את תורמוס ההרים קל לזהות הודות לצבע הכחול-סגול עז הבולט למרחק רב ולעובדה, שהפרח גדל לגובה. הפריחה שלו לרוב נראית במקבצים מרשימים, שקל להתהפנט ליופיים. איפה תמצאו אותו? בעיקר בהרי יהודה, בהרים שבצפון הארץ ובשומרון.

גבעת התורמוסים באזור עמק האלה

בצומת האלה, דרומית לבית שמש, שוכנת גבעה שזכתה לכינוי גבעת התורמוסים, הודות לפריחה המאסיבית של התורמוסים בשטחה. זוהי תל שוכה, שצופה אל טבע מרהיב. תוך כדי הליכה בשביל המסומן תראו שלל צבעים של פרחים נוספים כמו דבורנית קטיפה, נורית אסיה, כלנית מצויה, רקפת מצויה וחרדל לבן. אל תוותרו על התצפית מראש התל.

שימו לב שמכיוון ותל שוכה היא אחד ממוקדי העלייה לרגל הפופולריים ביותר בעונה הזו, מומלץ להקדים ולהגיע לאזור בשעות הבוקר. יש להתעדכן באתר של קק”ל בנוגע לעומסים באתרים וההמלצות להעה.

תורמוסים לאורך המסלול בתל שוכה | צילום: יוחאי כורם

תורמוסים לאורך המסלול בתל שוכה | צילום: יוחאי כורם

מצפתל: גבעת התורמוסים של שכונת תלפיות (ארמון הנציב)

בקצה ירושלים מסתתרת פינת טבע עירוני שהיתה שמורה ליודעי חן בלבד, גבעה קסומה, עם נוף של 360 מעלות לירושלים העתיקה, הרי אדום, גוש עציון וים המלח. ובעונה הזו, בנוסף לנוף עוצר הנשימה, הגבעה מתכסה כולה בפריחה סגולה מקצה לקצה. אם תגיעו לכאן במהלך השבוע, תוכלו ליהנות מסיורים מודרכים ופעילויות משפחתיות.

כדי להגיע כתבו בוייז: “מצפתל” (הלחם של מצפה+תל שנקבע על ידי השכנים ותפס), יש חניה נוחה ממש צמוד למקום. 

תמונה מתוך אתר טיוליצילום: לירז שפר

בסמיכות למושבה גדרה 

הישוב גדרה קם הודות לשני צעירים מתנועת ביל”ו, שקבעו את מושבם ליד הכפר הערבי קטרה. מאז עברו הרבה שנים והישוב, שסבל בתחילת דרכו מלא מעט קשיים, הפך למושבה קהילתית השומרת על המורשת. בין אם תחליטו לצאת לסיור היסטורי בין בתי המושבה והמוזיאון ובין אם אתם מסתפקים בטיול טבע, אל תפספסו את הפריחה הסגולה המכסה את תל קטרה.

לשם כך עליכם להגיע לרחוב שפרינצק בצפון גדרה, ממנו תגיעו לעליה לתל קטרה. בין השרידים העתיקים של הכפר הערבי, תראו מרבדים של תורמוסים.

תמונה מתוך אתר טיולימבט אל הפריחה | צילום: מעין אלטמן

תורמוסים בתל קטרה | צילום: מנדי ונדרתורמוסים בתל קטרה | צילום: מנדי ונדר

מסלול הליכה בגליל התחתון

לא סתם הפך המסלול המעגלי בנחל תבור לאחד המסלולים היפים בגליל, במיוחד בתקופה של סוף החורף ותחילת האביב. מעבר לעובדה, שהנחל זורם, את המרחבים הירוקים מעטרת הפריחה הסגולה של התורמוסים, הפריחה הוורודה-לבנה של השקדיות וגם אדום של כלנית מצויה ונורית אסיה, וגוונים נוספים של שאר צמחיית הנחל.

לבחירתכם מסלול ארוך או קצר – לא משנה באיזה מהם תבחרו, את התורמוסים לא תפספסו. ומה עוד? בריכות, מפלונים ושרידי ישוב עתיק.

מנוחה לצד התורמוסים בנחל תבור | צילום: נאור שקדמנוחה לצד התורמוסים בנחל תבור | צילום: נאור שקד

מצפה אריק שטרית

ביישוב חמדת שבבקעת הירדן מסתתר לו מרבד סגול מרהיב, שמוכר למעטים. התורמוס היפהפה פורח כאן במלוא הדרו ובשילוב הנופים המדבריים של בקעת הירדן, יוצר גלויה מושלמת. שימו לב שהתצפית שוכנת ממש בתוך היישוב הדתי חמדת, כך שבשבתות יש לחנות מחוץ לשער היישוב.

