לרוב אנחנו עוברים בערבה רק בדרך לאילת, ולפעמים אפילו בלי לשים אליה לב במיוחד. אבל אם אתם פתוחים להיכרות חדשה עם האזור היפהפה הזה, אנחנו הולכים לחדש לכם ולספר למה במקום לקוות שהנסיעה בכביש הערבה כבר תסתיים, לקוות שדווקא לא תיגמר לעולם. הכירו את הערבה: 

1. הכי קרוב לאפריקה: חוות האנטילופות

לא צריך לטוס כל הדרך עד לאפריקה, כדי להרגיש שהגעתם – כי גם החוויה הזו מחכה לכם בערבה, ביישוב צופר. בחווה מסתובבים עדרי אנטילופות, איילים ויעלים, ואפילו זברות – ואת כולם תוכלו לראות בסיור ספארי עצמאי. זאת ועוד – תמצאו פה גם “תיבת נוח” שמכילה אוסף בעלי חיים קטנים מכל הזנים והמינים. 

מעבר להיות החווה מתחם תיירות מעניין (שאף תוכלו להישאר ולישון בו בכל מיני וריאציות), היא גם מהווה בית גידול ושימור ליונקים נדירים.

איך הן הגיעו לשם? בזכות חלום של יוסי (אחד מבעלי החווה), בזמנו מאבטח באל-על, שהגיע במסגרת עבודתו ליבשת הדרומית והתאהב בחיות האציליות. בשילוב עם תנאי האקלים והצמחייה בערבה, שמזכירים מאוד את התנאים בערבות אפריקה והמון יוזמה – החלום החל לרקום עור וגידים. בשנת 1999, 140 אלפקות “עשו עלייה” לארוץ היישר מדרום אפריקה. ומשם הכל היסטוריה.

כמו באפריקה | צילום: חוות האנטילופותכמו באפריקה | צילום: חוות האנטילופות

2. להתגלגל בחולות כמו ילדים: חולות כסוי

מעט דרומה מנאות סמדר ורק בסטייה קלה תמצאו את חולות כסוי. מדובר על דיונת חול מדהימה, שתוכלו להשתולל עליה כאוות נפשיכם (ולצלם אחלה תמונות). אגב, גם אם אתם לא בענייני התגלגלויות, קחו לעצמכם רגע ללכת יחפים על הדיונה, או להעביר את החול הרך בין כפות הידיים – מבטיחים שתרגישו את הרוגע מיד, ותוכלו לחזור לרכב שלווים מתמיד.

דיונת חול מדהימה | צילום: חן נאור

דיונת חול מדהימה | צילום: חן נאור

3. מגלים את הדינוזאורים: שמורת החרדונים

רגע לפני שתגיעו לאילת תמצאו עוד מקום מיוחד – שמורת החרדונים, למרות שאנחנו יודעים את האמת, שהיא שבלב ליבם הם דינוזאורים! בשמורה תוכלו לראות עשרות חרדוני צב ענקיים (גודלם יכול להגיע לעד 80 ס”מ!), שבחרו במקום כמועדף עליהם – כנראה שזו פינת ההתחרדנות הכי טובה בסביבה.

אם תרצו לראות את החרדונים ב-360 מעלות, תוכלו לעלות על אופניים ולרכוב במסלול המעגלי בשמורה (אפשר גם ברכב).

  • איך מגיעים: מכביש הערבה פונים מזרחה למסוף גבול ירדן ומיד ימינה לדרך עפר אל השמורה.
  • לפרטים נוספים: מרכז מידע תיירות ערבה: 1-700-225-007

צילום: דורון ניסיםמתחרדן לו | צילום: דורון ניסים

4. לראות את השקיעה היפה בעולם: פארק תמנע

שווה לתזמן את הנסיעה שלכם כך שלקראת השקיעה תגיעו לפארק תמנע – אחד הפארקים המיוחדים בעולם, ובארץ. מעבר לכך שתזכו לראות פה תצורות אבנים מיוחדות, ולכך שבשקיעה הכל יראה מרשים עוד יותר – תוכלו להרשם מראש לטיול שקיעה, סיור עששיות או הדרכת כוכבים. מכאן תוכלו להמשיך היישר לבית המלון לצ’ק אין מהיר ושינה עמוקה וטובה אחרי יום מלא חוויות.

לילה של כוכבים בפארק תמנע | צילום: ארן דולב

לילה של כוכבים בפארק תמנע | צילום: ארן דולב

5. מתקרבים אל בעלי הכנף: פארק הצפרות אילת

על הגשר היבשתי היחיד המחבר את אירופה, אסיה ואפריקה, צמוד למעבר הגבול לירדן (מסוף יצחק רבין) וצפונית לעיר אילת שוכן פארק הצפרות אילת. זהו ה-מקום לראות מאות ואלפי ציפורים נודדות, שחולפות כאן בדרכן לחציית מדבר סהרה.

הביקור בפארק מאפשר לכם לראות מקרוב את אזורי המחייה הטבעיים של בעלי הכנף, להצטרף לסיורים מודרכים, לטיבוע ציפורים, לצפות בציפורים ולטייל בטבע. הכניסה לפארק חופשית בכול שעות היום, אבל אם אתם רוצים ליהנות מחוויה עוצמתית של כמה שיותר בעלי כנף, ההמלצה להגיע בשעות הבוקר המוקדמות או לפנות ערב. בשאר שעות היום הן מסתתרות או מתעופפות להן.

הדרכה בפארק הצפרות אילת | צילום: איתמר ברק

הדרכה בפארק הצפרות אילת | צילום: איתמר ברק

6. הסוואנה של הערבה: שמורת עין עברונה

עצי שיטה, עדרי צבאים, עופות מים, בריכות מלח וצמחייה מיוחדת מאפיינים את שמורת עין עברונה, המשתרעת על שטח של כ-40 קמ”ר בערבה הדרומית, צפונית לאילת. גולת הכותרת של הביקור בשמורה המדברית הוא דקל דום, המוכר כדקל הקוקוס, עץ טרופי שאופייני לאזורים קריביים וגם לשמורה הזו!

נופי עין עברונה. צילום: איתמר ברק

נופי עין עברונה | צילום: איתמר ברק

והנה עוד כמה דברים שיעניינו אותך: