שמורת טוף בכרם מהר"ל: לחפש תופעות גיאולוגיות

אחת מתופעות הטבע הייחודיות שיש באזור הכרמל התרחשה לפני מאה מיליון שנים, פלוס מינוס, כאשר לוע הר געש שהתפרץ מתחת לאוקיינוס תטיס הותיר אפר וולקני שהפך לטוף. גבעות הטוף האלו יוצרות תבנית נוף שונה מאוד בתוך הכרמל, ממש למרגלות ההר סמוך לכרם מהר"ל.

אפשר להגיע לטיול יום קצר וקל בגבעות הטוף המיוחדות האלו, לחפש את התופעות הגיאולוגיות שיש כאן דוגמת מאובני צדפים ושבלולים קדומים ולטפס אל התצפית על כרם מהר”ל והאזור. בחודשי החורף והאביב האזור מתכסה בפריחה, החל מרקפות ונרקיסים בתחילת דצמבר, שקדיות בינואר וסחלבים לקראת חודש מרץ.

הוראות הגעה: סעו לכרם מהר”ל, אל כיוון מושב עופר. כשני קילומטרים אחרי הכניסה לעופר תראו שער. השמורה נמצאת אחרי הליכה של כ-500 מטר מהשער ומסומנת במסלול מעגלי בצבע ירוק באורך של קילומטר.

הטיול מתאים למשפחות עם ילדים, אבל לא נוח עם עגלות.

הר שוקף: להגביר דופק

מדי פעם הכרמל מזמן דרכים לשפר את סיבולת לב הריאה שלכם. אחת מהן היא הטיפוס האכזרי אל פסגת הר שוקף - אחת הפסגות הגבוהות בכרמל – 480 מטר. הטיפוס לוקח בערך שעה במסלול המסומן באדום ומתחילים אותו מחניון האגם, שנמצא במרחק של שלוש דקות נסיעה מבית אורן.

בחניון האגם תוכלו לחנות ואפילו לפתוח את היום בפיקניק באחד מהשולחנות הרבים שיש כאן (יש גם שירותים נקיים) ולאחר מכן להתחיל במסלול אל התצפית המרהיבה שממתינה לכם בסוף. בהליכה כאן תראו את השפעת השריפה הקשה בכרמל ב-2010: עצים רבים בסביבת הר שוקף נשרפו וכיום עדיין מרבית הצמחייה כאן היא שיחים, מה שאומר שבחודשי החורף תראו כאן פריחה לבנה וורודה של לוטם מרווני ולוטם השיח, ואפילו יציצו פה רקפות ובאביב גם סייפנים.

מהתצפית בהר שוקף אפשר לחזור באותו המסלול בירידה אל האוטו או להמשיך במסלול המסומן בכחול לכיוון בקעת אלון.

הוראות הגעה: שימו בוויז את חניון האגם, חפשו את תחילת הסימון האדום.

הטיול מתאים למיטיבי לכת.

הר שוקף | צילום: עומר זיו
הר שוקף ובקעת אלון | צילום: עומר זיו

נחל אלון והגבים: לשכשך רגליים במים 

נחל אלון הוא אחד המסלולים היפים של הכרמל, עם מגוון תבניות שטח ונוף יפה לאורך הדרך. המסלול שלו פוגש מספר פעמים בנחל מפורסם יותר – נחל אורן, הגדול בנחלי הכרמל התיכון. זהו מסלול למטיבי לכת לא ארוך במיוחד, הדורש שני רכבים או הקפצה בסיום. תחילת המסלול המסומן בכחול בפיצול מנחל כלח, שלוש דקות נסיעה מצומת דמון. הוא נפתח בירידה מתונה בתוואי הנחל, אז תוכלו לראות כי ברכסים התוחמים את הוואדי עוד רואים בבירור את השפעת השריפה הגדולה שהתחוללה כאן ואת התחדשות היער, לצד גזעים מפוחמים. 

אחרי ירידה של כשעה תגיעו אל בקעת אלון, בקעה רחבת ידיים מלאת בוסתנים מטופחים השייכים לתושבי עוספייא. תוכלו לשכשך רגליים בעין אלון, מעיין שכבה עם מספר נביעות ואפילו לראות טחנת קמח עתיקה מהתקופה הצלבנית. בקצה הבקעה מתחיל הערוץ של נחל אורן, ושם אחרי שבועות גשומים ישנם גבים מלאים במים ובריכה יפה, לעיתים אפילו רואים שם סלמנדרות וצפרדעים.

נקודת עניין נוספת בבקעת אלון היא ח'ירבת אלון, שרידים של ישוב עתיק עוד מימי הביזנטים שהחליף ידיים בין דורות של חקלאיים. מהבריכה של נחל אורן המסלול ממשיך בסימון ירוק עד למחצבות קדומים, שם ממתין הרכב השני. ממש מאחורי הסיבוב מתנשאת האנדרטה לזכר הנספים באסון הכרמל.

