לוח אירועים
יש כרגע 49 אירועים
לחצו על התאריך וקבלו את כל אירועי היום לחצו על התאריך וקבלו את כל אירועי היום:
נובמבר 2014
אבגדהוש
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

הצג את דצמבר

דצמבר 2014
אבגדהוש
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
מזג האויר באזור הטיול
לתחזית מזג האויר בכל הארץ
אטרקציות סמוכות
לכל האטרקציות
מסעדות סמוכות
לכל המסעדות
נקודות חן באזור
לכל הטיפים ונקודות החן
חניוני לילה סמוכים
לכל חניוני הלילה
מדריכים באזור
לכל המדריכים
צימרים וחדרי אירוח באזור
לכל הצימרים
מסלולים קרובים
 
מסלול הצומח והחי תגובות למסלול

בעקבות המכבים - מסלול לחנוכה

חבל ארץ:  השפלה – רמלה רחובות מודיעין
משך המסלול:  יום
רמת קושי:  קל, 3 ק"מ
עונות:  סתיו, אביב, קיץ, חורף
מפת סימון שבילים:  9 - מבואות ירושלים
מאפיינים:  מעגלי, מתאים למשפחות, טיול פריחה, רומנטי, מתאים לאופניים
נקודות ציון:  (198058, 650024) / (34.9782, 31.9431)
לוח ירח:  זריחת ושקיעת הירח והשמש לחודש זה
עודכן לאחרונה:  10/11/2014
איזור:  הרי ירושלים והשפלה
מפת אזור הרי ירושלים והשפלה
strName למפת המסלול למפת המסלול
אזור המסלול במפות Google אזור המסלול במפות Google
מתוך אתר עמוד ענן למפה טופגרפית של אזור המסלול מתוך אתר עמוד ענן
למפת המסלול
להדפסת המסלול
הוסף למפת הטיולים שלי

הדף בשפה האנגלית: 
In the Wakes of the Maccabeesבחנוכה במיוחד, אך לא רק ראוי להזכר על מה סיפור החג. אין מקום טוב יותר לעשות זאת מאשר בסביבות מודיעין, המקום בו פעלו החשמונאים. סיור מרתק יקח אותנו לאזורי קרבות המכבים, לנופים מרהיבים ואף למה שמכונה היום קברות המכבים.

 

להמלצות נוספות לחנוכה היכנסו: טיולי חנוכה 2014 - פעילויות, אירועים, אטרקציות, טיולים ועוד >> 


על מה בכלל החג

החג הוא זכר למרד החשמונאים (הלא הם המכבים) במלך אנטיוכוס אפיפנס ה-IV סביב שנת 167 לפנה"ס. את המרד הוביל יהודה המכבי שלחם והנהיג את העם כנגד הצבא הסלווקי (היווני). אזור יהודה ושפלתה, בה נערכו הקרבות השונים הוא זה שעומד במוקד טיולינו. לפני שיוצאים מהבית מומלץ להצטייד בכמה לביבות ו/או סופגניות כדי להכנס לאווירת החג... אם יש זמן לבקר בספריה הקרובה כדאי להביא גם את ספר מכבים א.

הטיול מורכב מקטעי נסיעה המתאימים לכל רכב ומקטעי הליכה קצרים. הוא מתאים לכל גיל ואורך יום שלם. מי שרוצה יכול לוותר על תחנות מסויימות אם כי מומלץ לבקר בכולן.


איך מגיעים

מגיעים לכביש 443 ונוסעים מזרחה לכיוון העיר מודיעין. מצד שמאל רואים שלט המפנה לנאות קדומים  (בה תוכלו לבקר בכל ימות השבוע פרט ליום שבת. ראו אתר האינטרנט: http://www.n-k.org.il/ ) שימו לב כי לא ניתן לפנות מנתיב הזה לנאות קדומים. ממשיכים עם הכביש עוד כ-900 מטרים ואז רואים ירידה ימינה (דרומה) לדרך עפר / כביש משובש שבהמשך מסומן בסימון שבילים שחור. 


עמק הנזירים

נמשיך בכיוון כללי דרומה עם הדרך השחורה עם כ1.78 ק"מ עד שנגיע למפגש עם דרך עפר המסומנת בסימון שבילים כחול. נפנה בדרך זו שמאלה. דרך זו מובילה אותנו לנסיעה נעימה בעמק הנזירים. העמק נקרא כך על שם ביר א-שמי - אתר עתיקות המצוי מימין לדרך לאחר כחצי ק"מ נסיעה בדרך הכחולה המוליך אל המקום בו מצויים בריכת מים עתיקה ומערות ששימשו למגורי נזירים בתקופה הביזנטית. על קירות המערות חקוקים צלבים, מעשי ידי הנזירים ששכנו בהן. לאחר עצירה והתבוננות במערות הנזירים, ניתן לחזור לכביש 443 בדרך בה הגענו (הדרך הפשוטה והקצרה יותר), או להמשיך ולנסוע בכיוון כללי מזרחה בדרכי העפר עד שנגיע לחיבור עם כביש 443 בצומת מכבים (למי שמוכן ללכת לאיבוד בדרכי העפר ביער).

בכביש 443 נמשיך מזרחה עם הכביש עד צומת שילת, נעשה פרסה עד שנגיע לפניה ימינה (צפונה) לקברי המכבים.  בצומת ה-T שמיד לאחר הפניה נפנה ימינה לכיוון הכפר החשמונאי ולאחר מספר מאות מטרים נפנה שמאלה ל"מוקד ספורט יערני של יער בן שמן". עוברים בין שולחנות הפיקניק ולאחר כ - 70 מטרים מגיעים למזלג. אנו נבחר את הפיצול השמאלי ונטפס עוד כ100- מטרים עד לאתר הנצחה לספורטאי מינכן ממנו גם נערוך תצפית על מעלה בית חורון (המעלה עצמו נמצא מעבר לגבולות הקו הירוק).


תצפית מעלה בית חורון

בין בית חורון תחתון (בית ע'ור א-תחתא) ובית-חורון עליון (בית ע'ור אל-פוקא) ישנו מעלה של 225 מטרים על פני 3 ק"מ. במעלה זה התרחש אחד הניצחונות הגדולים ביותר של יהודה המכבי במסגרת המרד שלו נגד השלטון היווני. בתקופת החשמונאים מעלה זה היה הכרחי במעבר הדרך בין השפלה לירושלים. אזור המעלה היה כל-כך תלול שנאמר: "שני גמלים שהיו עולים במעלות בית-חורון ופגעו זה בזה - שניהם נופלים. בזה אחר זה – שניהם עולים" (סנהדרין, ל"ב, ע"ב).

סירון, המפקד הסורי של הכוח היווני שהצטווה להגיע לירושלים ולדכא את מרד היהודים בה, עלה מכאן עם צבאו מערי החוף היוניות כדי לתקוף את יהודה והמורדים היהודים שחיו בהרים. אמנם הם לא הכירו היטב את האזור אבל הם בטחו מאוד בכוחם, מספרם ונשקם. לעומתם היו יהודה ואנשיו מעטים ולא-מצוידים. על פי שיטת הלחימה של היוונים החיילים היו מסודרים שורות שורות במבנה אשר נקרא "פלנגס", שם לכל חייל היתה חנית ומגן. בקרב של צבא כנגד צבא מבנה זה היה יעיל מאוד. במעלה בית חורון לא יכלו החיילים היוונים להמשיך ולשמור על מבנה זה ונאלצו ככל הנראה ללכת בטור עורפי. יהודה ניצל את היכרותו עם השטח ופרס את אנשיו על המדרונות (שהיו מיוערים באותה תקופה). סמוך לחלקו התחתון של המעלה היה עיקול חד שאי-אפשר היה לראות מצדו האחד את צידו השני. כשמחצית מחייליו של סירון הגיעו בדיוק לנקודה זו הפתיעו אותם לוחמיו של יהודה והניסו אותם לכל עבר. מסופר ש - 800 מלוחמיו של סירון נהרגו והשאר נסו עד לעמק אילון. יהודה ואנשיו זכו בניצחון חשוב ובשלל רב. לחצו על מפת הקרב להגדלה.

למעלה בית חורון היסטוריה צבאית ארוכה שנמשכה גם אחרי מרד החשמונאים. בשנת 66 לספירה, בתחילת המרד הגדול, נערך כאן עוד קרב חשוב בין הרומאים למורדים היהודים וגם יחידות בריטיות עלו מכאן בשעה שכבשו את הארץ ב  - 1917 .

לאחר התצפית נחזור לכביש ממנו פנינו למוקד הספורט (כביש 4466) ונמשיך מזרחה. נחלוף על פני שער הישוב שילת משמאל ונסע עוד כ100- מטרים עד לרחבת חניה של הכפר החשמונאי.

כפר זה הינו שחזור של כפר מתקופת החשמונאים. בכפר, אליו הכניסה היא בתשלום, תוכלו למצוא את כל בעלי המלאכה של העולם העתיק: טובע מטבעות, חקלאים, חרשי ברזל וחרשי עץ, רועי צאן, אורגי שטיחים, פרוון, כדר ועוד. תוכלו להתנסות  בעבודות חקלאיות בשיטות הקדומות כמו פריכת זיתים, שאיבת מים מבאר, כדרות, חליטת תה צמחים, טביעת מטבעות, הפעלת בית בד, כתיבה בקולמוס דיש במורג ועוד. בימי שבת ישנם סיורים מודרכים כל הזמן. לפרטים נוספים: זוהר ברעם מייסד המקום בטלפון 089761617.

לאחר הביקור בכפר החשמונאי הגיע הזמן לבקר בקברות המכבים ולהנות מהליכה קצרה ברגל. נחזור עם הרכב לכיוון צומת הT אליה פנינו מכביש 443 והפעם נבחר את הפניה שמאלה לכיוון קברות המכבים.


קברות המכבים

חונים ברחבת החנייה שבצד שמאל, ומתחילים ללכת בשביל הכורכר. לאחר כ10- מ' פונים ימינה לאזור המסולע. שם רואים קברים חצובים בסלע-קברי פיר. ליד אחדים מהם מונחות אבני גולל בשיטת הקבורה הרומית. קברים אלו נקראים "קברות המכבים". מקור השם מקבים או מכבים אינו ברור. נראה שבתחילה היו רושמים את השם עם 'ק' אולי מתוך המילה 'מקבת' - כינויו של יהודה המכבי ונראה שבהמשך שינו את השם למכבי ב'כ' כראשי תיבות של "מי כמוך באלים יהווה".
 

במקום (שנקרא בערבית קבור אל-יהוד- קברי היהודים) שתי שורות של קברים בגודל אדם ומערת קבורה קטנה (קבר סולטן אל יהוד – קבר מלך היהודים). יוסף בן-מתתיהו תיאר את קברי המכבים: "…שמעון בנה על קבר אביו ואחיו וירימהו למראה באבן גזית מאחור ומפנים, ויקם עליו שבע פירמידות זו לעומת זו לאביו ולאמו ולארבעת אחיו, ולהן עשה חשבונות, הציב מסביב עמודים גדולים ועשה על העמודים מערכת כלי זין לשם עולם וליד המערכת אניות חקוקות לראוה לכל הבאים בים. זה הקבר אשר עשה במודיעין עד היום הזה…."  (ספר מכבים א', פרק י"ג, 27-30)

ואכן זה אזור מודיעין ומצדה הצפוני של הגבעה  מצוי הכפר אל-מדיה שמשמר את שמה העתיק של מודיעין, העיר בה פרץ המרד. ליד הכפר נמצא תל-א-ראס שבו השתמרו שרידיה של העיר מהתקופה החשמונאית.


האם אלו אכן קברות המכבים?

ישנם מספר נימוקים ארכיאולגים המציעים שזהו אכן מקום קבורתם.
1. תיאור הקבר על- ידי יוסף בן -מתתיהו בספר מכבים א' כפי שתואר לעייל, קרבת הקברים לכפר את מידיה והכינוי הערבי "קבור אל יהוד".
2. הקברים מסודרים בשורה ישרה כקברי משפחה וכיוונם ממערב למזרח (אולי לכיוון ירושלים).

במבט ראשון הסברים אלו משכנעים אך הם מעוררים גם כמה קשיים:
1. בספרות עולי הרגל היהודים מן הדורות הקודמים לא מוזכרים הקברים הללו. בימי-הביניים זיהו את מודיעין ואת קברי המכבים במקומות אחרים.
2. שיטת הקבורה: כל קבר מורכב משלושה תאים באורך אדם, המקבילים אחד לשני. בשני התאים הצדדיים נקברו המתים. ייתכן כי בכל קבר כזה נטמנו גבר ואשתו. תאי הקבורה מופרדים במחיצות נמוכות מהתא המרכזי, שהיה מכוסה באבן כבדה. שיטת הקבורה הזאת אופיינית לתקופה הרומית. שיטת הקבורה בתקופה החשמונאית היתה שונה לחלוטין. הקבורה נעשתה בשני שלבים: בשלב הראשון הונח המת על רצפת מערת הקבורה, ובשלב השני, לאחר שנרקב הבשר, הועברו העצמות לגלוסקמה. אורך הגלוסקמה היה בדרך-כלל כגודל העצם הארוכה בגוף האדם - עצם הירך. הגלוסקמה הונחה בתוך אחד הכוכים, שנחצבו בקירות מערת הקבורה. מוצאה של השיטה הזאת בפיניקיה והיא והוכנסה לשימוש בארץ בראשית התקופה ההלניסטית.
במקום הזה כאמור אין זכר לקבורה בשני שלבים!
3. יוסף בן מתתיהו כותב : "להראות לכל יורדי הים". דהיינו כי ניתן לראות את קברות המכבים מהים. ברור לעייל כי מהים לא ניתן לראות את הקברים.


איך מתגלגל מיתוס

בחג החנוכה בשנת 1909 (תרס"ט) הגיעו למקום תלמידי הגמנסיה "הרצליה" מתל-אביב (על-סמך השמות אל-מדיה וקבור אל-יהוד) הדליקו במקום לפידים לרגל החג וכינו את המקום "קיברות המכבים". בהמשך, משנת 1945 מתחיל כאן "מרוץ הלפיד" של תנועת הנוער מכב"י ושל מספר ארגונים נוספים בתי ספר וכו. האם קיברות המכבים השתרש והוצמד למקום והפך סמל למקום גבורה יהודית תקומה ועמידה על מול הצורר.

במתחם קברות המכבים תוכלו גם לראות את האנדרטה לזכרם של הנופלים במלחמות ישראל שנפלו בעת הגנתם על אזור זה. שמות הנופלים ושמות הקרבות שנתחוללו כאן ותאריכיהם, חקוקים על הקירות שמסביב.

אחרי הסיור הקצר בקברות המכבים ובאנדרטה, נחזור לרחבת הכורכר בה נמצא הרכב ונלך כ200 מ' במקום בו אין שביל ברור, מערבה (לכיוון ת"א) בצמוד לכביש 443. אחרי ההליכה הקצרה נמצא ממש לצד הכביש מערת קבורה מימי בית שני שהתגלתה במהלך הרחבת כביש מס' 443. את המערה אפשר לראות גם בנסיעה בכביש (בצידו השמאלי של הכביש כשבאים מכיוון מערב למזרח, מתל-אביב לירושלים). במערה יש שלושה חדרי קבורה, שבהם גומחות חצובות ,אשר בהן הונחו הגלוסקמאות (ארונות קבורה קטנים). הגלוסקמאות עצמן הוצאו מהמערה, אך על חלקן היו חרוטים שמות באותיות עבריות ויווניות: שמעון, שרה, מרים ומנלאוס  שמה הלא רשמי בהחלט של המערה הוא: "מערת החשמונאים".


מסלול רגלי

(3 ק"מ של הליכה קלילה): מן הקברים נמשיך צפון מערבה על שביל העפר הרחב המסומן בסימון שבילים אדום. נמשיך עם השביל האדום עוד כ - 600 מטרים עד שנגיע לחרבת הגרדי. זהו שם חדש לחורבה ביזנטית, אשר במרכזה מצוי "קבר ש´יח´ ע´רבאווי". מעט צפונה לכאן עמד משלט 219 בזמן מלחמת השחרור, וסיפור הקרב שהתנהל בו מונצח בשלט המוצב במקום. "קבר הש´יח" הוא מבנה מוסלמי שהוקם על שרידי מבנה גדול מן התקופה הביזנטית (מאות 4-7 לספירה). יש הסבורים כי כאן, ולא באל-מידיה, היה אתר הקבורה הגדול של החשמונאים - אותה "מצבה" שמציין אוסביוס, אשר זכרה מופיע בדמות מבנה גדול המצויר במפת הפסיפס של מידבא. מטבעות מן התקופה החשמונאית שנמצאו כאן, מחזקים זיהוי זה.

מנקודה זו "נחתוך" מזרחה (ימינה) לתוך היער ללא שביל מוגדר. פשוט מתחילים ללכת בניצב לשביל כ -500 מטרים עד שמגיעים לדרך עפר רחבה המתמשכת בחלקה המזרחי של השלוחה. זוהי דרך הפטרולים - סיורי הגבול של צה"ל שנערכו מתש"ח עד תשכ"ז, שעה שהגבול עבר בנחל מודיעים שמתחתינו.

