מגלים את מצפה רמון

מצפה רמון, עיירה דרומית מוקפת נופי מדבר ומכתשים, אשר מונחת בדממה על כביש 40, טומנת בחובה הפתעות ששווה במיוחד למענן להגיע אליה. מקומות לינה מיוחדים, מפגשים עם אנשים מרתקים, מסעדות ובתי קפה באווירה מיוחדת ופעילויות טבע שמתאימות לכל גיל.

שלל צבעים וטעמים

רובע דרכי הבשמים הוא מתחם מיוחד של האנגרים בכניסה למצפה רמון, שמאזור תעשיה אפור הפך למתחם תיירותי שוקק חיים ופעילות. כל דלת שתפתחו שם תותיר אתכם פעורי פה. כמה מהדלתות המעניינות ביותר יובילו אתכם אל גלריות שופעות יצירתיות, מלאות בעבודות קטנות ומיוחדות פרי יצירתם של אמנים מוכשרים, ואחרות למקומות טעימים במיוחד.

אחד מהמקומות הללו הוא הדסער, שהינו מתחם ססגוני שמציע ארוחות נהדרות שמבוססות על תוצרת החקלאים המקומיים, חנות אורגנית של פירות, ירקות, מעדנים ומוצרי קוסמטיקה וגם תכשיטים של אמני המקום, חצר אירוח כיפית ואווירה תוססת כל השבוע עד שעות הלילה המאוחרות.

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל (טיולי)
מרקחות טבעיות ברובע דרכי הבשמים | צילום: גל נרת

ריחות נפלאים של לחמים ועוגות ימשכו אתכם למאפיית הבוטיק הזעירה לשה, שניחוח מוצריה יצא למרחוק ולא תוכלו להפסיק לתת בהם ביסים קטנים של אושר. באתנו-סנטר יזמינו אתכם למסע בעקבות ההיסטוריה המרתקת של יהודי קווקז עם פריטים אותנטיים וסיפורים מרגשים.

ועדיין לא סיפרנו לכם על החנות הגדושה מאות פריטי יד שניה שמשמשת מקום מפגש שכונתי, על מועדון הג'אז שמציע הופעות אל תוך הלילה בימי חמישי ועל פאב הברך, שהמוסיקה שנשפכת ממנו תמשוך אתכם לרקוד, לחגוג ולשתות בירות ואלכוהול מצויינים ונשנושים מפתיעים.

איפה ישנים פה?

בהאנגר אחר ברובע דרכי הבשמים תגלו את innsense, מלון בוטיק מעוצב ומפנק עם חדרי אירוח רחבי ידיים ומזמינים ומסעדת שף מצויינת. בסמוך אליו נמצא ibex – מלון מטיילים מגניב ובליבו מתחם אירוח תוסס, ולידו תמצאו את האופק המנחה, חלל גדול ובתוכו חדרי אירוח כיפיים, מטבח משותף, שולחן אירוח מזמין שעליו מועמסת ארוחת בוקר נפלאה ומאחורי דלת מסתתרת בריכה קרירה ומרעננת. כל אחד מאלה יספק חוויית לינה בלתי נשכחת.

אבל - אתם הולכים להיות במקום מדהים, אז אפשר להקים אוהל במדבר וסתם כך לשכב בלילה על הגב ולטבוע בתוך שמיים עצומים בהם מנצנצים מיליוני כוכבים. כזה יופי לא תמצאו בהרבה מקומות אחרים.

מסתכלים סביב: ארץ המכתשים

עשרות מסלולי טיול ממתינים לכם באזור מצפה רמון, ברמות קושי שונות. מפות סימון שבילים והמלצות יינתנו ב-5 תחנות המידע שיפעלו באזור בחג הסוכות, ובהם גם מסלולים לטיולי ג'יפים ואופניים. הנה כמה טיולים מומלצים:

הטיילת של מצפה רמון והמנסרה

המקום הכי מרגש לפגוש בו את הטבע הוא ארץ המכתשים - כן, הנופים האלה, הגדולים והמרשימים שסביב מצפה רמון. תוכלו לראותם תוך כדי סיבוב בטיילת של מצפה רמון, על הקיר הצפוני של המכתש. נתחיל בהליכה דרך הפסלים המצלצלים שעל המצוק, פסלי ברזל גדולים שכל אחד מהם משמיע רעש שונה. תנו לילדים להמציא את היצירה הבאה שלהם ולהנות מהקולות שהפסלים מפיקים. בקצה הטיילת לפני הר גמל, תמצאו סימון ירוק שיורד דרום מזרחה, עד ל"מנסרה".

המנסרה היא גבעת אבן חול, אשר נמצאת בלב מכתש רמון, וזכתה לכינויה בזכות שברי סלע אשר פזורים עליה ומזכירים במראה שלהם בולי עץ ולבנים. שביל עץ מיוחד יוכל להוביל אתכם לשם ובסיומו תוכלו להסביר לילדים כי קילוח לוהט שזרם מבטן האדמה לפני אלפי שנים סדק את סלע החול במעבה האדמה בצורה של מצולעים, וכשנוצר המכתש ונהרות קדומים עצומים סחפו את שכבות הסלע העליונות, נחשפו שברי הסלע המרשימים הללו. מחניון המנסרה אפשר להמשיך בהליכה מתונה בחזרה למצפה רמון או לדאוג שרכב יאסוף אתכם משם.

בקצה הטיילת תמצאו את הר גמל. טפסו עליו לתצפית לסיום היום, אל עבר המכתש. הרווחתם ילדים פעורי עיניים ומלאי חוויות מרגשות.

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל (טיולי)
בריכת חולות צבעוניים | צילום: אירוס חיון

טיול מעגלי לגבעת חרוט ונחל ארדון

מסלול קל ונינוח ומיועד לכל המשפחה הוא הטיול לגבעת חרוט, אשר יוצא מחניון בארות. נסיעה צפונה בדרך המסומנת בסימון שבילים שחור, עד לפניה ימינה בדרך המסומנת בסימון שבילים אדום, תוביל אותנו להתפצלות. נבחר את החלק השמאלי ונגיע לחניון יום סהרונים, ומשם נצא למסלול הליכה מעגלי שאורכו 2.5 קילומטרים. דרך העפר תוביל אותנו לנחל ארדון, שם נראה מיד את גבעת החרוט השחורה, שצבעה הוא שריד ללבה הרותחת שהתיכה את הסלע ויצרה את הגבעה. עץ שיטה גדול ימתין לנו בדרך ומשמאלו נצעד לעבר שביל המסומן בכחול. השביל יוביל אותנו לצידה הצפוני של גבעת חרוט.

זה הזמן לשאול את הילדים מה מזכירה להם הגבעה? הגדולים שבהם יזהו בה הר געש קטן. שם נתחיל את הטיפוס לראש הגבעה. למרות שנראה שמדובר בטיפוס תלול, הוא מתאים לכל המשפחה ונמשך דקות ספורות בלבד. מתנשפים תגיעו לתצפית נוף נהדרת שתצדיק את המאמץ הקצר – מראה פנורמי לרמת סהרונים שבדרום, בקעת ארדון בצפון מזרח, בקעת מחמל בצפון ומכתש רמון במזרח.

זהו המקום הטוב ביותר להתרשם ממימדיו העצומים של המכתש – 40 קילומטרים אורכו ו-9 קילומטרים רוחבו. אחרי שנשמנו את הנוף מלוא הריאות נרד בדרך בה באנו לעבר תחתית הגבעה ונמשיך בשביל האדום לעבר נחל ארדון, המסומן בסימון שבילים שחור. שם נפגוש דייק – גוש סלע מרשים אשר פרץ דרך שכבות סלע קיימות. בדרך חזרה, אם יתמזל מזלנו, נגלה בין הקנים את מעיין עין ארדון, ואולי גם נפגוש גם בעל חיים שבא לשתות ממימיו.

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל (טיולי)
מתצפתים על גבעת חרוט | צילום: אירוס חיון

מידע חשוב למטיילים

בהגעתכם לאזור גשו לאחת מתחנות המידע והצטיידו במפות ובהמלצות ספציפיות. פרטים נוספים על אירועים ופעילויות במצפה רמון והסביבה אפשר למצוא בתחנת המידע של רשות הטבע והגנים במרכז המבקרים מצפה רמון | תחנת מידע מצוק הצינים | תחנת מידע בחורשת קק"ל מצפה רמון ותחנת מידע במועצה מקומית רמת הנגב של תיירות הר הנגב.
 

פרטים נוספים באתר תיירות הר הנגב ובטלפון: 08-8681635

לתחילת הכתבה