בכתבה זו:

השנה, יותר מתמיד, זה הזמן לצאת אל הטבע הרחב, לנשום אוויר ולזכור שבדיוק כמו העצים גם אנחנו נפרח ונתחדש. אתם מוזמנים לקחת פסק זמן ולצאת לאירועי החג שמתקיימים ברחבי הארץ.

אירועי ט”ו בשבט של המועצה לשימור אתרים 

ראש השנה לאילנות הוא הזדמנות נהדרת לצאת, לבלות ולהעמיק את החיבור שלנו אל הסביבה. במיוחד לכבוד החג, המועצה לשימור אתרים מזמינה את המבקרים לבקר באתרי המורשת שלנו עם פעילויות מגוונות, עשירות וחינוכיות אשר כולן, איך לא, מספרות את הסיפור הישראלי של כולנו. כל הפעילויות פתוחות ללא תשלום למשפחות המפונים, כאשר חלק מהפעילויות יתקיימו ללא עלות לציבור הרחב.

חגיגים לעצים, לאנשים ולקהילה בגן הבוטני בחוות הנוי בעמק חפר

הצטרפו לסיור מודרך בגן הבוטני שמיועד לכל המשפחה. במהלך הסיור נתנסה בסדנאות יצירה המשלבת חומרים מהטבע, כמו הכנת עציצים למשפחות המפונים ועריכת סדר ט”ו בשבט.

 • מתי: יום שישי, 26 בינואר
 • מחיר: 25 ש”ח למבוגר, 40 ש”ח למבוגר וילד/ה. 
 • איפה: המרכז לחינוך סביבתי חוות הנוי, עמק חפר
 • כרטיסים: בדף הפייסבוק והאינסטגרם “חוות הנוי המרכז לחינוך סביבתי” 

חגיגה בגן הבוטני בחוות הנוי. צילום: רז אליה

חגיגה בגן הבוטני בחוות הנוי | צילום: רז אליה

פעילות ט”ו בשבט לכל המשפחה בחצר ראשונים עין שמר

לכבוד החג, יקיימו בחצר ראשונים עין שמר פעילות מהנה בה יוכלו המבקרים לשתול שתילים בעציצים ממוחזרים, לסייר ולהכיר עצים מיוחדים ברחבי הקיבוץ, ליצור בחומרי טבע, לצאת לסיור רכוב על טרקטור ועוד. 

לפרטים נוספים » 

חגיגות בעין שמר. צילום: מיקי פורת

חוגגים בעין שמר | צילום: מיקי פורת

נטיעות ואילנות במוזיאון מורשת צאן ברזל

מוזיאון מורשת צאן ברזל מזמין את המבקרים לסיור מודרך בסימן “נטיעות ואילנות” –  התיישבות וצמיחה בנגב. הסיור יעבור בתחנות משמעותיות מתחילת המאה שעברה ועד ימינו ויבחן את הנטיעות כסמל לעצמאות, התחדשות וצמיחה כפי שהם באים לידי ביטוי בחריטות, הטבעות הפלדה, הברונזה והנחושת המוצגים במוזיאון. בנוסף, יתקיים שיח משותף העוסק בסיפורו של הנגב המערבי כמעזוב התבואות, הפריחה והצמיחה ובכיצד נשוב לנטוע ולפרוח אחרי השבר של השבעה באוקטובר

 • מתי: יום חמישי, 25 בינואר
 • מחיר: 30 ש”ח 
 • איפה: מוזיאון מורשת צאן ברזל, צאלים
 • הרשמה במספר: 052-3575324

מגלים את סיפורם של העצים הותיקים של פתח תקווה

הצטרפו לסיור מרתק בו נכיר את סיפורם של העצים הכי ותיקים באם המושבות, שניטעו בשנותיה הראשונות של המושבה.

