מתקפת פרפרים בעין גדי

כתב גיל ברנר

כל מי שטייל השבוע (סוף חודש יוני 2009) בשמורת נחל דוד ודאי שם לב לאלפי פרפרים לבנים  המרחפים בעליזות מעל מקווי המים והצמחייה בשמורת עין גדי. בטיול שערכתי בשמורה בשעות הבוקר המוקדמות עם קבוצה קטנה של אנשים נדהמנו לראות מחזה של מאות פרפרים לבנים המרחפים מעלינו.

נכנסנו לברכת המים שליד המפל הגדול בנחל דוד ומעלינו עשרות פרפרים לבנים מסוג לבנין (כנראה לבנין הצלף). הפרפרים נראו מרחפים בקלילות. על ענפי העצים מצאתי כמה זחלים ירוקים של הפרפר וגלמים. בגן הבוטני בעין גדי ובאזור בית הארחה חזר המחזה על עצמו מאות פרפרים לבנים מהסוג של לבנין המשויש נראים מרחפים בין העצים והדשאים של בית הארחה בעין גדי.

זחלי הלבנין מתיישבים על שיחי הצלף בשמורת עין גדי ועל שיחים נוספים בגן הבוטני בקיבוץ ומהם הם ניזונים .בקיצור ממש כמו ציפורים נודדות, כך גם פרפרים נודדים והפעם הם אצלנו בעין גדי. המחזה מדהים !!!

 אודות הלבנין המשויש

נכתב על ידי ד''ר עז בן יהודה

פרפר נודד בינוני בעל מוצא טרופי (כן הפרפרים האלה נודדים ממש כמו הציפורים) הנפוץ בכל אפריקה, ערב ועד הודו. בישראל הוא נפוץ בקיץ, בתחילה במדבריות ולקראת סוף הקיץ אפשר לראותו כמעט בכל הארץ. מן הספרות עולה שפרפר זה פוקד את ישראל באופן לא תדיר אולם בשנים האחרונות הוא מופיע בישראל שנה אחר שנה. לעיתים נדירות מספר גלמים מצליח לשרוד את החורף הקר ואפשר לראותו מעופף בימי חורף חמימים. מוטת כנפיו כ- 45 ממ. הכתמים השחורים בשולי הכנפיים בולטים ומודגשים יותר בנקבה.

הנקבה מטילה את ביציה בקבוצות על הצלף. צבע הביצה צהוב. מן הביצה בוקע זחל ירקרק ושעיר וראשו שחור. בתחילת דרכם הזחלים חיים בצוותא על אותו העלה. עם גדילתם הם מתפזרים על שיח הצלף, צבעם הופך לירוק מנוקד בצהוב כששני פסים שחורים רחבים עוברים בצידי גופו. שערות לבנות נמצאות בעיקר בחלק התחתון של צידי הגוף. בהגיעו לגודל של כ- 35 ממ הוא מתגלם על שיח הפונדקאי. לקראת סוף הקיץ, לאחר מתקפת לבנין המשויש, אפשר לראות את שיחי צלף רבים ריקים מעלים.
הגולם בצבע לבן ועליו נקודות שחורות וצהובות. אורכו כ- 20 ממ. תקופתו כשבועיים.