מצפה אריק שטריתסגול בעיניים | צילום: מילי הירשמן

בגבול הרי יהודה ושפלת יהודה

לא רחוק מהמושב בקוע, בין צומת נחשון למחלף לטרון, שוכנת חורבת שרישה, שם גם פורחים התורמוסים ומקשטים את השדות בסגול. הגישה לחורבה עצמה אפשרית רק ברגל. גם כאן תראו פרחים נוספים פורחים, ביניהם כלניות לבנות. 

שדות פורחים באזור רמות מנשה

לבאים מזיכרון למחלף אליקים, בפנייה שמאלה לכביש ראשי המטפס לקיבוץ רמות מנשה, מימין לכביש המוביל לקיבוץ, יש שדות כחולים. אחרי שתעברו את גדרות הבקר תגיעו אל הפרחים. רק זהירות, לא לדרוך על הפרחים וכמובן, לא לקטוף! 

תורמוסים בין אלונים ברמות מנשה | צילום: מאשה ואלכסנדר דובינסקיתורמוסים בין אלונים ברמות מנשה | צילום: מאשה ואלכסנדר דובינסקי

למרגלות גבעת המורה

באביב פורחים התורמוסים גם למרגלות גבעת המורה, בצד הצמוד לתחנת הדלק של נעורה! משם יוצא שביל אופנים מסומן לרוכבי אופנים בחסות קק"ל, שמוביל היישר לשדה תורמוסים סודי. לא צריך לטפס על הגבעה זה ממש למרגלותיה. 

עוד שדות תורמוסים בגליל התחתון

גם אם אין לכם כוח לצאת למסלול הליכה, תוכלו ליהנות כאן מהפריחה. לשם כך עליכם להגיע לשדה הנמצא סמוך לכביש ממזרח לתבור, ליד הפנייה לדבוריה, או לנסוע לאורך כביש 716, ביציאה מכביש 65, במרחק של 2 ק”מ מזרחית לדברת ופונה לכיוון דרום לתמרה, נעורה ועין חרוד.

מרבדי פריחה סגולים בגולן

צפונית לכנרת, בשטח של כ-1,000 דונם משתרע פארק הירדן ובו מספר מסלולי הליכה. בשלושה מהם פורחים תורמוסים. בשביל האדום – מסלול טחנת הקמח – תוכלו לצעוד במסלול מעגלי מוצל לאורך 1,100 מטר, בין פלגי הירדן וטחנות קמח ישנות. כאן תפגשו גם צבי ביצה, דגים ועופות מים.

את השביל הצהוב – מסלול עדן מייחד עץ שקמה עתיק בן מאות שנים וגשרון ליד חורשת אקליפטוס. אורכו 2,200 מטר וההליכה בו נמשכת כשעה ורבע. אם אתם רוצים ליהנות גם ממנו וגם מהשביל האדום, כדאי לדעת שהם מתחברים. 

גם המסלול השחור – מסלול בית צידה, מעגלי. אורכו רק כ-500 מטר וההליכה בו נמשכת כ-25 דקות. הוא עובר בתוך עיר העתיקות, ממנה מגיעים לתצפית לכנרת ולבקעת בית צידה. הכניסה לפארק בתשלום של 60 ₪ לרכב ליום. 

תורמוסים בפארק הירדן | צילום: אבי ליברמןתורמוסים בפארק הירדן | צילום: אבי ליברמן

איפה עוד אפשר לראות תורמוסים?

אשקלון – בכביש שמימין לבית החולים ברזילי, ליד הכניסה החדשה – שם מחנים את הרכב והולכים לאורך הכביש מימין, בצד של השדה. אחרי כחצי קילומטר תראו בצד הדרך ובשדה תורמוסים פורחים. בנוסף בניר צבי, נירים, גני תקווה – בפארק מזרחה מרחוב הכרמל, אזור עופר, כביש הגישה למחנה אליקים, מושב ניר עציון (חוף הכרמל), סמוך ל-431 ליד ישפרו מודיעין ובנווה צוף.

מורדות הגולן על כביש 918 בין גונן לדרדרה, עמק יזרעאל מאחורי הישוב אחוזת ברק, מושב דור וכרם מהר”ל, כפר רות, גבעת נפוליון (תל גריסה), ואדי אדמי, מושב חוגלה, בין קרני חיטין למצוק הארבל ומצפה יהל. יצאתם לטייל וראיתם אם הם כבר פורחים שם? דווחו לנו! » 

לכל דיווחי הפריחה

היכנסו לעמוד דיווחי הפריחה בטיולי ועקבו אחר כל הדיווחים והפריחות שנצפו על-ידי מטיילים. לאחרונה נצפו פריחות שלצבעוני ההרים, סחלבים, דבורנית דינסמור, אירוס הארגמן, רקפת מצויה, עירית גדולה, כלנית מצויה ושקד מצוי. שווה להתעדכן. עדכנו אותנו על פריחות שמצאתם!

תיעדתם פריחה? דווחו לנו! » 


רוצים לצאת לעוד טיולי פריחה? מצאנו עוד כמה כתבות שיכולות לעניין אתכם: