בכתבה זו: 

לדלג בין מעיינות ברמת הגולן

לפעמים, חייבים להודות, את הרצון לעשות טיול מים מחליף הרצון פשוט להתמקם בקרבת מעיין יפה ורק ליהנות מפכפוך המים ומטבילה מרעננת אחת לרבע-חצי שעה. זה בדיוק מה שמציע לכם הטיול בין מעיינות השוליים של רמת הגולן: לאורך דרך הפטרולים הישנה של הסורים, תוכלו למצוא כמה מעיינות ובריכות טבעיות שופעי מים וצל, גם בימות הקיץ. תוכלו לדלג ביניהם בעזרת הרכב, כשמהרגליים שלכם נדרש להתגייס רק לטובת כמה קטעי הליכה קצרים מהרכב אל המעיינות. ומה בתפריט? מפל שופע בעין תינה, טחנת קמח קסומה בעין דיבשה, בריכת קצינים בלב חורשת אקליפטוסים בנחל ג'ילבון ועוד. תוכלו לדלג ממעיין למעיין ולטעום קצת ממה שכל אחד מהם מציע או לבחור את המועדף עליכם ולהשתקע בו. 

 תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל
עין תינה (צילום: יוחאי כורם)

מסלול מומלץ בהרי הצפון

המסלול היפהפה הזה מתחיל בסביבת המועצה המקומית חצור הגלילית ומסתיים למרגלות ההר הגבוה ביותר בגליל, הלא הוא הר מירון. לאורך המסלול פזורים חניונים רבים ונקודות מטופחות לעצירת קפה, כשמכל עבר נשקפים נופי הגליל העליון, אצבע הגליל, הכנרת ועמק החולה. לאורך הדרך תעברו בין אתרי מורשת ודת מסקרנים, בהם חניון הטנק, המשמש כאתר זיכרון לחללי חיל השריון ויש בו גם תצפית מרהיבה. כשעולים לקדיתא, מומלץ לסטות מעט מהדרך ולבקר בקבר רבי טרפון, ששוכן תחת עץ אלה ענקי ומרשים. החורף הצפוני, שעוטף את האזור ההררי הזה, ממלא במים את עין גבר, המוקף בעצי צפצפה ובבריכה קטנה ומסודרת. תוואי שטחו של המסלול מאפשר נסיעה מהנה ונוחה ברכב משפחתי, למעט מקטע קצר האורך כעשר דקות הליכה ומאפשר הצצה לנוף מסקרן, הנשקף מעל צמרות העצים הגבוהות.

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל
יער ביריה
(צילום: עמית להב)

בין הפריחות והשלכת בגליל

במסלול הזה, שכולו טבע ססגוני ונופים עוצרי נשימה, כדאי מאוד שלא תתרחקו לרגע מהחלון, כי הוא נחשב כאחד מהיפים ביותר בארץ. הטיול ברמת נפתלי ייקח אתכם אל שפע של פריחות ומים זורמים, מבחר פינות חמד לעצירות קפה ופיקניק איכותיות ועוד הרבה הפתעות, שלא תוכלו להשאר אדישים מולם. את המסלול, שעובר בחלקו במקביל לקו הגבול עם לבנון ולרגלי מורדות הרי נפתלי, ניתן לחלק לשני חלקים ברמת נסיעה משתנה: אם אינכם בעלי ג'יפ, תעברו רק בחלקו הראשון (הארוך יותר) של המסלול, אך היו בטוחים כי אין לכם כל סיבה להתאכזב  לאורך הנסיעה תיהנו מנופים פשוט מרהיבים שמשתנים בתדירות ומשלל תצפיות נפלאות לעבר אצבע הגליל, שיפולי רמת גולן ועמק החולה.

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל
הרי נפתלי
(צילום: דובי זכאי)
 

מסלול השיירות ההיסטורי בדרך לירושלים

אם החלטתם לטייל עם הרכב, אחד מהמקומות היפים ביותר שתוכלו לטייל בהם הוא הרי ירושלים, שבאביב מוצפים בשלל פריחות ואינסוף ירוק. את יום הטיול מתחילים ביער אשתאול, בפארק יפהפה שנקרא על שם יצחק רבין. המסלול המרתק והמאתגר זה עובר לאורך הדרך הישנה והסמויה שבה הועברה אספקה לירושלים הנצורה. כיום, המסלול, שנפרש על פני כעשרה קילומטרים, מהווה אטרקציית טבע נפלאה, המשלבת בין יערות מוריקים, שדות רחבי ידיים, מעיינות קטנים, מונומנטים היסטוריים חשובים ונקודות תצפית, המשקיפות על חלקים נרחבים משפלת יהודה והרי ירושלים. לאורך המסלול תוכלו גם לעצור בקודות הציון החשובות, שבהן הציבה קק"ל שילוט עם מידע מעניין על עברה המרתק של דרך בורמה.

לאחר שתרחיבו את הידע ההיסטורי שלכם, תוכלו לעבור לתכנית האמנותית. בתוך יער צרעה תוכלו לסייר עם האוטו לאורך דרך מפותלת בין 37 פסלים בנושאים תנ"כיים, שיצרו אמני פיסול לבקשת הקק"ל. מדי פעם, כשהדרך יוצאת מבין האורנים הענקיים, תוכלו ליהנות גם מנוף לא פחות אמנותי על האזור כולו.

את הטיול מומלץ לקנח בגבעת הרקפות שמאחורי היישוב טל שחר. אמנם הרקפות פורחות שם רק בחורף, אך בתקופות אחרות של השנה תוכלו ליהנות כאן משלל פריחות אחרות. הטיול ביער אינו מסומן, ואתם מוזמנים להכנס ליער מכל נקודה שתבחרו, ולתת לרגליים להוביל אתכם באיזה שביל שתרצו מבין העשרות שחרשו כאן רגלי המטיילים, ולתת  לתחושת הקסם להציף אתכם.

לתחילת הכתבה