כשהוועדה לסימון שבילים בישראל התכנסה בכדי לסמן את תוואי שביל ישראל הם ניסו ככל יכולתם לתת ביטוי לכל חלקי הארץ המגוונת שלנו. מסיבות כאלה ואחרות, נקבע התוואי הנוכחי של השביל והשאיר כמה מפניני הארץ מחוצה לו. רמת הגולן, עמק המעיינות ומדבר יהודה הם דוגמאות מעולות לחבלי ארץ שנשארו מחוץ לתוואי השביל החדש שעתיד היה לקום.

חלף הזמן ובמועצה אזורית עמק המעיינות בשיתוף עם מכינת “העמק” החליטו לעשות מעשה: הם תכננו, פרצו, פילסו וסימנו שביל ייחודי להם. ריכזנו בשבילכם את 5 המסלולים השווים ביותר בשביל עמק המעיינות!

🎧 יש גם פודקאסט שווה על עמק המעיינות! האזינו >>

אז...באיזה קטע מתחשק לכם לטייל בשביל עמק המעיינות?

טיול רטוב: מקטע 1 – ממצפה שמיר לטחנת התאומים

המקטע הראשון בשביל עמק המעיינות הוא כנראה גם המקטע הכי פופולרי שלו. המקטע מספק לנו כל מה שהיינו מאחלים ליום טיול: יערות עבותים, פריחות מרהיבות, קניונים עמוקים, נופים משכרים והחשוב מכל – מעיינות מפנקים. הקטע הראשון של שביל עמק המעיינות לא מאכזב לשנייה. 

מתחילים את הטיול בחניון מצפה שמיר שבגלבוע ויורדים דרך נחל צבייה אל העמק. סימון שביל עמק המעיינות הוא לבן-כתום-לבן והוא מסומן היטב בראשית דרכו. השביל ייקח אותנו דרך עין מודע המרענן ויכניס אותנו אל תוך פארק עמק המעיינות שוקק החיים ומקורות המים. אין סיום יותר מפנק של יום טיול מאשר טבילה בעין שוקק. מומלץ בחום ללכת דרך השביל הרטוב שבנחל שוקק לזכר רס”ן צביקה קפלן.

אם מתחשק לכם לסיים את היום עם טעם מתוק בפה, במרחק רבע שעה נסיעה שוכנת בירת העמק – עפולה, שם מחכה לכם מסעדת מקלות וניל שמתהדרת בשלל מאפים, עוגות, שוקולדים ועוד מיני מטעמים שישאירו לכם טעם של עוד.

עין שוקק | צילום: יוחאי כורם
עין שוקק | צילום: יוחאי כורם

טיול מאתגר: מקטע 3 – מכוכב הירדן לחורבת סירין

אין ספק שזהו ככל הנראה המסלול הקשה ביותר בשביל עמק המעיינות, אבל, כמובן – מה שהכי קשה הוא גם הכי יפה. מתחילים את היום בגן לאומי כוכב הירדן, ממשיכים בהליכה נוחה ברמות ישככר ויורדים אל נחל תבור השופע שייקח אותנו עד עין שחל, מומלץ לעצור לפני המעיין לטבילה במימיו הקרירים של נחל תבור. 

בהמשך נעלה מהנחל ונלך על גדותיו המזרחיים עד שנתחבר עם שביל ישראל, שם נמשיך עם שביל עמק המעיינות עד חורבת סירין הקדומה, שהיא גם נקודת סיום היום שלנו. המלצה שלנו – להמשיך על נחל תבור ולהגיע עד בריכת הבזלת.

סיימתם את המסלול וראיתם פסגה יפהפיה ניצבת ממש מול עינכם? זהו הר תבור והנוף שנשקף ממנו עוצר נשימה. במרחק של עשר דקות נסיעה תוכלו לשבת שם למעלה, על פסגת התבור, לשתות קפה, למתוח רגליים, ולהתבונן בבקעת כסלות הצבעונית.

עתיקות כוכב הירדן | צילום: יעקב שקולניקעתיקות כוכב הירדן | צילום: יעקב שקולניק

טיול מעניין: מקטע 5 – ממנחמיה לגשר הישנה

הקטע החמישי בשביל עמק המעיינות הוא גם המעניין ביותר. הקטע מתחיל בסמוך למושבה מנחמיה והולך במקביל לנהר הירדן עד למפגש שלו עם נהר הירמוך, המתחבר ממזרח. בנקודה זו השביל ממשיך עם הנהר אך אנחנו ממליצים לסטות ממנו וללכת אל אי השלום ונהריים. שם תוכלו ללכת בשביל הסכרים, לשמוע את סיפור הטבח בנהריים, לסייר בגבעת הפרחים שנקטפו ולשבת במצפור נהריים הצופה על מפגש הנהרות המרהיב.

