תמונה מתוך אתר טיולי

הטיול של המדינה – מקום ראשון: אתרים בעיר העתיקה

משך המסלול: עד חצי יום
רמת קושי: קל
אורך בק"מ: 2
מפת סימון שבילים: 9 - מבואות ירושלים
תקופה מומלצת לטיול: כל השנה

סיור בעיר העתיקה של ירושלים ממלא בתחושת הוד וקדושה. שאון השוק, התפילות בכותל המערבי, שלל הכנסיות המסגדים והמוזיאונים הופכים את העיר העתיקה למקום שלא ניתן לשבוע ממנו. המסלול המעגלי הנהדר הזה, שאורכו חצי יום עד יום, עובר במקומות המרכזיים בעיר העתיקה, שאף ביקור בירושלים אינו שלם בלעדיהם: שער יפו, יחד עם שאר החומה ושעריה, המצודה המפורסמת של העיר העתיקה - מגדל דוד, קתדרלת סנט ג'יימס, הדורמיציון, שער ציון וקבר דוד וגולת הכותרת: הכותל המערבי – המקום הקדוש ביותר לעם היהודי. לצד הביקור ברחבת הכותל, מומלץ גם לבקר באתר מנהרות הכותל, החושפות בפני המטייל את העושר הארכיאולוגי המדהים של ירושלים העתיקה.

למסלול המלא >>

מקום שני: נחל כזיב

משך המסלול: יום
רמת קושי: בינוני
אורך בק"מ: 8
מפת סימון שבילים: 2- הגליל העליון
תקופה מומלצת לטיול: כל השנה


נחל כזיב ומבצר המונפורט הינו אחד ממסלולי הטיול היפים בארץ. תוסיפו נחל שזורם כל השנה, נקבת מעיין, מבצר צלבני על צלע הר והרבה ירוק גלילי ותקבלו טיול שאסור לפספס. אחד הטיולים היפים והמומלצים בארץ, בכל עונות השנה ובמיוחד בקיץ. נחל כזיב, המתחיל את דרכו ברכס הרי מירון מתפתל לאורך כ-20 ק"מ עד שהוא נשפך לחוף אכזיב. הנחל, שהוא מהיפים שבנחלי הארץ, מתחתר בסלעי גיר קשים, היוצרים במעלה הנחל נוף טרשי. הנחל נהנה לא רק ממימי גשמים (במירון יורדים למעלה מ-1000 מ"מ גשם בשנה), אלא גם ממספר מעיינות השופעים כל השנה בהם: עין זיו - המעיין המרכזי בנחל שרוב מימיו נשאבים על ידי מקורות, עין טמיר השופע מתוך נקיק סלע. מימי עין טמיר זורמים במורד הנחל ויוצרים אזור קסום, שאורכו כ-3 ק"מ הנהנה מימי המעיין. בסיום המסלול, ניתן לבקר במצודת המונפורט המפורסמת.

למסלול המלא >>

מקום שלישי: מצדה

משך המסלול: עד חצי יום
רמת קושי: קל
אורך בק"מ: 2
מפת סימון שבילים: 11 – דרום מדבר יהודה וים המלח
תקופה מומלצת לטיול: כל השנה


המצדה היא אחד מאתרי התיירות המוכרים והאהובים ביותר בארץ, ולא בכדי - המעוז האחרון של המרד הגדול. סלע ענק, המורם לגובה של כחצי קילומטר מעל סביבתו וכמאה מטרים מעל לפני הים, בו האבנים מספרים את מיתוס הגבורה והאומץ של הבחירה במוות ולא בעבדות. אתר המצדה שופע שרידים ארכיאולוגיים מתקופת הורדוס, הכוללים: ארמונות, בית-מרחץ, מחסנים, מפעל לאגירת מים ומתקופת הקנאים: המבנים ששימשו אותם להגנה על המקום ומערכת המצור הרומאית שהשתמרה בצורה ייחודית (יש אומרים הטובה ביותר בעולם). כמובן שחוץ מעתיקות, יש בה סיפור היסטורי מרתק ונוף מרהיב. המסלול יוביל אתכם בין האתרים השונים שעל המצדה וייקח אתכם לסיור בנבכיה ההיסטוריים.

למסלול המלא >>

זוכה קטגוריית המשפחה השמחה: רמת הנדיב

משך המסלול: עד חצי יום
רמת קושי: קל
אורך בק"מ: 5
מפת סימון שבילים: 4 – הכרמל ורמות מנשה
תקופה מומלצת לטיול: כל השנה

מסלול ברמת הנדיב מציע ביקור באתרים מעניינים ויפים כאחד: גנים גדולים סביב אחוזת הקבר של הברון רוטשילד, תצפיות מרהיבות לעבר חוף הכרמל, וילה עתיקה, מערה, מעיין, ארמון ועוד. המסלול מעגלי, רגלי נעים וקל המתאים לכל המשפחה. האתר הראשון במסלול הוא גני הזיכרון - גנים גדולים, שניטעו כאחוזת קבר לברון בנימין אדמונד דה-רוטשילד, אבי היישוב והנדיב הידוע, שהקים ותמך ברוב המושבות שקמו בארץ ישראל בתקופת העלייה הראשונה. במרכזו של גן הזיכרון נמצאת מערת הקבר של הברון ורעייתו, מאחורי דלתות בסגנון תקופת התלמוד. פרט לקבר, יש בגן צמחייה רבה המייצגת הן את הצומח בארץ והן בעולם. בגן מספר חלקים מעניינים: גן המפלים, גן הורדים, גן הדקלים, גן ריחות ועוד. מומלץ להשקיע לפחות שעה בסיור ברחבי הגן וליהנות מהתצפית שהוא מציע לכיוון הים.

למסלולים השונים ברמת הנדיב >>

זוכה קטגוריית אהבה בטבע: עין כרם

משך המסלול: עד חצי יום
רמת קושי: קל
אורך בק"מ: 1
מפת סימון שבילים: 9 – מבואות ירושלים
תקופה מומלצת לטיול: כל השנה

עין כרם הוא כפר ציורי השוכן למרגלות הר אורה שבהרי יהודה. לעיני המתבונן יתגלו מראות קסומים, של כפר אשר למרות פגעי הזמן והקדמה שמר על אופיו ועל ייחודו, תודות למאבק ארוך ועיקש של תושביו. הכפר מציע למטייל בו הליכה בסמטאות צרות, בנוף קדומים, התבוננות בבתי אבן ערביים, ביקור בכנסיות מרשימות ובילוי בבתי הקפה או במסעדות הפזורות ברחבי הכפר. יוצאים לדרך במעיין מרים, אשר נקרא על שם אמו של ישו, אשר שתתה ממימיו, מה שהפך אותו קדוש. המסלול ממשיך אל עבר כנסיית הביקור, בעלת נוף הנהדר של עמק נחל שורק ובמרכזו סכר בית זית ואגם בית זית. בסיום הביקור בכנסייה זו, עוברים אל כנסייה אחרת - מנזר וכנסיית יוחנן המטביל, מנזר האחיות ציון, מרפסת תצפית גן החרובים. בסיום המסלול או במהלכו, כדאי לשבת באחד מבתי הקפה והמסעדות הפזורים במרכזו של הכפר או להיכנס לחנויות האמנים המקסימות, השייכות לתושבי האזור.

למסלול המלא >>

זוכה קטגוריות קשה אבל שווה וטיול המים של המדינה: מסלול נחל היהודיה

משך המסלול: יום
רמת קושי: קשה / מאתגר
אורך בק"מ: 5
מפת סימון שבילים: 1 – החרמון, הגולן ואצבע הגליל
תקופה מומלצת לטיול: סתיו, אביב, קיץ

רמת הגולן שופעת מסלולי מים, אשר ביום חם מהווים פינוק וכיף אמיתי לכל המשפחה ולמטיילים מכל הסוגים והמינים. אחד ממסלולי המים האהובים ביותר על תושבי ישראל הוא זה של נחל היהודיה. לפני מספר חודשים נאלצו הרשויות לסגור למטיילים את המסלול המוכר והאהוב, בשל מפולות סלעים חוזרות ונשנות. אולם כעת מגיעה בשורה משמחת לשוחרי היהודיה, שכן רשות הטבע והגנים הכשירה מסלול טיול חלופי, בו ניתן ליהנות מכמה מכמנים ופינות קסומות אשר היו מנת חלקם של המטיילים במסלול הקודם. המסלול החדש הינו מעגלי, אורכו כשלושה קילומטרים וההליכה בו אורכת כשלוש שעות. שמורת היהודיה נפרשת על פני שטח בגודל של כ- 65,000 דונמים ובו מגוון צומח וחי מרשים, הייחודי לרמת הגולן. בהמשך מסלול זרימתו של הנחל וביציאתו ממרחב השמורה, הוא מתחבר לנחל הזוויתן וממשיך במסלול הזרימה מערבה, עד ההגעה לזאכי, המתנקז למימי הכנרת.

למסלול המלא >>

זוכה בקטגורית היי הג'יפ: טיול ג'יפים ברמת נפתלי

משך המסלול: עד חצי יום
רמת קושי: קל
אורך בק"מ: 18
מפת סימון שבילים: 1- החרמון, הגולן ואצבע הגליל
תקופה מומלצת לטיול: סתיו, אביב

אחד המסלולים היפים בארץ, מהלך בחצי המדרון של הרי נפתלי, נוגע בחלק המערבי של אצבע הגליל וגולש אל מטולה. מסלול שכולו הרים, פריחות, מים זורמים ויופי מדהים שקשה לקלוט בטיול אחד - חמש שעות נינוחות. עם קפה לאורך תצפיות, תוסיפו עוד שעה. המסלול קל יחסית, למעט החלק האחרון, חלקו נע על קו הגבול בין ישראל ולבנון, טובל בפריחות מדהימות של מטעי הנשירים באביב, יפה, לא פחות, בעת השלכת בסתיו. בקיצור יפה כל השנה. תחילת המסלול, על כביש 886, שמתחיל בצומת ישע ונמתח צפונה. הכניסה לדרך הנוף כ-2.5 ק"מ צפונית לקיבוץ יפתח. הקטע הראשון מסתיים בכביש תל חי כפר גלעדי. מהדרך נפרסים נופים מדהימים של עמק החולה על שדותיו. הרי רמת הגולן שמתרוממים ממזרח לעמק וקריית שמונה השרועה למטה. כדאי לנסוע לאט כדי ללגום את כל היופי ולהרבות בעצירות, הנוף פשוט מרתק. מסלול יפהפה זה מומלץ לטיול לאורך כל השנה, שכן יופי האזור מופיע בגרסאות שונות של עונות השנה.

למסלול המלא >>

לתחילת הכתבה