בכתבה זו:


עושים חיים: לגלות איך מגדלים ירקות ופרחים בערבה

בערבה מתקיימים חיים מרתקים, ואנחנו מבטיחים לספר לכם בדיוק איפה מומלץ לחפש אחריהם, אבל כמו שאתם בטח מבינים לא תמיד קל למצוא אותם. לפני שנצלול אל החיים המדבריים הטבעיים, החלטנו להתחיל מתופעה מרתקת לא פחות: אלו שהחליטו להפסיק לחפש ופשוט ליצור בעצמם חיים בלב המדבר. אותם "משוגעים" עברו לגור בערבה הצחיחה, והפתיעו את כולם: לא רק שהם הצליחו לחיות בה בעצמם – הם גם הצליחו לייצר בה חקלאות משגשגת: הפלפלים ועגבניות השרי שאנחנו חותכים לסלט, האבטיח שאנחנו מנשנשים בקיץ, ואפילו הפרחים שמקשטים לנו את הבית.

איך זה בכלל אפשרי בתנאי המדבר, אתם שואלים? מרכז ויידור מזמין אתכם לגלות בעצמכם דרך כל החושים. במרכז מחכות לכם שלל פעילויות שמזמינות אתכם לגעת בחקלאות הערבה המתקדמת, בעולם החי והצומח, באתגרים של האקלים, בקרקע ובמים במדבר. וכשאנחנו אומרים לגעת, אנחנו באמת מתכוונים לזה: במרכז תוכלו להחליק את הידיים על חול שעליו מוקרן סרטון ו"לעצב" אותו כאוות נפשכם, לפגוש דגיגונים פנים מול פנים, לשתול צמחים וגדל אותם במו ידיכם דרך מסך המחשב, לצפות בסרט תלת מימד, וכמובן – לבקר בחממות גידולי הערבה, איפה שהכל קורה באמת.

​​טיולי משפחות וסיורים מודרכים בסופי שבוע
מלבד כל ההרפתקאות שמחכות לכם במרכז עצמו, בכל סוף שבוע תוכלו ליהנות גם משלל טיולים מודרכים שייצאו מהמרכז וייקחו אתכם לראות את נופי הערבה מלאי החיים:

ימי שישי

15:00 | עד שקיעה: סיורי שמורה וזנבנים
טיול בשמורת שיזף, שבין המושבים חצבה ועין יהב. בשמורה תראו שלל צמחים, בעלי-חיים, תשמעו סיפורים מעניינים, ועם קצת מזל, אולי אפילו לפגוש כמה זנבנים, ציפורי השיר המדבריות המרתקות, ולשמוע על אורך החיים החברתי הייחודי שלהם.

18:00 | סיור עששיות לילי במדבר
טיול ייחודי שייקח אתכם לחוות את חיי המדבר בלילה בגבעות חווארי הלשון הלבנות שליד מושב עידן.

ימי שבת

10:00 | נחל גוב, טיול אתגרי למשפחות
טיול במסלול מעגלי בקניון הצר של נחל גוב הנמצא בין מעלה עקרבים הרומי לבין מעלה עקרבים הבריטי. נחווה את עוצמת השיטפונות דרך הסימנים שהם חורטים בנוף, נדבר על בעלי החיים שחיים באזור, ועל ההיסטוריה המעניינת והארוכה של אזור מעלה עקרבים | אורך הסיור: כשלוש וחצי שעות.

  • מחיר השתתפות בסיור: מבוגר: 40 ₪, ילד (גיל 4-12): 30 ₪ | ההשתתפות בהרשמה מראש: 052-8666114.

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל (טיולי)
​​נוגעים בערבה במרכז ויידור | צילום: מרכז ויידור

חיים על הקצה: הר מסור

אם אתם מוכנים להתאמץ קצת בשביל לפגוש חיים במדבר, אתם מוזמנים לצאת לטיול מעגלי וקצר אך הרפתקני במיוחד בהר מסור. את המסלול תתחילו בטיפוס קצר ותלול שיעלה לכם את הדופק ויגלה לכם תצפית מרהיבה על כל עמק הערבה. בהמשך המסלול תתגלשו בין הסלעים אל תוך המעוק ותגלו את הגבים היפהפיים שבנחל מסור, שמתמלאים אחרי הגשמים. שני החלקים של הטיול הזה ביחד יוצרים מסלול שמתאים במיוחד לכאלה שהם בעלי לב חזק ומלאי חיים!

