כל המידע על פארק קנדה לטרון (עמק איילון)

 עמק איילון נזכר עוד בספר יהושע במשפט המפורסם: "שמש בגבעון דום, ירח בעמק איילון", שאמר יהושע כדי לעצור את בוא הליל כך שבני ישראל יספיקו לרדוף ולחסל את אויביהם הכנענים.

בהמשך העמק נזכר גם במלחמות דוד בפלשתים (שמואל ב', ה', 25), בימי החשמונאים, בהקשר של קרבות יהודה המכבי מול היוונים בעיר אמאוס ובבית חורון (167 לפנה"ס), בימי המרד הגדול (66-70 לספירה), בימי כיבוש הארץ על ידי הערבים והצלבנים, בקרבות בין האוסטרלים לגרמנים-תורכים בימי מלחמת העולם הראשונה, ועד לקרבות לטרון המפורסמים במלחמת העצמאות ואף במלחמת ששת הימים.

🎧 יש גם פודקאסט שווה על פארק קנדה! האזינו >>

איך מגיעים

עמק איילון נמצא בחיבור בין כביש 1 (ירושלים-תל אביב), לבין כביש 3 (אשקלון-מודיעין). מכביש 1 יורדים במחלף לטרון, ומשם ישנו שילוט ברור לאתרים השונים שבהם מומלץ לבקר, שמופיעים כאן לפניכם:

משטרת לטרון - יד לשריון

[1 במפה] כניסה מכביש מספר 3, בירידה מכביש 1, לפנות לכיוון אשקלון.

המשטרה המפורסמת (כיום יד לשריון) היתה משטרה בריטית ושכנה במבנה מסוג מצודת טיגרט (על שם האדריכל שתכנן אותה), שבדגמו נבנו משטרות רבות נוספות בארץ). היא היוותה מטרד בעיקר לחקלאי הסביבה (הדרך לירושלים, לא זו שבה אנו נוסעים היום, הועברה דרומה). על אף קרבות עקובים מדם במלחמת העצמאות (נחשון, הראל, בן נון, דני, ועוד) לא הצליח צה"ל לכבוש אותה מידי הלגיון הירדני. בקרבות השונים נפלו מאות הרוגים, חלקם עולים חדשים שאך ירדו מספינות המעפילים ומיד נשלחו לחזית, ועד שמם לא נודע. המשטרה נכבשה לבסוף בקרב מהיר במלחמת ששת הימים (בהקשר זה מומלץ לקרוא את "לטרון", ספרו של רם אורן בנושא). היום המשטרה הירדנית משמשת כאתר יד לשריון, שבו תערוכת טנקים ומשוריינים אחרים, והביקור במקום מרתק לכל גיל.

מנזר לטרון - מנזר השתקנים

[2 במפה] כניסה מכביש מספר 3, בירידה מכביש 1, לפנות לכיוון אשקלון.

המנזר הוקם במקום שבו נולד לפי המסורת הנוצרית הגנב הטוב, שנצלב בסמוך לישו. מכאן מגיע גם השם לטרון - המילה הלטינית LATRONIUS פירושה גנב. במקום תוכלו לקבל הסבר מהנזירים, לצפות בסרט על המנזר (אם תבקשו) ולטעום מהיין המצוין שמיוצר במקום.

המנזר הוקם על מקומו של מלון הדרכים "המקבים" שנבנה בשנת 1861 לצד הדרך של העולים לירושלים. המקום נקנה על ידי נזירים מהמנזר הטרפיסטי שמקורו בצרפת וידוע באורח חיים קפדני. השם מנזר השתקנים נובע מהגזירה שגוזרים על עצמם נזיריו - שתיקה בכל הנוגע לעינייני חולין וקשר עם העולם שבחוץ. הנזירים מתחילים את פעילותם בשעה 3:00 בבוקר בתפילה וממשיכים אותו בעבודה חקלאית בגידול גפנים וזיתים ובתפילות נוספות עד השקיעה. מבנה האבן בן שתי הקומות וגג הרעפים הבולט שנמצא בחצר המנזר הוא מלון הדרכים שנרכש בתחילה. המנזר הורחב ושופץ מספר פעמים ורק בשנת 1954 הסתיימה בניית מגדל הפעמונים של כנסייתו. מעניין הוא שאת מלון הדרכים ניסו תחילה למכור ליהודים כדי שיקימו בו מושבה אך משזה לא עלה יפה הוא נמכר למסדר הנוצרי.

