קצת על הפארק

פארק ירושלים שוכן במורדות המערביים של הרי יהודה. הוא מתבסס על הערוצים העיליים של נחל שורק ונחל רפאים והיובלים המתנקזים אליהם. הפארק מקיף את השכונות המערביות של ירושלים כפרסה שפתחה פונה מזרחה, אל העיר. הפארק עובר למרגלות השכונות גבעת המבתר ורמות אלון בצפון, פונה מערבה לעבר מבשרת ציון, יורד דרומה לעבר המושבים בית זית, אבן ספיר ועמינדב ומשם מזרחה למרגלותיה הצפוניים של שכונת גילה.

הפארק נועד לשמש אזור פנאי ונופש לתושבי העיר, ובה בשעה שטח פתוח של נוף וטבע. ארבעת המרחבים של הפארק - נחל צופים, עמק הארזים, עמק מוצא, ונחל רפאים - משתרעים יחד על כ-15,000 דונם, בהם יערות נטועים וחורשים טבעיים, מדרגות של חקלאות מסורתית ובוסתנים, מעיינות הרריים קטנים ושפע אתרי עבר.

מסלול הליכה ממי נפתוח (ליפתא) לעיינות תלם

  • אורך המסלול: כ-5 ק"מ במגמת ירידה
  • דרגת קושי: בינונית
  • מתאים למשפחות
  • תחבורה: יש תחבורה ציבורית. המסלול אינו מעגלי.
  • כיצד להגיע: נרד לכיוון מי נפתוח/עין ליפתא ממחלף גבעת שאול שבכניסה לעיר. הכניסה היא מגשר להולכי רגל שממנו הירידה לכפר, במסלול שסימונו כחול נוחה ביותר.

עדכון מתאריך 5.1.2020: החל מיום א', 5.1.2020, ייסגר מקטע מתוך שביל המטיילים הנמצא בסמוך לירידה מכביש מס' 1 לכיוון מחלף מוצא. הכניסה לשביל המטיילים תיסגר למשך כחודש לצורך עבודות להעתקת קווי מקורות בשטח.

הכפר ליפתא, שבין בתיו החרבים אנו מטיילים, נכבש בימי מלחמת העצמאות ומאז הוא נטוש ברובו. בין בתי הכפר הציוריים צומחים עצי פרי רבים: תאנים, זיתים רימונים ועוד... במרכז הכפר נמצא מעיין בנוי בעל בריכת אגירה גדולה עם נקבה ארוכה לצידו.  ניתן לנוח בצל העצים, סמוך למעיין ולצפות בציפורים הבאות לשתות ממנו ובצפרדעי הנחלים שבבריכה. המשך המסלול הוא בין בתי הכפר ולכיוון עמק הארזים. ביציאה מן הכפר נגיע לקיר פח זמני שמסתיר אתר עבודה אותו נעקוף מימין. כאן אנו נכנסים לתחומי פארק ירושלים, בעמק הארזים.

סיום קטע זה הוא בכביש המצוי בגדה הדרומית של נחל שורק. נחצה את הנחל בצומת הסמוכה למפגש השביל הכחול עם הכביש ונעלה על מסלול אופניים בו נלך מערבה לאורך אפיק נחל שורק עד הגיענו לעיינות תלם (כ-2 ק"מ). גן לאומי עיינות תלם הוא אתר היסטורי שבו מספר מעיינות זעירים, שרידי התיישבות יהודית מראשית המאה שעברה ובית משאבות מנדטורי.

גן לאומי זה ממוקם בצומת הנחלים שורק ולוז ומומלץ לנוח בו על הספסלים שמתחת לעצי התות, התאנה והרימון ולקרוא את הסיפור המרתק על ניסיון ההתישבות באתר. מעיינות תלם יש כמה אפשרויות מהן נוכל לבחור להמשך המסלול:

  1. נוכל לעלות צפונה, במעלה נחל לוז, על כביש סלול (זהירות מרכבים חולפים!) ולהגיע לאחר כק"מ לאתר בניית אחד מהגשרים המרשימים של רכבת ישראל שמסלולה החדש לעיר הולך ונבנה בימים אלו. בסמוך לגשר מצוי המעיין הזעיר עין לוז ושרידי חורבת לוז. לאחר ביקור באתר עלינו לחזור באותה הדרך לעיינות תלם.
  2. נוכל להמשיך על מסלול האופניים לכיוון מערב ולבלות בזמן איכות משפחתי בגן משחקי האבן שנמצא בסמוך לעיינות תלם. בגן נוכל לשחק משחקים" של פעם": קלאס, סולמות וחבלים, מחבואים ואפילו משחקי קופסה כגון מנקלה וצוללות כאשר כל המשחקים מאפשרים שימוש בחפצים המצויים בשטח. הנחיות כיצד לשחק את המשחקים חקוקות גם הן על פסלי אבן המצויים באתר. בתום המשחק נוכל להמשיך מערבה כ-500 מטרים עד לשכונת מוצא תחתית (שם יש תחנת אוטובוס) או לפנות שוב צפונה במעלה נחל חלילים (סימון ירוק) היפהפה ולסיים בחניון בית ספר השלום שבמבשרת ציון.

משחקים באבן - פארק ירושלים

אם הגעתם לפארק, אל תחמיצו ביקור בגן משחקים גדולים מאבן, המוצא את משחקי הקופסה הביתיים אל הגן, הטבע והנוף בשטחי פארק ירושלים. למידע נוסף >>

מידע נוסף על פארק ירושלים ועל מסלולי טיולים בו ניתן למצוא באתר הפארק ובעמוד פייסבוק של פארק ירושלים.