הוראות הגעה: השאירו רכב אחד בחניון בצומת דמון וחפשו את תחילת המסלול הכחול בכיוון הירידה. את הרכב השני השאירו ליד מחצבות קדומים, ההקפצה קצרה. 

הטיול מתאים המסלול המלא – למיטיבי לכת, המסלול המקוצר, מצומת דמון אל בקעת אלון ובחזרה, בסביבות שעתיים וחצי – למשפחות עם ילדים שאוהבים ללכת ולשכשך רגליים במים. 

אינספור גוונים של ירוק בנחל אלון | צילום: יעל כפיר
אינספור גוונים של ירוק בנחל אלון | צילום: יעל כפיר

נחל בוסתן וימין אורד: לטפס גבוה 

נחל בוסתן נותר יחסית ריק ממטיילים, למרות שהוא מספק יום הליכה ארוך עם מסלול מעגלי של 7.5 קילומטרים. הקטע הכיפי ביותר שלו משלב הליכה אתגרית וטיפוס על מפלונים בתוך ערוץ יפהפה מוצל לחלוטין עם צמחיית ער אציל וקטלבים.

החנו את האוטו בחניית המבקרים של היישוב עין הוד ולכו בשביל המסומן באדום, בשביל הצמוד ליישוב ימין אורד עד לפיצול עם השביל השחור שיוביל אתכם לנחל בוסתן עצמו, בשביל המסומן בכחול. כאן המסלול הופך אתגרי ומהנה - יש פה לא מעט מפלונים תלולים שצריך לטפס. לילדים הטיפוס יחסית קל, מה שכן כלבים יכולים להתקשות ויתכן ובעליהם יצטרכו לעזור ולהרים אותם מדי פעם. בימים גשומים היזהרו מהחלקה. 

אחרי 800 מטרים תגיעו למפגש עם נחל דוכן, המשיכו עם הסימון הכחול עד שתגיעו לעוד פיצול עם סימון שחור - שם תראו את חניון אורן. השביל יעלה אתכם למערת אצבע וקצת אחרי הפסגה תפגשו בשביל האדום, שיחזיר אתכם אל עין הוד. אפשר לעשות את המסלול קצר יותר, ולהשאיר רכב שני בחניון אורן.

הוראות הגעה: שימו בוויז את חניית המבקרים של היישוב עין הוד. 

מתאים למיטיבי לכת.

מערת אצבע: ללכת בעקבות הרפתקה

הטיול למערת אצבע הוא מעגלי, קל ונחמד, מושלם בשביל ילדים סקרנים שאינם מפחדים ממקומות קטנים וחשוכים. אפשר לשלב אותו במסלול עם נחל בוסתן או להקדיש לו יום עצמאי. תחילת המסלול בחניון אורן, חניון מוסדר עם המון פינות חמד לפיקניקים ונקודת יציאה למספר מסלולי טיול בכרמל. הטיפוס למערה מתבצע במסלול מדרגות נוח המסומן בצבע שחור, ואחרי כעשרים דקות של עלייה תגיעו למבנה בריטי ישן עם חרכי ירי ששימש להגנה אזורית עוד לפני ימי המנדט. מכאן המדרגות נעלמות וממשיך שביל הליכה אשר בקצה שלו ישנה מערת אצבע. 

מערת אצבע היא מערה קארסטית המחולקת לשלושה חללים המזכירים חדרים דמוי אצבע, ומכאן שמה. במקום נמצאו שרידים למגורי האדם הקדמון, אם כי הרבה יותר צבעוני לדמיין את האגדה המקומית, לפיה המערה נוצרה אחרי שענק קדום וגרגרן חיפש כאן דבש והאצבע שלו פגשה בדבורים שעקצו אותה. האצבע התנפחה לפני שהספיק לחלץ אותה, והותירה את צורת המערה כמו שהיא היום.

אחרי הביקור במערה (עם פנס כמובן) תוכלו לחזור באותה הדרך לרכבים או להמשיך 2 קילומטרים עם המסלול השחור ולזכות גם בתצפית יפה על הים והכרמל לפני שתחזרו לחניון.

הוראות הגעה: שימו בוויז חניון אורן. שימו לב שבימי שבת הכניסה לחניון בתשלום. אפשר לחנות בחוץ וללכת כמה מאות מטרים ברגל לתחילת המסלול. 

הטיול מתאים למשפחות עם ילדים, אבל לא נוח לעגלות.

למה מערת אצבע - אגדה או תופעה גיאולוגית? | צילום: יוחאי כורם
למה מערת אצבע - אגדה או תופעה גיאולוגית? | צילום: יוחאי כורם

להמלצות טיולים נוספות שיחממו לכם את החורף, היכנסו ל"טיולי חורף" »