אחרי הסטייה המסקרנת חוזרים לשביל עמק המעיינות, שסימונו כזכור – לבן כתום לבן. השביל נפרד מנהר הירדן וממשיך דרומה עד גשר הישנה. בגשר הישנה תוכלו למצוא שלל פעילויות וסדנאות מסוגים שונים.

הידעתם שחז"ל הכריזו על העמק הזה כפיסת גן עדן? האזינו וגלו עוד סיפורים על האזור:

 

בשביל להפוך את יום הטיול המיוחד שחוויתם עד כה ליוצא דופן באמת, צריך לקנח במסעדה שווה במיוחד. בקיבוץ גשר, סמוך לנקודת הסיום של המסלול, תמצאו את מסעדת “רוטנברג” המצוינת, על שם פנחס רוטנברג – האיש שהביא את החשמל לישראל, שווה ביקור!

נהר הירדן בסמוך לנהריים | צילום: ראמזי חג'אג'רה
נהר הירדן בסמוך לנהריים | צילום: ראמזי חג'אג'רה

טיול  רגוע: מקטע 9 – מטירת צבי לתל תאומים

זהו טיול בדרגת קושי קלה ורוב רובו הגדול עובר במישורים חקלאיים ומבודדים. ההליכה במקטע הזה, רחוק מהמולת המטיילים שפוקדים את איזור עמק המעיינות, מפיחה שלווה בצועדים, מנתקת אותם מהרעש והלחץ שיכולים ליצור המון בני אדם ואף מקנה תחושת חו”ל קלה. 

המסלול מתחיל בקיבוץ טירת צבי, הולך בין שדות, מטעים, בריכות דגים ותעלות מים עד שהוא מגיע לנקודה הדרומית ביותר של שביל המעיינות. בנקודה זו השביל מבצע פניית פרסה ועולה צפונה אל עבר קיבוץ שדה אליהו ועין נזם, שהיא בריכת מים אדירה לרחצה. בהמשך השביל עובר דרך שטחים חקלאיים עד שהוא מגיע למושב תל תאומים.

אם סיימתם את המסלול בשעת צהריים מוקדמת, ועדיין נשארו בכם כוחות, יש מקום אחד שאסור לכם לפספס. המפלים הלבנים שעל יד עין הנציב הם פנינת טבע שלא מהעולם הזה.

הנה טעימה קטנה מהנופים שמצפים לכם בשביל עמק המעיינות:

טיול היסטורי: מקטע 10 – מתל תאומים לגן לאומי בית שאן

תחילתו של היום במושב תל תאומים. אחרי הליכה נעימה בין השדות החקלאיים של קיבוצי ומושבי האיזור מגיעים בסמוך לקיבוץ עין הנצי”ב. בנקודה זו עומדות בפנינו שתי אפשרויות: הראשונה – להמשיך על שביל עמק המעיינות כרגיל, השנייה והמומלצת – להיכנס אל תוך הקיבוץ ולטבול בעין יהודה הלוא הוא עין הנצי”ב המפורסם והמרענן.

שביל עמק המעיינות משתדל להיות מגוון ככל האפשר ועל כן ההחלטה המעולה של מארגני השביל להיכנס אל תוך גן לאומי בית שאן. לאחר שיוצאים מעין הנציב מתחברים בחזרה לשביל עמק המעיינות ונכנסים לבית שאן. גן לאומי בית שאן הוא פיסת היסטוריה וארכאולוגיה נדירה שחובה לבקר בו!

לילות שאן – חוויה לילית קסומה בגן לאומי בית שאן:


 

אז איך הולך המסלול המלא:

מצפה שמיר לטחנת התאומים » מטחנת התאומים לכוכב הירדן » מכוכב הירדן לחורבת סירין » מחורבת סירין למנחמיה » ממנחמיה לגשר הישנה » מחמדיה לכפר רופין » מכפר רופין לטירת צבי » מטירת צבי לתל תאומים » מתל תאומים לבית שאן 

עוד מקומות שווים לטיול:


לתחילת הכתבה