1. הבגדים עושים את הבן אדם (וגם קורצים ליתושים)

למרות הקיץ והחום, אם תרצו להימנע מעקיצות יתוש, מומלץ ללבוש בגדים ארוכים ובכך להגביל את כמות העור החשוף לעקיצות. עם זאת, לא רצוי ללבוש בגדים כבדים וכהים מדי, כיוון שהיתושים נמשכים לחום הגוף, אז כדאי לנסות לא להתחמם מדי. בנוסף, כדאי להימנע מללבוש בגדים צמודים מדי, שכן אז תעשו חיים קלים ליתושים, שיוכלו לעקוץ דרכם ולהגיע ביתר קלות לעורכם... כדאי ללבוש בגדים בצבעים בהירים ונייטרליים, כיוון שיתושים נוטים להמשך יותר לצבעים בוהקים. 

2. הפסקה? לא ליד מים עומדים

כדאי שתשימו לב איפה אתם מחליטים לשבת להפסקה. אמנם לשבת ליד מים נשמע כמו רעיון נחמד ומרענן, אבל שימו לב שמדובר במים זורמים. מקווי מים עומדים הם בית גידול קלאסי ליתושים ואזור פעילותם הטבעי, כך שעדיף להתרחק מהם ככל האפשר.

3. מה לוקחים בצידנית?

בכל טיול יש את הפסקת האוכל המיוחלת, אך כדאי לשים לב לצידה שתביאו עמכם לדרך. מאכלים מלוחים או עתירי אשלגן יגרמו לכם להפריש ריח מסוים שמושך יתושים, אז נסו לוותר על החטיפים המלוחים ועל מאכלים כמו תפוחי אדמה, צימוקים ובננות, שיש בהם הרבה אשלגן. מנגד, נאמר שאכילת שום חי עשוי לעזור בדחיית יתושים – קחו בחשבון שהוא עלול לעזור גם בדחיית אנשים...

4. רומנטיקה של יתושים - זריחות ושקיעות

אמנם שעות הזריחה והשקיעה הן השעות היפות ביותר לבילוי בחיק הטבע – הכל נצבע בגוונים רכים של אדום, כתוב וזהוב ואפשר ממש לראות את הטבע מתעורר סביבכם, אך אלו גם השעות שבהן היתושים פעילים ביותר, לכן עדיין עדיף לנסות להימנע מלהיות בחוץ בשעות אלה. 

5. על הריח צריך להתווכח!

יתושים נמשכים לריחות חזקים, אז כדאי להיות נקיים כמה שאפשר. אמנם באקלים הארצישראלי אין דרך לטייל (או סתם לשבת בחוץ) מבלי להזיע, אבל השתדלו לפחות לצאת לדרך נקיים ונסו להספיג את הזיעה מספר פעמים במהלך היום, בכדי לנסות לצמצם את הריח. יתושים "אוהבים" ריחות פרחוניים ומתוקים, לכן כדאי להשתמש בתכשירים (סבון, בושם, שמפו, קרם גוף וכדומה) בריחות עדינים יותר. אמנם התכשירים המתוקים עשויים להיות עם ריח נעים יותר עבורכם, אך אתם לא רוצים שיתוש יימשך אליכם רק כי יתבלבל ביניכם לבין פרח...

6. נשק יום הדין - תבלינים!

אם יש לכם גינת תבלינים, כדאי שתקטפו כמה לשימוש במהלך שהותכם בשטח. כמובן שחלקם יכולים לשמש כתיבול לארוחה, או לרענן את המשקה, אך הם יכולים לשמש גם כדוחי יתושים טבעיים. אפשר למולל עלים של צמחים כמו ציטרונלה, לבנדר, ריחן (בזיליקום), ציפורני החתול, נפית החתולים (קאטניפ) וקורנית לימונית (תימין לימון) ולמרוח אותם על אזורי העור החשופים. כדאי גם לפזר את העלים (אחרי שמוללתם אותם) סביב מקום מנוחה או לינה, בכדי למנוע מהיתושים להתקרב לאזור.
 

הטיפים באדיבות פֶנֶגֶד-תוּש - מגבונים דוחי יתושים

לכתבות, טיפים והמלצות מרעננות נוספות - היכנסו ל'טיולי קיצי' >>