 • מתי: יום שישי, 19 בינואר
 • הכניסה ללא תשלום אך מותנית בהרשמה מראש במספר: 03-9113668

הרצאה מרתקת בעקבות סוד הקוסמטיקה של הנגב

ענף החוחובה שגדל בנגב התרחב הרבה מעבר לגבולות האזור ומשמש את תעשיות הקוסמטיקה הגדולות בעולם. אתם מוזמנים להרצאה מרתקת על הצמחייה שצובעת את הנגב בירוק, הכוללת גם את טכנולוגיות נטפים המפורסמת. לקינוח, תוכלו ליהנות ממפגש פיוט עם אנסמבל תרשיש בנושאי שירי ופיוט טבעי ארץ ישראלי בסימן “בארץ אהבתי השקד פורח”.

 • מתי: יום שני, 22 בינואר
 • הכניסה ללא תשלום אך מותנית בהרשמה בקישור

סדנאות יצירה והצגת ילדים במוזיאון העיר נתניה

אתם מוזמנים לחגיגת טבע במוזיאון העיר נתניה. ביום שלישי (23 בינואר) תתקיים סדנת יצירה של הכנת מעמד משפחתי מבלוטי עץ אלון וביום חמישי (25 בינואר) תעלה הצגת הילדים “מר זוטא ועץ התפוחים” עם נטיטה.

 • מתי: סדנת יצירה ב-23.1 בשעה 17:00, הצגת ילדים ב-25.1 בשעה 17:00.
 • מחיר: 15 ש”ח להורה וילד. חינם למשפחות המפונים.

לומדים על עצים ומבנים בכפר סבא

מוזיאון כפר סבא מזמין אתכם ליהנות מחוויית גילוי ושימור שתתקיים בין העצים והמבנים המיוחדים של שכונת קרית ספיר. הזדמנות מיוחדת לגלות דברים חדשים על המקום בו הייתם עשרות פעמים.

 • מתי: יום חמישי, 25 בינואר
 • מחיר: 15 ש”ח למשתתף מעל גיל 4. חינם למפוני הדרום והצפון בהרשמה מראש במספר: 09-7640868
 • פרטים והרשמה באתר מוזיאון כפר סבא »

חוגגים את חג הנטיעות בצריף בן גוריון בשדה בוקר

בואו לחגוג את חג הפריחה במקום שמסמל יותר מכל את פריחתו של הנגב. ברחבי צריף בן גוריון יחכה לכם סיור מיוחד ונטיעות, מופע ציור בחול, הרצאה על בן גוריון בנושא “לדאוג לחיי עולם” ועוד.

 • מתי: יום שישי, 26 בינואר
 • מחיר: 20 ש”ח, 15 ש”ח לילד

ערב שירה בציבור בחצר כנרת

חממו את מיתרי הקול והצטרפו לערב שירה בציבור עם דני עמית בסימן “בארץ אהבתי השקד פורח”

 • מתי: יום חמישי, 1 בפברואר
 • מחיר: 50 ש”ח לאדם
 • הרשמה במספר: 04-6709117

לכל האירועים של אתר המועצה לשימור אתרים »

אירועי ט”ו בשבט של רשות הטבע והגנים

רשות הטבע והגנים מזמינה אתכם לקחת הפוגה בחיק הטבע. בואו לצפות בפרחי החורף של כוכב הירדן, להכיר את הצמחייה האופיינית לבית אלפא ולמצוא את בעלי החיים שמסתתרים במצוק הארבל. 

גן לאומי כורזים

תמיד חלמתם להיות בלשים ליום אחד? עכשיו זה הזמן שלכם! בגן לאומי כורזים -מקום מושבם של שרידים מרשימים של כפר יהודי מתקופת המשנה והתלמוד – מחכה לכם פעילויות חווייתית לכל המשפחה בסימן “חפירה בחקירה”. במהלך הפעילות תוטל עליכם המשימה לחקור את את כורזים באמצעות מפה, בסיועו של פרופסור ארכי אולג שיצטרף אליכם למסע הבלשי המרתק.

מתי? בין התאריכים 21.01-19.02 בין השעות 8:00-16:00.

שמורת טבע משושים

אין ספק שעונת החורף היא התקופה היפה ביותר לבקר בשמורת המשושים, אז כל החודים מתחדדים ומבחינים לפתע בשלל הפתעות קטנות שטומנת בחובה השמורה – מעקבות בעלי חיים דרך פרחי חורף צבעוניים ועד עופות דורסים שמגיעים לבקר בשמורה. הצטרפו לפעילות ט”ו בשבט מיוחדת בשמורה בסימן “חושים במשושים”  דרך קלפי חושים מיוחדים דרכם יוכלו ילדיכם לחקור את המראות, הצלילים, התחושות והניחוחות שמזמנת השמורה במהלך החורף.

מתי? 26-27.01 בין השעות 9:00-15:00

גן לאומי כוכב הירדן

מי שיבקר בגן הלאומי כוכב הירדן במהלך ט”ו בשבט, יזכה ליהנות מפעילות מהנה ועצמאית בסימן “הרפתקה בגן שומר טבע”, שכוללת סדנת יצירה מחומרים טבעיים וגם סיורים מודרכים בגן היפהפה  שיתקיימו כאן ביום שבת. בתקופת החורף הגן הלאומי כוכב הירדן לובש מראה אירופאי, הודות למבצר הצלבני הקסום ששוכן בגן ומציע גלוית נוף של המבצר שטובל במרחבים ירוקים אינסופיים.

מתי? 27.01, בין השעות 10:00, 12:00 ו-14:00

גן לאומי בית שאן

הגן הלאומי בית שאן מזמין אתכם לסיור לילי קסום הכולל מיצג אור-קולי ייחודי– “לילות שאן”, במסגרתו תוכלו לצאת למסע בזמן, בעקבות בית שאן הקדומה שכולל התרחשויות היסטוריות שהתרחשו ביישוב החי והתוסס לפני אלפי שנים. במהלך הסיור נפגוש את הדמויות שבאו מהסהר הפורה לסחור בשוקי בית שאן, נבקר בבית המרחץ ובמקדש דיוניסוס העתיק, שניה לפני רעידת האדמה הגדולה. לסיום, נהנה ממופע העיר בתיאטרון הרומי של בית שאן.

מתי? בין התאריכים 22.01-19.02, עם רדת החשיכה בשעה 17:00

שמורת טבע וגן לאומי ארבל 

מצוק הארבל הוא מסוג המקומות שחייבים לבקר בהם לפחות פעם אחת בחיים. מצוק הארבל המתנשא מעל הכנרת, התצפיות הקסומות המשקפיתו על בקעת כנרת והרי הגולן והגליל, הופכים את הארבל לאחד האתרים המבוקשים בכל עונות השנה.  אתם מוזמנים לצאת לטיול בט”ו בשבט הקרוב ב”שביל התצפיות” לאורכו תוכלו לפגוש הסברים על בעלי החיים האופיינים לאזור והעקבות שלהם שיעזרו לכם לאתר אותם בקלות בשמורה.

מתי? 26.01-17.02, בין השעות 9:00-14:00

לכל אירועי ט”ו בשבט של רשות הטבע והגנים »

אירועי ט”ו בשבט בקק”ל

בצל מלחמת “חרבות ברזל”, קק”ל לא מוותרת על אירועי הנטיעות המסורתיים ותקיים השנה שלל פעילויות למשפחות ומבוגרים בסימן תקומה וצמיחה מחדש.

משאית השמחה של קק”ל

במהלך החג, המשאית הירוקה של קק”ל תעבור בשלל מוקדים ברחבי הארץ בהם בתי חולים, בתי אבות, בסיסים צבאיים, הוסטלים, מוסדות חינוך, מרכזי ערים ומושבים ותפיץ שמחה ואווירת חג מצפון ועד דרום. בואו לחגוג את החג עם קק”ל באווירה חגיגית עם שירה בצוותא, השתתפות בחידון קק”ל וחלוקת שי למשתתפים. עוד תוכלו ליהנות משירה משותפת של מיטב שירי החג וארץ ישראל שיחכו לכם בבמה המוזיקלית.