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל (טיולי)
הרפתקאות בנחל מסור ובנחל ברק | 
צילום: מיקי קרמזין​

חיים משוגעים: נחל ברק

אם אתם מחפשים מסלול אפילו יותר מאתגר, אל תפספסו את המסלול בנחל ברק, שנמצא בין הישובים פארן וצוקים, ממש באמצע כביש הערבה. בנחל תוכלו ליהנות משני מסלולים שונים - אחד קצר ואחד ארוך יותר, שעוברים שניהם בקטע מדברי יפהפה, עם מעוק קניוני פרוע, גבים יפהפיים אחרי הגשם ונוף מרהיב לערבה ולהרי אדום.

אזור הר כיפה ורמת ברק מקבלים בשנה כמות גשם מועטה ביותר, אך מכיוון שהקרקע באזור כמעט ולא מאפשרת למים לחלחל, רוב המים זורמים על פני השטח ומתנקזים לנחלים הגדולים. יחד עם המים, למקומות הללו מתנקזים חיים רבים: תוכלו לראות כאן צמחים רב-שנתיים רבים ואפילו עצים, ואם תלכו בשקט ותתבוננו היטב סביב, אולי אפילו תזכו לראות יעלים נוביים משוטטים בין ההרים. בהמשך המסלול תיכנסו אל תוך המעוק המרשים של נחל ברק. כאן מחכה לכם לונה פארק אמיתי של סולמות, יתדות וחבלים מותקנים, שאחרי הגשמים הופכים לסוג של פארק מים: בתחתית כל סולם מלאים במים עמוקים, שידרשו מכם טבילה על מנת לעבור במקום.

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל (טיולי)
נחל ברק | צילום: יוחאי כורם

חיים שכאלה: דורות על גבי דורות בעיר אובות

לא רק מים, צמחים ובעלי חיים מחכים לכם בלב המדבר החי הזה, אלא גם חיים של אנשים. החיים האלו ההתחילו כאן, מסתבר, כבר לפני מאות ואולי אפילו שנים, בהתאם לתאוריות שונות, והתקיימו עוד זמן ארוך אחר כך בשלל תקופות, מהן תקבלו טעימה בסיור במקום.

אמרנו חיים? לא תאמינו כמה חיים הספיקו להתקיים פה: יש הרואים במקום את הישוב תמר המקראי, אחרים רואים בו את היישוב תמרה מהתקופה הביזנטית, והחפירות הארכאולוגיות במקום גילו חמש שכבות שונות, בהן שרידי שלוש מצודות אחת מעל השנייה. לפי הממצאים, במקום שלטו יהודים, רומאים, נבטים, מוסלמים, בריטים, ולבסוף עבר המקום כמובן לידיים הישראליות בשנת 1948. כיום במקום פועל מרכז ללימוד המדבר וחיי המדבר בדגש על לימוד ושימור שיטות מחייה מדבריות מימים ימימה.

בסיור במקום תעצרו לביקור בבונקר התת קרקעי מהתקופה הישראלית, תעברו בין שלל העתיקות והשרידים מהתקופות השונות, תעברו במקום שבו נבע פעם מעיין עין חצבה, ותעצרו לנוח בצל עץ השיזף הענק - סלבריטי בפני עצמו בערבה. כיוון שעץ השיזף אינו מצמיח טבעות גדילה, לא ניתן לדעת בן כמה הוא במדויק, ולכן לא נותר לנו אלא להאמין לאגדות, שלפיהן הוא  נחשב לעץ המבוגר בישראל – בן לא פחות מאלף שנים!

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל (טיולי)
השיזף הזקן בעיר אובות |
צילום: יוחאי כורם