אדמונית החורש

לא במקרה אנחנו מציינים תחילה את אדמונית החורש. הזמן שנותר ליהנות ממנה הולך ואוזל, ואם לא תארזו תיק, תכנסו לרכב ותצפינו להר הלל, תעברו עוד חג פסח בלי שזכיתם לראות את הפרח היפהפה הזה. האדמונית הינה צמח מוגן ונדיר בארצנו וסכנת הכחדה מרחפת מעליה. מדי שנה, מושכת האדמונית מאות מטיילים להר הלל, שם ניתן למצוא אותה. אז קדימה, לא לפספס.

היכן נצפתה: הר הלל | למסלול הטיול עקבות אדמונית החורש בהר הלל >>

כלך מצוי

סיפור עם עתיק מספר על שבט נוודי, אשר היה משתמש בכלך על מנת לשמור על הגחלת בלילה. יום אחד, קמו חברי השבט ושמו לב כי המדורה כבתה וגם הגחלת. הסכימו חברי השבט כולם כי על המדורה אבד הכלך, או כפי שנהוג לומר "אבד עליו הכלח". כאמור, מדובר באגדה ומקורו של המשפט ממקום אחר, ובכל זאת שווה להכיר את הצמח. כעת, בזמן פריחתו, לא תוכלו לפספס אותו, שכן הכלך מתנשא לגובה של 2 מטרים ופריחתו צהובה. חשוב לציין שהפרח הוא צמח רעיל ואין לאוכלו, זאת גם הסיבה למה הוא לא נאכל על ידי הבקר.

היכן נצפה: נחל אל על ברמת הגולן | למסלול הטיול אל המפלים של נחל אל על >>

קוציץ סורי

מתוך גבעול מעובה הנמצא בקרקע, עולה ופורחת בין החודשים מרס ועד מאי, שושנה של עלים מרשימים במיוחד. כל כך מרשימים, שייתכן ושימשו כשהשראה לאדריכלות הקלאסית, כפי שבאה לידי ביטוי בכותרות קורינתיות מן התקופה הרומית והביזנטית. את הקוציץ ניתן למצוא מפוזר ברחבי הארץ מקו השפלה וצפונה. פריחתו מרשימה וצבעו גוון סגול.

היכן נצפה?

  • נחל אל על ברמת הגולן.
  • תל יודפת והר עצמון.

מסלול טיול מומלץ:

דבורנית גדולה

כשמה כן היא, הדברונית הגדולה מזכירה בצורתה את הדבורה. הדבורנית היא גיאופיט (צמח אדמה) ובעלת איבר אגירה תת קרקעי המחזיק את עצמו מתחת לאדמה. היא יודעת לצאת רק שבשלו כל התנאים לפריחתה. הריח אשר מפיצה הדבורנית אופייני לדבורה נקבה, כך זכרי הדבורים נמשכים לפרח על מנת להזדווג איתו ובעצם תורמים להאבקתו.

היכן נצפה?

  • חניון רקית על הר הכרמל.

מסלול טיול מומלץ:

סחלבן החורש

"בסתר יער עד, סחלב פרח בדד, גווניו חלום ענוג וריחו נשמת תינוק" (מיכאל דשא). סחלבן החורש הוא צמח מוגן ונדיר בארץ. ריחו של מין סחלב זה הוא נעים והוא מצליח למשוך אליו דבורים, למרות שאין לו כל כך מה לתרום להם. המחקר מראה כי הדבורים מתבלבלות בין הלוטם המרווני לסחלבן החורש. לשניהם פריחה לבנה וצהובה במרכז.

היכן נצפה?

  • מערת פער והדרך הירוקה ממנה לנחל פער. בעיקר בחלק העליון של הנחל.

נקודת חן מומלצת:

להמלצות נוספות לטיולים, אירועים ואטרקציות בחופשת החג, היכנסו ל'טיולי פסח' >>