כל המידע על אגמון החולה

האגמון, שהינו נקודה מצוינת לתצפית על הציפורים במהלך הנדידה שלהם, הינו תוצאה של הצפה מחודשת של שטחי ביצת החולה שיובשו בשנות החמישים של המאה העשרים.

🎧 יש גם פודקאסט שווה על אגמון החולה! האזינו >>

במהלך יבוש החולה, שהובל כפרויקט ציוני, תוכנן לעשות שימוש באדמה שהתגלתה מתחת לביצה כשטח חקלאי. לבסוף התברר כי אדמת הכבול, אינה מתאימה לגידולים חקלאיים והצפה מחודשת ומבוקרת של חלק זה יתן ערך אקולוגי גבוה יותר לעמק החולה כמו גם לכנרת, אליה מגיעים מי הירדן.

בשנות התשעים הוצף השטח מחדש ומאז הוא מהווה מקור משיכה למאות סוגים של ציפורים שעושות שימוש בשטח האגמון כנקודת לינה בדרכם במסע. בחודשי החורף בוחרות ציפורים רבות להישאר ולגור בשטח האגם.

eagle
נעים להכיר:
ציפורים נודדות
למעלה מחצי מיליארד ציפורים חולפות בשמי אגמון החולה בארבעת חודשי הנדידה המתחילים באוגוסט ומסתיימים בדצמבר. ראשונות מגיעות החסידות ואחריהן – עגורים, ברווזים, אנפות, שקנאים, כפנים ומינים נוספים.
רוצים לצפות ביופי הזה? הצטיידו בסבלנות ובמשקפת, בעיקר בשעות הראשונות של הבוקר ובשעתיים האחרונות לפנות ערב. את עופות המים תוכלו לראות במשך כל היום. ומה עם ציפורים אחרות?  

מה עלול לקרות כשהאדם משתלט על הטבע ומיהי החיה שקמה לתחייה? האזינו וגלו:

 

ביקור באגמון החולה

סביב האגמון ישנה דרך באורך של כ-8.5 ק"מ המאפשרת גישה לחלקים שונים של האגמון לתצפית על הציפורים. הכניסה לאגמון הינה בתשלום סימלי וניתן להנות ממסלול רגלי סביב האגם.

בנקודת הכניסה לאגמון, מוצעים להשכרה אופניים מסוגים שונים וכן רכבים חשמליים (עגלות גולף) לרוצים בכך (ראו מחירון בסוף). באמצע השבוע ניתן להגיע עם אופניים פרטייים לסיור באגמון. אחד הסיורים המיוחדים הוא בעגלה רתומה לטרקטור בו המבקרים מוסווים, דבר המאפשר קירבה גדולה יותר לציפורים.

בחודשי הנדידה (סתו ואביב), מומלץ לבוא בשעות הבוקר המוקדמות, אז הציפורים ממריאות להמשך מסע הנדידה שלהן, או אחר הצהרים שעה שהן מתמקומות לעצירת לילה.  

בנקודות שונות לאורך המסלול ממוקמים שולחנות קק"ל המאפשרים עצירה למנוחה.

כדאי להביא: הרבה מים | משקפת, מגדיר ציפורים (ניתן לשכור במקום) וסבלנות כמובן | מצלמה עם עדשה טובה | קרם שיזוף.

מלבד סיור עצמאי, תוכלו להצטרף אל אחד הסיורים המודרכים בעגלות המסתור – מתעוררים עם ציפורים – סיור זריחה, לעוף עם ציפורים – סיור שקיעה וסיור דמדומים.

מרכז מבקרים אגמון החולה

בנובמבר 2019 נחנך באגמון החולה מרכז מבקרים בו תוכלו ללמוד, להכיר וליהנות מעולם הצפרות באמצעות אטרקציות מיוחדות. התחנות כוללות משקפי מציאות מדומה, שיהפכו אתכם לכמה דקות לעגורים היוצאים לנדודים לאורך השבר הסורי אפריקאי, גלובוס לדים המציג את נתיבי הנדידה העולמיים וחידון בקיר הציפורים הגדול ביותר במזרח התיכון.

גם מסע בזמן הוא חלק מהביקור במרכז המבקרים אגמון החולה, המציג את ימיו הראשונים של אגמון החולה, השינויים שעבר במהלך השנים, מייבוש החולה, דרך אדמות הכבול ועד היום.

  • פרטים נוספים בטלפון 04-6817137
  • שעות פעילות מרכז מבקרים: כל ימות השבוע, 9:00-18:00
  • עלות מרכז מבקרים: מבוגר: 35 ₪, ילד / חייל: 21 ₪, סטודנט: 30 ₪, אזרח ותיק / אנשים עם מוגבלות: 18 ₪

אגמון החולה - מידע שימושי

שעות פעילות האתר:

  • ראשון-חמישי: כניסה בין השעות 8:00-17:30 ושהייה באתר עד 19:00

  • שישי, שבת, חגים וחוה"מ: כניסה בין השעות 6:30-17:30 ושהייה באתר עד 19:00

מחירים:

  • כניסה: מבוגר: 35 ₪, ילד (5-18) / חייל: 21 ₪, אזרח ותיק / בעל מוגבלות: 18 ₪ (בהצגת תעודה), סטודנט: 30 ₪ (בהצגת תעודה)

  • במקום ניתן לשכור: אופני הרים, אופניים זוגיים, אופן משפחתי, קלאב קאר (רכב חשמלי), נסיעה בעגלת מסתור, נסיעה באגמונית, מדריך אלקטרוני, משקפת ומגדיר ציפורים – למחירון המלא »

  • סיורים מיוחדים: סיורי זריחה, סיורי שקיעה וסיורים ליליים – למחירון המלא »