כל המידע על בין חומות למחאות - בעקבות הפנתרים השחורים במוסררה


במהלך הסיור בשכונת מוסררה נעקוב אחר סיפורה של השכונה החל מימי פארה כאשר אך החלה להיבנות והפכה ליהלום ארכיטקטוני בירושלים שמחוץ לחומות דרך שקיעתה והפיכתה לשכונת ספר הגובלת עם הצבא הירדני העוין והפיכתה לגוש פחם המכער את פני החברה הישראלית.

נתחיל את הסיור שלנו בשכונה במגרש הרוסים, במקום שבו שוכן היכל הצדק התרחשו ההתנגשויות הראשונות בין נערי מוסררה לבין שלטונות החוק כאשר אלו נעצרו בעוון שוטטות. משם נרד אל תוך השכונה עצמה, נעבור בין בתי השיכונים אשר נועדו לפתור את בעיית העולים החדשים, אך במקום זאת רק העצימו אותה. לא בכדי הייתה השכונה הזאת לארס הולדתה של התנועה החברתית הראשונה בישראל: "הפנתרים השחורים". שלאחר מפגשם עם ראש ממשלת ישראל גולדה מאיר פסקה זאת עליהם כי: "הם לא נחמדים". ואכן כאשר אתה חי בתנאי מחסור יומיומי, ללא פתח של תקווה, כנראה שבאמת אין לך את הפריבלגיה להיות "נחמד".

במהלך הסיור נספר על חייהם של העולים החדשים, סיפורם של המעפילים ארצה באמצעות המחתרת היהודית במרוקו, כאלה שהשאירו את כל רכושם שם וכאלה שעלו עם כל רכושם לכאן אך לא הצליחו לשחררו מהמכס. נספר את סיפורה של תנועת הפנתרים השחורים מאין באו ולאן הלכו. ולא נשכח את סיפור הגבול שחילק את ירושלים במשך 19 שנה בין ישראל לירדן, כי כאן בשכונת מוסררה נחתם נחתם אותו הסכם שחצה את העיר.

את הסיור ילוו שיריו של יצחק שלו, הקלטות היסטוריות וכמובן בתי השכונה העומדים כבר מעל למאה שנים ומחכים למישהו שיספר את סיפורם.


משך הסיור כשעתיים – שעתיים וחצי.
ניתן לחנות בחניון של כיכר ספרא או להגיע ברכבת הקלה לתחנת “העירייה”
המסלול מעגלי.

לפרטים הרשמה:

טל':  054-5870743

ווצאפ: https://wa.me/972545870743

[email protected]

מחיר מיוחד לקבוצות מאורגנות.

יונתן לוקימסון.