מאז שנות ה-70 לא נצפתה בחופי הים התיכון מדוזה מהמין חוטית נודדת (Rhopilema nomadica). אלא שבשבוע שעבר, לאחר כמעט 50 שנים של נפקדות, נחיל מדוזות ענק הופיע לפתע בחופי פלחמים ומאז הספיק לנדוד גם לחופי בת ים וכעת הגיע גם בחופי הקריות.

המדוזה החוטית מוגדרת כמין פולש, שבמקרה הטוב עלול לשבש את הרחצה של המבלים בחופי הים ובמקרה הרע יותר, לסכן תשתיות לאומיות, להפר את האיזון האקולוגי הימי וגם לפגוע במתקני התפלה ומתקנים תעשייתיים נוספים.

הסיבות להופעתן של מדוזות הענק עדיין לא ברור, אך מומחים ימיים סיפקו מספר הסברים אפשריים לתופעה, בהם כמויות המשקעים הגדולות שירדו החורף, שהביאו איתם חומרי דשן שסייעו לפריחת אצות ואיטרופיקציה במים, שמהווים תנאים אופטימיליים לגדילתם של המדוזות, כמו גם אפשרות אחרת שהמדוזות שלא הופיעו בחופי ישראל בקיץ האחרון, שהו זמן רב בים והספיקו לגדול למימדים עצומים.

המומחים חלוקים בדעותיהם האם מדוזות הענק ישארו איתנו גם בקיץ, כאשר האקולוגית הימית של רשות הטבע והגנים, ד”ר רות יהל, הבהירה כי אין אפשרות לדעת עדיין איך יראה הקיץ הקרוב, כך שכל הצהרה על הופתען של מדוזות הענק גם בקיץ היא בגדר ספוקלציה.

המדוזות הענקיות מגיעות לחופי חיפה. צילום: מיכל חזן, באדיבות חי פה חדשות חיפה


כתבות נוספות שאולי יעניינו אתכם: