בכתבה זו:


שלושה מסלולים ושעשוע: טיולים סביב פארן

הערבה התיכונה היא בית הגידול הטבעי של כמה ממסלולי הטיול היפים והמיוחדים ביותר בארץ, והיא גם ביתו של המושב הקסום פארן, שהפך לנקודה מצוינת ללון בה ולצאת ממנה לשטח. עונת החורף, נותנת לכם הזדמנות מצויינת לטייל כשלא חם, ולגלות את המסלולים הפחות מוכרים באזור עם החברים או המשפחה. הנה שלושה מהם, נפלאים ומומלצים במיוחד:

קליל ומסתורי: מפלי יהושע ורכס עשת
כמו שאול המלך, שחיפש אתונות ומצא מלוכה, גם במסלולון הזה מסתתר סיפור ההצלחה של אחד ממקימי פארן, הרצל יהושע שמו. הרצל יצא לכיוון מסלול אחר באזור, אך במקום זה גילה מפל מקסים ופסטורלי. מאז נקרא המקום על שמו – מפלי יהושע, ואף הוקמה בו פינת הנצחה עבורו בין עצי השיטה. זהו המקום הנעים ביותר לחוות בו את הערבה התיכונה, בזכות השילוב בין חול, סלעים ופוטנציאל למים אם תגיעו בימים גשומים, ייתכן שתזכו לראות את המפל זורם! ובכלל, דעו שממש כאן באזור, ברכס עשת, נמצאו רק לפני כמה חודשים שרידים של זוחל ימי בני 85 מיליון שנה, שמספרים שפעם היה פה לא רק פוטנציאל, אלא ים של ממש, אז מי יודע מה עוד מסתתר בין הסלעים? אם כך, חובבי המיסתורין שביופיזהו המקום עבורכם.

והנה תצפית קסומה מגבוה על רכס עשת בשקיעה:


סודי ומחליף צבעים: קניון עדה
המסלול הקצר והנפלא הזה כולל טיפוס על סולמות וחבלים, מעברים בין נקיקים צרים והליכה באחד הקניונים היפים והסודיים בארץ. אמנם זה נשמע אתגרי, אך אל חשש: זהו מסלול מעגלי וקליל, שאורך עד שלוש שעות ובהחלט מתאים לכל המשפחה. במהלך ההליכה תהיו עטופים באינספור גוונים של הסלע האדום, שיתנשא סביבכם לגובה של כמה עשרות מטרים. המעבר הקסום נוצר כאשר מי שטפונות חדרו לסלע, עד שלבסוף הפכו סדק קטן בסלע לנקיק של ממש. ועוד טיפ קטן: בראש הקניון נמצאת תצפית מדהימה, שמתאימה להפסקה, למנוחה וכמובן – לקריאת כמה עמודים מהספר שאתכם.


המון גוונים של אדום | צילום: אורן מורגן
 

חורפי ואתגרי: נחל ברק
הקניון המרהיב שבו עובר נחל ברק מחותר בתוך סלע קירטון, וכשתלכו בו תמצאו את עצמכם מוקפים בקירות סלע גבוהים ויפהפיים וביניהם גבים, שמתמלאים בעונה הקרה. הגבים הנהדרים הם הזדמנות לכיף טהור: חלקם עמוקים וניתן לחצות אותם רק במעבר במים, אז התכוננו לטיול רטוב ושמח! המסלול מתאים למשפחות עם ילדים מגיל 5 ומעלה, שכן הוא כולל גם סולמות, אך הוא אינו ארוך במיוחד. מי שמעוניין להאריך את הטיול, מוזמן להמשיך עד להר כיפה, ולזכות בנוף מדברי נפלא! לא חשוב באיזו אפשרות תבחרו, במהלך הטיול בנחל תוכלו ליהנות ממגוון צמחי מדבר, בהם שיטה סלילנית, רותם המדבר ומלוח קיפח, וביציאה מהקניון, בדיוק איפה שפוגשים את קרני השמש, מתגוררת גם משפחה מורחבת של שפני סלע, שתשמח להראות את פניה אם תשמרו על השקט.


הזמנה להרפתקאה
| צילום: אורן מורגן
 

שעשוע: מאגר המים עשת
בספר "ארבעה בתים וגעגוע", פוגשים הקוראים את דמותה של נועה הצלמת, שמחפשת השראה בכל מקום. לו הייתה נועה נמצאת בערבה, המשימה הזו ודאי הייתה הרבה יותר פשוטה הרבה יותר עבורה, כי אז הייתה יכולה למצוא את אחת מהנקודות היפות ביותר לצילום או אפילו רק להתבוננות: מאגר המים עשת. המאגר נוצר בסוף שנות השמונים, לאחר שבמקום הוקם סכר במטרה לאגור את מי נחל הערבה. כמה מפתיע ונפלא לראות מים במדבר! מה אתם אומרים,  נועה הצלמת הייתה מתחברת לכאן?


נקודה להשראה | צילום: גלעד לבני

צייר לי כבשה: אירוח חקלאי בחאן מורגן

הנסיך הקטן ביקש שיציירו לו כבשה, פשוט כי היא לא הייתה שם, והוא רצה חברה. אך במדבר אחר ובזמן אחר – בערבה התיכונה, ניתן למצוא הכל, כולל את השקט. את התחושה המיוחדת הזו רצו להעביר בני משפחת מורגן, שהקימו אורחן ייחודי וחקלאי ביישוב פארן.

באורחן, שמשמש כפינה חמה ומיוחדת למטיילי האזור, מחכים לכם עשרה אוהלים משפחתיים פרטיים ואוהל אחד גדול עם אווירה של ביחד, שאולי תרצו כמוהה אחרי יום שקט במדבר. את אותה תחושה נעימה תמצאו גם בבישול המשותף במטבח המרכזי, ואם במקרה באתם לטייל עם הנסיכים הקטנים שלכם, בחאן יימצאו פעילויות גם עבורם, החל ממגרש משחקים וכר דשא ירוק, ועד מרחב נעים להתרוצצות באוהלים. 

ואיפה היא הכבשה מהסיפור, אתם שואלים? בדיר הכבשים והעיזים האורגני של משפחת מורגן, כמובן! בתאום מראש תוכלו לסייר במקום וגם לטעום מהגבינות הטריות והטעימות שמיוצרות במקום באופן ידני.


שקט חברתי ומשותף | צילום: אורן מורגן

פלפלים מן המדבר: סיורי חקלאות במושב פארן

ולא רק כבשים ועיזים: בני משפחת מורגן רצו לחשוף עוד אנשים לקסם המדבר שבו גדלו, ואחד ממעשי הקסמים הללו שהתחוללו בערבה הוא הפריחה שלה, וצמיחת פירות וירקות רבים מאדמתה. בסיפור "תפוחים מן המדבר" באופן מפתיע מצליחים לצמוח תפוחים בקיבוץ בנגב, ואילו בפארן, החליטו בני המשפחה לגדל פלפלים מתוקים. בסיור במתחם הפלפלים תוכלו לחזות בקסם ואף לטעום ממנו, וללמוד על התהליך שמתחיל בגידולם וממשיך בשיווקם ברחבי הארץ ובשאר רחבי תבל.

אם יוצאים, מגיעים למקומות נפלאים: שביל ישראל לאופניים

ד"ר סוס ידע לומר זאת טוב יותר מכולם: לא נדרש הרבה רק לצאת. ולמען האמת, אין משפט מתאים יותר מזה לתיאור הערבה התיכונה בכלל ופארן בפרט, שהופכת למרכז לרוכבי אפניים. אחרי לילה באורחן החמים, מומלץ פשוט לתפוס אופניים ולצאת לרכוב - וגם אם לא הבאתם איתכם אל דאגה, כי ניתן להשכיר במקום! מהיישוב יוצאים מגוון מסלולים מעגליים, וגם שביל ישראל לאפניים! 

שביל האופניים הזה, כמו גם שביל ישראל הרגלי שאתם מכירים, עובר במקומות הכי יפים בארץ מצפון ועד דרום, שבהם ניתן לדווש בכיף. שניים ממקטעי השביל עוברים ממש בתוך פארן: הראשון, מסלול סינגל צוקים, עובר ביישוב מואה העתיק שעל דרך הבשמים הנבטית, ב"בית הקברות לצבים" ובעוד כמה נקודות יפהפיות. כמוהו, גם המסלול השני, מואה-פארן, עובר בכמה מהתצפיות היפות ביותר באזור: מצפור פארן, סכר עשת, ואנדרטת ההולכים לפטרה, וכן בסמוך לנופים חקלאיים וגבול ירדן. רכבתם ומצאתם נקודה יפה? עצרו בצד ושבו לנוח, הכינו קפה טוב, פתחו איזה ספר ותגיעו למקומות נפלאים.
 


רוכבים בשביל שקט | צילום: גלעד לבני
 

ובונוס לסיום - שטפונות בנחל פארן:

לתחילת הכתבה