היער שהלכנו בו הוא חלק מיער בן שמן, אחד מגושי היערות הגדולים במדינה, בצדק קוראים לו "הריאה הירוקה של תושבי גוש דן". במשך השנים נטעה כאן קרן קיימת לישראל עץ ועוד עץ עד שהגיעה לכ- 34,000 דונם. היער העצום משמש את תושבי המרכז לצאת בעיקר בשבתות ללגום קצת מהטבע קרוב לבית. ראוי לציין כי את אדמות בן שמן רכשו אליהו ספיר ויהושע חנקין עוד בשנת 1905. מקור שמו של היער הוא בהקצאת 100 דונם מהשטח שנרכש לטובת בית החרושת ליצור שמן.

כאשר נפגשים עם דרך העפר, מתחילים ללכת עליה ימינה. בעברו השני של הנחל שמשמאל לדרך העפר (נחל מודיעים) רואים את בתי הכפר הערבי אל מדיה. בצד ימין של הכפר נמצא תל א-ראס  בו מזהים החוקרים את מודיעים הקדומה - מולדתם של מתתיהו ובניו - וטוענים כי שמו של המקום נשתמר בפי תושביו הנוכחיים אל-מידיה. כאן, טוענים החוקרים, התרחש אותו סיפור מופלא אודות פקידו של המלך הסלווקי, שהורה ליהודים תושבי מודיעים, להשתחוות לפסל ולהקריב לו חזיר, וכאן קרב מתתיהו הזקן בריצה הרג את הזובח ואת נציג המלך, הרס את הבמה והניף את נס המרד. אמנם כיום, בעקבות ניתוח מקורות שונים - מספר חשמונאים, מן המשנה ומן התלמוד - עולה כי, מודיעים של מתתיהו לא היתה כאן אלא מזרחה מכאן, אך כפי שראינו כבר קודם, המסורת עדיין חזקה מן האמת ההיסטורית...

אנו נלך עם דרך הפטרולים ימינה . בפיצול הדרך הראשון נבחר בהסתעפות השמאלית ובשני נבחר בהסתעפות הימנית. כאשר מגיעים לצומת הבאה, מתחילים לטפס בטיפוס קליל למעלה בדרך עפר המסומנת בסימון שבילים שחור עד למקום חניית המכונית.

הרוצים ללמוד עוד על שרידים מתקופת המכבים יכולים להנות ב: http://www.daat.ac.il/daat/kitveyet/mahanaim/kanel1-3.htm .

מסעדה נוספת באזור היא מסעדת הגורמה  "כתית" בכפר רות הסמוך לצומת שילת. כדאי ליצור קשר כדי לברר על דרך ההגעה המדוייקת המחירים ושעות הפתיחה: 08-9762623.


המשך הטיול

לאחר הביכור בקברות המכבים נחזור על עיקבותינו לכיוון כביש ירושלים תל אביב ומעט לפני מחלף לטרון נפנה שמאלה לתוך פארק אילון-קנדה   


אמאוס

חלק מפארק איילון-קנדה הוא שרידיה של העיר הקדומה אמאוס. באמאוס היה הניצחון השלישי, מתוך שמונה המתוארים בספרים, והמפורסם ביותר של יהודה המכבי בקרבותיו נגד היוונים (הראשון נגד אפולוניוס מושל שומרון, כנראה במעלה-לבונה והשני נגד סירון בבית-חורון שראינו בתחילת המסלול). השליטים היוניים שלחו לארץ יהודה 40,000 חיילים רגליים ו7000- פרשים כדי לבער את נגע המרד ולנקום את מפלתו של סירון בבית-חורון. כדאי להימנע מעוד התקפת פתע חנו החיילים ליד אמאוס (שהיתה עיר יונית). יהודה ואנשיו התאספו במצפה (עיירה יהודית שנזכרת גם בקשר לשמואל, כנראה תל-נצבה, 3 ק"מ דרומית לרמאללה) התארגנו והתפללו. יהודה ידע שאם ישאר במצפה היוניים יגיעו ויקיפו אותו במהרה. לכן הוא הפיץ את השמועה על מקום המצאו במצפה ודאג שתגיע גם למחנה היווני. אחר-כך עזב עם אנשיו את המצפה והלך בלילה דרומה ומערבה עד שהגיע למקום שנקרא היום עין-חילה, ליד שער הגיא שם חיכה עד השחר. בינתיים נודע לגורגיאש, המפקד היווני, שיהודה במצפה, הוא אסף 5000 חיילים ו1000 פרשים ועלה דרך מעלה בית-חורון למצפה שם חיפש לשווא את יהודה ואנשיו.

עם אור הבוקר התקיפו יהודה המכבי ואנשיו את אמאוס והמחנה היווני, שלא היה שמור כלל, והניסו את היוונים עד לגזר (ליד כרמי יוסף של היום) שהייתה עיר המחוז היונית. הם חזרו, לקחו את הציוד הדרוש ושרפו את המחנה. גורגיאש וחייליו כבר החלו חוזרים במורד מעלה בית-חורון כשהבחינו בעשן המיתמר מהמחנה שלהם ואחרי שהתקרבו וראו את חיילי יהודה המכבי הם נסו על נפשם. נצחונו של יהודה היה שלם. ראו מפה מצורפת (לחצו להגדלה).

כדאי לנסוע בשבילי הפארק ולראות את האתרים השונים והנוף היפה. עוד על האזור אפשר ללמוד מהמסלול בעמק איילון 

הגדה לחנוכה (כמו הגדה של פסח) שנכתבה על ידי שרה שוב ניתן למצוא בקישור: הגדת אור לחנוכה

חג אורים שמח

להמלצות נוספות לחנוכה היכנסו: טיולי חנוכה 2014 - פעילויות, אירועים, אטרקציות, טיולים ועוד >> 

 

לאכול באזור

זכרו להגיד שהגעתם דרך אתר טיולי!

מפת האזור

הצג במפה גדולה עם מידע נוסף מסביב הצג במפה גדולה עם מידע נוסף מסביב  הצג במפה גדולה עם מידע נוסף מסביב

טוען את המפה

קופונים והטבות באזור

קופון מאתר טיולי
על חבלים
10% הנחה
לפרטי הקופון
קופון מאתר טיולי
בן שמן ריינג'רס
15% הנחה לשעת טיול בריינג'רים.
לפרטי הקופון
קופון מאתר טיולי
XDRIVE- נהיגה עצמית אתגרית ברייזר
10% על נהיגה עצמית ברייזר
לפרטי הקופון

הוספת תגובה הוספת תגובה  | פורום טיולים פורום טיולים  | הדפסה הדפסה  | מפה  | המלצה לחבר המלצה לחבר

ספר לנו מה דעתך בפייסבוק

ספר לנו מה דעתך באתר


ישנן סך הכל 2 תגובות למסלול - ציון ממוצע: 8
קרב אמאוס - 23/11/2007 20:17
מסלול נחמד מאוד לחורף - אופיר 16/4/2007 23:48 דירוג: 8

דיונים בפורום האתר בהם עלה הנושא
נושא מספר צפיות תגובה אחרונה זמן בפורום
תגליות שמחה להזמינכם לטיול משפחות בחנוכה!
סיורים והשתלמויות בחודשים נובמבר- דצמבר
טיול מכבים לירושלים

 
Share
עמק הנזירים ביער בן שמן
עמק הנזירים ביער בן שמן

צילום: יוחאי כורם
עמק הנזירים ביער בן שמןתצפית על עמק בית חורון
תצפית על עמק בית חורון

צילום: יוחאי כורם
תצפית על עמק בית חורון


בול המכבים
בול המכבים

צילום: יוחאי כורם
בול המכבים


קיברות המכבים
קיברות המכבים

צילום: יוחאי כורם
קיברות המכבים


מערת קבורה בקברות המכבים
מערת קבורה בקברות המכבים

צילום: יוחאי כורם
מערת קבורה בקברות המכבים


פריכת זיתים בכפר החשמונאי
פריכת זיתים בכפר החשמונאי

צילום: יוחאי כורם
פריכת זיתים בכפר החשמונאי


על הניסים...
על הניסים...

צילום: יוחאי כורם
על הניסים...


טיול קצר ביער אשר בסמוך לקברות המכבים
טיול קצר ביער אשר בסמוך לקברות המכבים

צילום: יוחאי כורם
טיול קצר ביער אשר בסמוך לקברות המכבים


קבר שיח ערבאווי
קבר שיח ערבאווי

צילום: יוחאי כורם
קבר שיח ערבאווי


תצפית על אזור אמאוס
תצפית על אזור אמאוס

צילום: יוחאי כורם
תצפית על אזור אמאוס


מפת קרב בית חורון
מפת קרב בית חורון

צילום: יוחאי כורם
מפת קרב בית חורון


מפת קרב אמאוס
מפת קרב אמאוס

צילום: יוחאי כורם
מפת קרב אמאוס