איפה תטיילו?
מה תעשו?
חנויות למטייל
רשימת ציוד מגזין טיולי - כתבות והשראה
מחפשים השראה? צריכים התייעצות?
מגדירים
עקבו אחרינו

הסרטבה

| 29/11/2020

הסרטבה הוא ההר הגבוה ביותר בבקעת הירדן (מעל 320 מטר מעל פני הים). מומלץ להגיע למקום בחורף או באביב, כשהפסגה פורחת ומרהיבה ביופייה, אך גם בשיא קיץ, כמה שלוהט בתחתיתו, קריר בראשו. את סיום ההעפלה לראש ההר אפשר לחגוג עם קפה מהביל, טרי וחם ישר מהפינג’אן, ולהתענג על כיבוש היעד והנוף שמסביב.

בפסגתו של ההר נמצאים שרידי מבצר הסרטבה, שנבנה, על פי הסברה המקובלת על רוב החוקרים, על ידי המלך החשמונאי אלכסנדר ינאי. מהמבצר נשקף נוף מדהים לבקעה ולעבר ממלכת ירדן.

מתחת לשיא הפסגה נמצאת מערכת אספקת מים יפהפייה, שכוללת בורות מים במדרון הדרומי ושרידי אמת מים וסכר ממערב לסרטבה (אפשר ללכת מסביב לשיא הפסגה אל הרכסים שממזרח לה).

ייחודו של הסרטבה

במסכת ראש השנה של המשנה מתוארת הדרך שבה העבירו את הידיעה על קידוש החודש מירושלים אל בבל, באמצעות העלאת משואות אש מהר להר. הנקודה הראשונה הייתה הר הזיתים, השנייה הסרטבה והשלישית נמצאת מעבר לירדן. לא ניתן לראות מהסרטבה את הר הזיתים, ויש הטוענים שהיו תחנות נוספות בין אלו שנזכרו במשנה, אחת מהן היא קובת א-נג'מה (בישוב כוכב השחר של ימינו).

הוראות הגעה

נוסעים בכביש 90, ובין הישובים שלומציון ומשואה ישנו שילוט אל ההר. הכביש צר ומתעקל, אך עביר לכל רכב. עולים עד האוכף, וליד השלט "שביל הנערים" מורידים את המטיילים. הנהג ימשיך עוד קצת עד לשער הבסיס הצבאי שעל ה"מוסטרה", שאנטנות מזדקרות ממנו אל על. ליד הבסיס ניתן להחנות את הרכב, ולשוב רגלית כדי להצטרף למטיילים איפה שהוריד אותם. מכאן עולים על הרכס בשביל מתון אל הפיסגה. הקטע האחרון תלול מאוד ומתאים להליכה רק למיטיבי לכת.

מדברים על הסרטבה

חוות דעת, עדכונים מהשטח, שאלות ותשובות

תמונת פרופיל של המטייל האנונימי

היי,

מה תרצה לכתוב על הסרטבה?

תמונת פרופיל של Binderman
Binderman
לפני 6 שנים
הגעה בתחבורה ציבורית איך ניתן להגיע למסלול ללא רכב?

מלונות בארץ במחיר מעולה

מזמינים בלמטייל במחירים הכי טובים
ומקבלים מתנות ופינוקים שווים!

מלונות פופולרים בארץ

בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג

כתבות על נקודות עניין

טוען מוצרים...

חיפושים פופולרים עבור נקודות עניין

שווה קריאה