נדר

חוות דעת, עדכונים מהשטח, שאלות ותשובות

תמונת פרופיל של המטייל האנונימי

היי,

מה תרצה לכתוב על עין קדם ונחל נדר?

כתבות על נקודות עניין

מה עושים באזור עין קדם ונחל נדר

טוענים עבורך את המפה

מלונות בארץ במחיר מעולה

מזמינים בלמטייל במחירים הכי טובים
ומקבלים מתנות ופינוקים שווים!

מלונות פופולרים בארץ

בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג

טוען מוצרים...

חיפושים פופולרים עבור נקודות עניין

שווה קריאה

אירועי חנוכה 2020