כל המידע על הפסטיבל הבינלאומי לסרטי סטודנטים

הפסטיבל הבינלאומי לסרטי סטודנטים, נוסד בבית הספר לקולנוע וטלוויזיה ע"ש סטיב טיש באוניברסיטת תל אביב, לפני למעלה מ-30 שנה ומדורג כיום בין שלושת הפסטיבלים החשובים והגדולים בעולם מסוגו. 

הפסטיבל הבינלאומי לסרטי סטודנטים כולל שלוש תחרויות מרכזיות המציגות את הכישרונות הבולטים בדור החדש של הקולנוע הישראלי והעולמי: התחרות הישראלית, התחרות הבינלאומית ותחרות הסרט העצמאי הקצר. בתחרויות ישתתפו השנה 104 סרטים מ-27 מדינות שונות, בהן ארצות הברית, סין, גרמניה, צ׳כיה, בלגיה, הודו, סרביה, סלובקיה וונצואלה.

סרט הפתיחה של הפסטיבל - כל אותם לילות לבנים (All These Sleepless Nights): סרטו עטור השבחים של הבמאי הפולני הצעיר והמבטיח מיכאל מרצ׳יק, זוכה פרס הבימוי סאנדנס 2016, פרס הקהל New Horizons 2016 ופרס הסרט ההיברידי  Cinema Eye Honors, הוא פורטרט ויזואלי מרשים ומהפנט של העיר וורשה, דרך מבטם של שני חברים צעירים בשיטוט אורבאני מתמשך. מגזין IndieWire הכתיר אותו כ"סרט שטרנס מאליק היה רוצה לעשות". 

אודיסאה בחלל / שיטוט לילי: לציון 40 שנה ליצירת המופת של סטנלי קובריק ׳אודיסאה בחלל׳, הפסטיבל יערוך אירוע שוטטות לילי בסינמטק תל אביב שיכלול הופעות, הרצאות, וידאו ארט, שירה ועוד.

תחרויות הפסטיבל

התחרות הבינלאומית:

בתחרות היוקרתית והגדולה ביותר של הפסטיבל, משתתפים 62 סרטים המציגים את הדור החדש של הקולנוע העולמי.

  • "העין השנייה שלי" (במאי: אחמד סאלח, גרמניה 2016), זוכה פרס האוסקר 2016 לסרט האנימציה הטוב ביותר.
  • "בן ממשיך" (במאי: יובל אהרוני, ישראל 2016), השתתף ב Cinefondation בקאן,
  • לילה בטוקריקו (במאית: רוקסנה סטרו, רומניה 2016) זוכה פרס הסרט הקצר ברלינלה.
  • אחותך (במאית: מיכל גסנר, ישראל 2016),השתתף בתחרות הסרטים הקצרים בפסטיבל טרייבקה ועוד.

התחרות הישראלית:

התחרות הגדולה ביותר בארץ לסרטי סטודנטים. לאורך השנים היא מציגה לראשונה את הדור הבא של יוצרי הקולנוע הישראלי. בתחרות משתתפים סרטים של סטודנטים מסם שפיגל, אוניברסיטת תל אביב, בצלאל, המדרשה בית ברל, מכללת ספיר, מנשר, מוסררה, מעלה, סמינר הקיבוצים ועוד.  מארגני הפסטיבל גאים בנתון שכמחצית מהסרטים שהתקבלו השנה לתחרות נוצרו ע"י נשים! 

תחרות הסרט העצמאי הקצר:

מתקיימת זו השנה הרביעית וכוללת סרטים קצרים שנעשו מחוץ למסגרת לימודית. בתחרות משתתפים  15 סרטים חדשים שנעשו השנה בהפקות עצמאיות.

תחרות חדשה בנושא חופש הביטוי - Speech Up:

סרטונים בני 4 דקות שיוצגו בתערוכה מיוחדת בסינמטק תל-אביב. לשלושת הזוכים הנבחרים יוענקו פרסים בסך 20,000 ש״ח והזוכים יוצגו גם בפלטפורמות הדיגיטליות של 'כאן' בהרצה - תאגיד השידור הישראלי.

חשיפה -  נוליווד: מעצמת קולנוע ניגרי

לא הוליווד ולא בוליווד. הרשו לנו להציג בפניכם את נוליווד, תעשיית הקולנוע שצמחה בניגריה היא השלישית בגודלה בעולם ומייצרת מאות סרטים בשנה. רוב הסרטים מצולמים בערים, בכפרים ובג'ונגלים, במשך ימים ספורים ובתקציבים זעומים, ומופצים כמעט מיידית כסרטים להקרנה. הקולנוע הנוליוודי שרק לאחרונה נחשף במערב משקף את החברה האפריקנית העכשווית השרויה במעבר מחיים של מסורת עתיקה לחיים מודרניים. במסגרת הפסטיבל יוקרנו שני סרטים ("BARIGA SUGAR", "THROUGH HER EYES") ותתקיים הרצאה על קולנוע אפריקאי.

חשיפה  - גל יווני חדש

גל חדש של קולנוע יווני הצומח בעידן של משבר פוליטי וכלכלי. עשרות סרטים של קולנוע פורץ דרך, אמיץ, מעט מוזר וחדשני. סרטים אקסצנטריים שעולם הדימויים הנחשף בהם, מספק את ההיפך הגמור מהשמש הים-תיכונית, החופים הקסומים ושרידי האימפריה העתיקה. במסגרת הפסטיבל יוקרנו בין היתר הסרטים "LIMBO" ו-"FOX" . את המסגרת ינחה מבקר הקולנוע שמוליק דובדבני.

יוצאים מהאולם: קולנוע ליד הבית

סרטים קצרים בגינות ציבוריות ברחבי תל אביב. במהלך שבוע הפסטיבל, מדי ערב ימוקם קולנוע השכונתי באחת הגינות הציבוריות בעיר ויציע לתושבי העיר להצטרף להקרנה בנעלי בית. בתום כל הקרנה תתקיים שיחה עם יוצרי הסרטים.

פופ אפ בר-החלל

"פופ אפ בר החלל" ינחת בשבוע הפסטיבל ברחבת הסינמטק ויציע לקהל אירועי אמנות ומוזיקה ייחודיים, מוזיקה ואלכוהול במחיר מוזל מבית בר ׳החלל׳ של קבוצת 'לס' - קבוצה של יזמים צעירים הפועלים למען קידום אמנות ותרבות צעירה. את השבוע תסגור מסיבת קבלת שבת חגיגית.

באפי ציידת הערפדים בבית רומנו

בית רומנו מארח את הפסטיבל להקרנה מיוחדת של פרקים נבחרים מתוך סדרת הטלוויזיה הפופולארית "באפי ציידת הערפדים" לאחריה תתקיים שיחה עם עורך הסדרה סקיפ מקדונלד.

אוטובוס הסרטים

עוד לפני פתיחת הפסטיבל, כבר ב-11 ביוני 2017, ייצא לדרך "אוטובוס הסרטים", למסע קולנועי אינטנסיבי בן שבוע בדרום. "אוטובוס הסרטים" הוא יוזמה מקורית של הפסטיבל שנוצרה במטרה להפיץ את בשורות הקולנוע בכל רחבי הארץ ובמיוחד בפריפריה. בחודשים שלפני המסע ייצרו הסטודנטים סרטים דוקומנטרים קצרים עם בני הנוער המקומיים בלוקיישנים השונים. במהלך המסע יעצור האוטובוס בכל לוקיישן, יהפוך לבית קולנוע ויקרין תחת כיפת השמיים על גבי מסך ענק סרטי סטודנטים מהארץ ומהעולם.

לתכנית המלאה באתר הפסטיבל ולרכישת הכרטיסים >>