המקומות בהם תעבור המשאית:

בדרום – בין השעות 9:00-15:00

25.1.24 – נגב מערבי

30.1.24 – נגב צפוני

בצפון – בין השעות 9:00-16:00

21.1.24 – כרמל רמת ישי, טירת כרמל, טבעון, קריית אתא וקריות
22.1.24- גליל תחתון, עמקים, עפולה וטבריה
23.1.24 – קרית ביאליק, עכו, נהריה, מעלות וחיילים גליל מערבי
24.1.24 – גליל עליון, עמק החולה וצפת          

במרכז – בין השעות 8:00-18:00

26.1.24 – לוד, רמלה וחבל מודיעין
28.1.24 – בית שמש וירושלים
29.1.24 - אזור השרון   

טוס וסע: עוצרים, נוטעים ונוסעים

אתם מוזמנים להצטרף לעובדי קק”ל בנטיעת העצים המסורתית של ט”ו בשבט שתתקיים ביערות ובפארקים. הכניסה חופשית ואינה כרוכה בתשלום.

 • דרום:  26.1.24 בין השעות 9:00-13:00 – נטיעות ביער גילת (צומת אשל הנשיא)
 • צפון: 19.1.24 בין השעות 9:00-13:00 – נטיעות ביער אליקים (חניון שער כרמל)
 • מרכז: 14-18.1.24 בין השעות 8:30-14:00 – נטיעות לקבוצות מאורגנות בלבד ביער בן שמן. יש להירשם ב”קו ביער” בטלפון: 1-800-350-550 או באתר האינטרנט »

חגיגה במשתלה

בואו לגלות איך שתיל נולד ומה התהליך שהוא עובר במהלך חייו שמתחיל באיסוף הזרעים ומסתיים ביציאתו מהמשתלה אל היער הגדול. במהלך הפעילות המהנה נתנסה בפעילויות יצירה מחומרים מן הטבע, נהנה בהפנינג והפעלות מוזיקליות ברוח החג. הפעילות מותנית בהרשמה מראש ב”קו ביער” בטלפון: 1-800-350-550 או באתר האינטרנט »

 • במרכז: משתלת אשתואל מ-22 בינואר (יום שני) ועד 25 בינואר (יום חמישי)
 • בצפון: משתלת גולני מ-21 בינואר (יום ראשון) ועד 25 בינואר (יום חמישי)
 • בדרום: משתלת גילת מ-28 בינואר (יום ראשון) ועד 1 בפברואר (יום חמישי)

אילנות נוטעים תקווה – סיור למבוגרים

זה הזמן להשאיר את הילדים עם הבייביסיטר ולצאת לסיור מיוחד ביער בו צומחים 350 מיני עצים שונים ומגוונים. במהלך הסיור נתוודע לאותם עצים מיוחדים ונשמע כיצד לא איבדו תקווה גם כשהועלו ארצה, על מנת לצמוח ולהתפתח במקום חדש, נשמע איזו עזרה קיבלו כאשר “נפצעו” וכיצד הצליחו לשמור על מורל גבוה גם כאשר בגרו. דרך סיפורי העצים מעוררי ההשראה נתחזק גם אנחנו.

 • מיקום: יער אילנות
 • מתי: יום שישי, ט"ז בשבט תשפ"ד, 26 בינואר 2024 בשעה 9:00 
 • משך הטיול: כשעתיים

אילנות נוטעים תקווה – סיור למשפחות עם ילדים

קחו איתכם את כל המשפחה וצאו לסיור ביער הייחודי שאין שני לו בישראל. במהלך הסיור נגלה את כוחו של העץ וכיצד הוא נשאר חזק ואיתן גם בזמנים קשים ונלמד כיצד גם אנחנו כמו העץ יכולים לצמוח ולצפות לעתיד טוב יותר. במהלך הפעילות יחכו לכם סדנאות יצירה מיוחדות ומשחקים ברוח החג.

 • מיקום: יער האילנות
 • מתי: יום שישי, ט"ז בשבט תשפ"ד, 26 בינואר 2024 בין השעות 12:00-15:00
 • הפעילות לא כרוכה בתשלום ומותאמת למבוגרים ומשפחות עם ילדים. 
 • הפעילות מותנית בהרשמה מראש ב”קו ליער” בטלפון: 1-800-350-550, או באתר האינטרנט

חג העצים בגן הבוטני

ט"ו בשבט לכל המשפחה בגן הבוטני בירושלים

מיהו האילנאי? * למה אנו זקוקים לעצים? * איך לטפס על עץ עם רתמות מיוחדות ולרדת בשלום? * איך מחלצים מהעץ חתול שלא מצליח לרדת?

 * מעבדת מיחדוש * סדנת כדור זרעים * משחקי התאמות וסידור גזעים * סדנאות יצירה ועוד...

 • מתי: שישי - שבת 03-04.02.23 בשעות  15:00-10:00
 • איפה: הגן הבוטני גבעת רם ירושלים

רוצים לטפס על עצים ולהציל חתול תועה? ללכת על ענף וללמוד על חשיבותם של העצים בחיינו? לרגל ט"ו בשבט מזמין הגן הבוטני האוניברסיטאי, גבעת רם בירושלים את ההורים והילדים עם בני המשפחה לפעילות ייחודית קצת אחרת במסגרת יום ההולדת לאילנות.

אירועי ט”ו בשבט בתל אביב: הקיבוץ בעיר הגדולה

עיריית תל אביב-יפו והתנועה הקיבוצית משיקות אירועי ט”ו בשבט שיחגגו בסימן “הקיבוץ בעיר הגדולה”.  במסגרת החגיגות, שיתקיימו בין התאריכים 24-26 בינואר, תוכלו ליהנות משוק קיבוצי ראשון מסוגו, הפנינג נטיעות ועוד מגוון הפתעות ברוח החג שיתקיימו בשרונה מרקט, פארק שרונה ובמגוון ברים ברחבי העיר.

שוקיבוץ, שרונה מרקט

בואו לפרגן לקיבוצניקים ביריד מיוחד שכל כולו בסימן תוצרת חקלאית מקומית. ביריד תוצע סחורה משובחת מתוצרת קיבוצים ברחבי הארץ  מהצפון ומהדרום, דרך הבקעה וההר ועד העוטף. תוכלו למצוא כאן מגוון מוצרים ומטעמים בהם מוצרי דבש ותבלינים, יינות מקומיים, פחמימות מעולות, גבינות איכותיות ועוד. 

קיבוצניק – הקיבוצים כפי שמעולם לא הכרתם

בואו להכיר את אנשי הקיבוץ, בסדרת הרצאות מרתקת שתתקיים בברים הכי שווים בתל אביב. בין ההרצאות שיתקיימו תוכלו ללמוד כיצד הקיבוצים השפיעו על הספורט הישראלי, איך נשמע סלנג קיבוצי ומה זה רוק קיבוצי.

בערוגת הגינה: פעילות נטיעות ושתילה בפארק שרונה

אי אפשר לחגוג את ט”ו בשבט בלי שתילה או נטיעה של עצים. אתם מוזמנים להגיע לפארק שרונה עם הילדים ולקחת חלק בפעילות שתילת פרחים והכנת עציצים מתוקה במיוחד. במהלך הפעילות נשתול פרחים בערוגות פארק שרונה וגם עציצים אישיים מפרחי העונה ולקינוח נהנה מהצגת הילדים “העץ המאומץ”.

התאריכים ושעות הפעילות מחכים לכם בעמוד האירוע באתר למטייל בישראל »