המבצר הצלבני

המבצר הצלבני העתיק שעל ראש הגבעה שמעל המנזר [3 במפה]. כדי להגיע למבצר מחנים את הרכב ברחבת החנייה שבמנזר השתקנים, וכ-50 מטר לפני השער שעל המנזר, בדרך העולה אליו, ישנו שביל המסומן בסימון שבילים כחול העולה בעלייה קצרה לראש הגבעה, שם נמצא את המבצר.

המבצר הוקם בשנת 1132 כדי לשמור על השטח בין החוף לירושלים שהייתה בירת ממלכת ירושלים הצלבנית. שם המבצר הוא LeTouron Des Chevaliers שפירושו , מגדל הפרשים, ושיבוש השם הוא מקור נוסף לשם הנוכחי לטרון. במבצר ישבו בני המסדר הטמפלרי והוא עבר בקרבות השונים מידי ליד בין הצלבנים למוסלמים. בין המעורבים בקרבות היה ריצרד לב ארי שהוביל את מסע הצלב השלישי לארץ ישראל בשנת 1191 והשאיר את אנגליה לאחיו. (סביב מסע זה נרקם סיפור רובין הוד).

מגבעה זו, כמו גם מלטרון השכנה נשלטה הדרך לירושלים בזמן מלחמת השחרור. את הגבעה כבשו כוחות צהל בשנת 1967 מידי הירדנים והתעלות הרבות החוצות את ראש הגבעה לאורך ולרוחב הן שריד לתקופה בה הירדנים ישבו בה. באתר אפשר לראות את חומת המצודה הצלבנית, מגדלים שונים וכן אולמות מקורים מרשימים. הנוף מהמבצר הוא מרשים בכל עונה.

family iconמקטע מומלץ למשפחות

וייז: פארק קנדה איילון | אורך המסלול: קווי כ-2 ק"מ (הלוך חזור)

שביל אמת המים שיוצא מהאגם הוא מסלול מושלם למשפחות. במסלול אומנם לא תמצאו מים, אבל לאורך המסלול המקסים  יחכו לכם עצי זית ירוקים ובתחילת החורף תמצאו בו המון שקדיות, מה שהופך את העונה הזאת למושלמת. 

המסלול כולל עלייה מתונה וקל להליכה, יש אפשרות ללכת על השביל עם עגלות או לקפץ בין הסלעים והמדרגות של אמת המים. בנוסף, לאורך המסלול תמצאו לא מעט מערות מגניבות אפשר להיכנס אליהן ולהרגיש כאילו אתם בתוך מקרר.

הוראות הגעה: בכניסה עם הרכב לפארק קנדה איילון יש לפנות מיד שמאלה לכיוון האגם. לאחר דקת נסיעה תגיעו לחניון שליד אגם קטן ומלאכותי - בריכת התמרים (זו אינה בריכת שחייה אבל כן נקודה טובה לפיקניק בהתחלה או בסיום).

הסיפור של יהודה המכבי בפארק קנדה:

 

פארק קנדה

[5 במפה] כניסה מכביש מספר 3, בירידה מכביש 1, לפנות לכיוון מודיעין.

גן לאומי ובו מוצגים שרידי חקלאות עתיקה ושרידים ארכיאולוגיים רבים (בהם העיר הרומית אמאוס, חוות חקלאיות, חרבת עקד ותל איילון). בנוסף ישנם אתרי מים רבים בינהם נחל המעיינות, מעיין התמרים ובוסתנים רבים. בכניסה לפארק מכיוון לטרון יש מפה עם פירוט אתריםשבפארק. הפארק, שמשתרע על פני 4,500 דונם, ניטע על ידי הקק"ל בכספי יהודי קנדה.

באזור הפארק ישבה לפני כאלפיים שנה עיר עתיקה בשם אמאוס שהיתה מקום חנייתם של צבאות רבים לאורך ההיסטוריה. העיר נודעה במרחצותיה ובמימיה הרבים ונאמר עליה "אמאוס מקור מים יפים ונווה יפה". במאה השלישית, עת ישבו בה נוצרים נקראה העיר ניקופוליס על שם אלת הניצחון. מפעלי המים של העיר מעידים על עושרה ומעמדה הרם. בשנת 639, שעה שהערבים שלטו בעיר, פרצה בה מגפת דבר ואנשים רבים ניספו בה בהם מפקדים מהצבא הערבי. בעקבות המגיפה ננטשה העיר.

את הביקור בפארק נתחיל בעמק המעיינות. עם הכניסה לפארק נפנה שמאלה בצומת ולאחר ירידה קצרה נגיע למפעל המים של אמאוס - עמק המעיינות. מערכת אמות המים שירתה את העיר ניקופוליס-אמאוס בתקופה בה העיר שיגשגה. נראה שהאמות נבנו בתקופה הרומאית, במאות השלישית-רביעית לספירה. במקום התגלו שתי אמות, האחת נמוכה מהשנייה שנמשכו זו במקביל לזו והן עשויות חוליות אבן. שתי האמות מתחילות במעיין ניקבה תת קרקעי אליו חפרו בוני האמות פיר בעומק של שלושה מטרים, שהגיע לגובה מי התהום. במקום היום ניתן לראות אגם שנוצר ממי המעיינות והוא מקום נפלא לעצירה (אך הכניסה למים אסורה).

אם בצומת הכניסה נבחר לנסוע ימינה נגיע לאחר כמה מאות מטרים לשביל המוביל אותנו לבית המרחץ של אמאוס [6 במפה].

אמאוס

באמאוס התרחש הניצחון השלישי, מתוך שמונה המתוארים בספרים, והמפורסם ביותר של יהודה המכבי בקרבותיו נגד היוונים (הראשון נגד אפולוניוס מושל שומרון, כנראה במעלה-לבונה והשני נגד סירון בבית-חורון שראינו בתחילת המסלול). השליטים היוניים שלחו לארץ יהודה ארבעים אלף חיילים רגליים ו-7,000 פרשים כדי לבער את נגע המרד ולנקום את מפלתו של סירון בבית-חורון. כדאי להימנע מעוד התקפת פתע חנו החיילים ליד אמאוס (שהיתה עיר יונית). יהודה ואנשיו התאספו במצפה (עיירה יהודית שנזכרת גם בקשר לשמואל, כנראה תל-נצבה, שלושה קילומטרים דרומית לרמאללה) התארגנו והתפללו. יהודה ידע שאם ישאר במצפה היוניים יגיעו ויקיפו אותו במהרה. לכן הוא הפיץ את השמועה על מקום המצאו במצפה ודאג שתגיע גם למחנה היווני. אחר-כך עזב עם אנשיו את המצפה והלך בלילה דרומה ומערבה עד שהגיע למקום שנקרא היום עין-חילה, ליד שער הגיא שם חיכה עד השחר. בינתיים נודע לגורגיאש, המפקד היווני, שיהודה במצפה, הוא אסף 5,000 חיילים ואלף פרשים ועלה דרך מעלה בית-חורון למצפה שם חיפש לשווא את יהודה ואנשיו.

עם אור הבוקר התקיפו יהודה המכבי ואנשיו את אמאוס והמחנה היווני, שלא היה שמור כלל, והניסו את היוונים עד לגזר (ליד כרמי יוסף של היום), שהייתה עיר המחוז היונית. הם חזרו, לקחו את הציוד הדרוש ושרפו את המחנה. גורגיאש וחייליו כבר החלו חוזרים במורד מעלה בית-חורון כשהבחינו בעשן המיתמר מהמחנה שלהם ואחרי שהתקרבו וראו את חיילי יהודה המכבי הם נסו על נפשם. נצחונו של יהודה היה שלם.

תצפית מרהיבה לכל הכיוונים מגבעה 312 - קבר שייח' אבן ג'בל [7]
אל תסיימו את הטיול בפארק קנדה בלי לבקר בגבעה, שנכבשה על ידי צה"ל מהירדנים במלחמת ששת הימים (1967). על מורדותיה הצפוניים נמצא קבר שייח' מהתקופה הממלוכית, שהוקם לפי המסורת לזכר המצביא אבן ג'בל - דמות אגדית שנספתה במגפה שפרצה בשנת 639 בעמואס, הלא היא אמאוס הקדומה. על פי כתובת שהיתה על משקוף הקבר דווקא מדובר בקבר השייח' מעלא מהמאה ה-13. יהא אשר יהא הקבור בקבר זה, התצפית ממנו מרהיבה ומומלץ לטפס אליו בשעת השקיעה.

רוצים להכיר מסלולים נוספים בהם צעדו החשמונאים? 

מאירים את סיפורי חנוכה באור חדש: הכירו את החשמונאים דרך האוזניים והרגליים »

טיול בשפלה: מסלול לחנוכה בעקבות המכבים »

טיול בסרבטה: בעקבות המבצר של אלכסנדר ינאי »