חדשות מתעשיית התיירות בישראל

שנת 2011 אך הסתיימה ושנת 2012 יוצאת לדרך! מה התחדש בתעשיית התיירות בארץ בשנה החולפת ומה צפוי לקרות בשנה הקרובה? 

• מאת: מערכת אתר טיולי

התפרסמו נתוני הלינה במלונות לחודשים ינואר-נובמבר

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פירסמה את נתוני לינות התיירים בבתי המלון בישראל, לחודשים ינואר עד נובמבר 2011. על פי נתונים אלו, באחד-עשר החודשים הראשונים של השנה הסתכם מספר הלינות במלונות התיירות ב-20.2 מיליון לינות - מספר הדומה לזה של אותה התקופה אשתקד. מתוך סך הלינות, 11 מיליון לינות היו של ישראלים והיתר, 9.2 מיליון היו של תיירים מחו"ל, אשר היוו כ-%46 מסך כל הלינות במלונות. תפוסת החדרים במלונות בחודשים ינואר-נובמבר 2011 הגיעה ל-%67  - גם נתון זה דומה לנתון המקביל מהשנה הקודמת.

נתונים נוספים שנותחו בלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מעלים כי כי בשלושת החודשים האחרונים לשנת 2011 (ספטמבר-נובמבר) הורגשה עלייה במספר הלינות של תיירים מחו"ל (%1.7 מדי חודש או %22 בחישוב שנתי), לעומת ירידה שנרשמה בשלושת החודשים שקדמו (%0.2 מידי חודש או ירידה של %3 בחישוב שנתי). באשר לנתוני הלינה של ישראלים בבתי המלון, נמצא כי בשלושת החודשים האחרונים נרשמה עלייה של %1.5 (בחישוב שנתי) במספר לינות הישראלים, לעומת עלייה של %4.5 בחישוב על בסיס שלושת החודשים הקודמים. הנתונים המלאים, באתר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

שיפוץ המקומות הקדושים יימשך גם בשנת 2012

משרד התיירות השקיע בשנת 2011 כ-19 מיליון שקלים, בתחזוקת ושיפוץ אתרי קדושה יהודיים ובקיום אירועי הילולה שונים. בין האתרים בהם התבצעו עבודות שיקום ותחזוקה בשנה החולפת היו קבר רחל אמנו וקבר דוד המלך באזור ירושלים, קבר הרשב"י במירון, קבר בניהו בן יהוידע (יער ביריה), קבר יונתן בן עוזיאל (עמוקה) ועוד. כל אלו נועדו, בין היתר, על מנת לענות על צרכי התיירים היהודיים שביקרו בארץ בשנה החולפת, אשר היוו כרגע מסך התיירים שביקרו בישראל בשנה החולפת. 

שר התיירות, סטס מיסז'ניקוב, ציין כי "תיירות הקהל היהודי מהארץ ומהעולם, באתרי התיירות היהודיים בישראל, מהווה אחד העוגנים החשובים בפעילות משרד התיירות בארץ ובחו"ל ופעילות זו תמשך גם בשנים הקרובות, הן בפיתוח תשתיות ושיפוץ האתרים והן בהגברת פעולות השיווק בארץ ובעולם, לפיתוח תיירות זו". על פי משרד התיירות, פעילות זו תימשך גם בשנת 2012 ובתקציב דומה. על פי התוכנית, ישוקמו השנה קבר שמואל הנביא בירושלים, קבר חוני המעגל בחצור, קבר רבי עקיבא בטבריה ועוד.

למעלה מ-800 מציגים בתערוכת IMTM השנה

תערוכת התיירות השנתית IMTM תתקיים השנה בתאריכים 14-15.2.2012 והיא תיערך בגני התערוכה בתל אביב, כבכל שנה. בתערוכה יטלו חלק למעלה מ-800 מציגים מ-28 מדינות, בהן יוון, קפריסין, איטליה, יפן, ספרד, מלטה, הודו, רומניה, גיאורגיה, קרואטיה, סלובניה ועוד. בין המציגים הישראלים ניתן יהיה למצוא את  עמותות התיירות האזוריות, רשתות מלונות, חברות השכרת רכב, אטרקציות ועוד גורמי תיירות נוספים מכל רחבי הארץ. התערוכה, שזו לה הפעם ה-18, משמשת כמקום מפגש שנתי לתעשיית התיירות הישראלית כולה, זה עם זה ועם נציגים מתעשיות התיירות בחו"ל. בשעות הבוקר והצהריים התערוכה פתוחה לבכירים, סוכני נסיעות ואנשי מקצוע מעולם התיירות ואחרי הצהריים התערוכה פותחת שעריה לקהל הרחב.

התערוכה נערכת בחסות בחסות משרד התיירות, התאחדות המלונות בישראל ואל-על ובשיתוף התאחדות סוכני נסיעות ותיירות בישראל ,לשכת מארגני תיירות לישראל והעמותה לתיירות ת"א-יפו. אתר האינטרנט של התערוכה: www.imtm-telaviv.com.

מלונות בארץ במחיר מעולה

מזמינים בלמטייל במחירים הכי טובים
ומקבלים מתנות ופינוקים שווים!

מזמינים בלמטייל במחירים הכי טובים
ומקבלים מתנות ופינוקים שווים!

 
בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג

תערוכת IMTM

IMTM - תערוכת התיירות הבינלאומית השנתית. צילום: רמי חכם.

כנס לאדריכלות, עיצוב בתי מלון ואתרי תיירות ייערך בחודש מרץ

חברת "בית ונוי" בשיתוף עם התאחדות המלונות בישראל תקיים ב-19 במרץ 2012 כנס בינלאומי בנושאי אדריכלות, עיצוב בתי מלון ואתרי תיירות, בקריית שדה התעופה. בכנס יטלו חלק שר התיירות ואנשי מקצוע רבים מעולם התיירות ומטרתו היא להדגיש את חשיבותו של נושא העיצוב והאסתטיקה, בכל הנוגע לקידומם של אתרי תיירות ועסקים בתעשיית התיירות.

הכנס מיועד למתכננים ומעצבים, מלונאים, יזמים ומקבלי החלטות בתחום התיירות, הבילוי והפנאי, נציגי ממשלה ורשויות מקומיות ועוד. מידע נוסף באתר האינטרנט של הכנס.

הסתיימה סלילת שביל האופניים הארוך ביותר בארץ

מליון שקלים השקיעה קק"ל בפרויקט פיתוח מערכת שבילי אופניים ביער בן-שמן, במסגרתו נסלל השביל הארוך ביותר בישראל - 32 ק"מ אורכו! שביל זה מורכב משני שבילי אופניים, המשתרעים בחלקו המערבי של יער בן שמן ונמשכים עד ליער מודיעין: שביל הרצל, שביל מעגלי בדרגת קושי בינונית, אורכו כ- 10  ק"מ, מתחיל ומסתיים במצפה מודיעין. השביל עובר בנופי יערות ותיקים של יער בן שמן וחולף בצד החורשה הוותיקה ביותר בישראל. לאחר רכיבה של כ-7 ק"מ בשביל, מתפצל ממנו שביל ענבה, הממשיך לכיוון דרום אל יער מודיעין. זהו שביל מעגלי, המתחיל ומסתיים לאורך שביל הרצל, אורכו כ-25 ק"מ, השביל חולף בנופים משתנים של יער צעיר המתחלפים בנוף יער ותיק. לאורך השביל אתרים היסטוריים וארכיאולוגיים שונים. 

עבודת הפרויקט טרם הסתיימה. כיום מתוכנן עוד 20 ק"מ נוספים, בעיקר בצפון יער בן שמן. בנוסף, עומדת בפני קק"ל משימת שיקום היער בשל השבילים שנפרצו בעבר והשאירו את היער חרוץ ופגוע.

יצאה לדרך תחרות תכנון מוזיאון הטבע של ירושלים

עיר הבירה עומדת להתהדר בעוד מספר שנים במוזיאון חדש, אשר יהווה חלק בלתי נפרד מ"שדירת המוזיאונים" שלה בגבעת רם ואתר תיירותי חשוב - מוזיאון טבע חדש. על פי ניר ברקת, ראש עיריית ירושלים, "המוזיאון יהווה מוקד למשיכת תיירים מכל העולם, ומוסד חינוכי שיהווה מוקד עלייה לרגל לבתי-ספר ולתלמידים רבים, כחלק בלתי נפרד ממערכת החינוך בעיר". על פי העקרונות המנחים, שניתנו למתמודדים בתחרות, על תכנון המוזיאון לשקף דיאלוג עם המוסדות הסמוכים לו: מוזיאון ישראל, מוזיאון ארצות המקרא, הספרייה הלאומית החדשה, הכנסת, משרדי הממשלה וכו'. כמו כן, בתכנון המתחם, יתבקשו המתמודדים לוודא ש"מבנה המוזיאון ושטחי החוץ שלו יתוכננו בצורה המחזקת ומשרתת את המערכת האקולוגית באזור ולא פוגעת בה".

התחרות מבוצעת בשיתוף עמותת האדריכלים ופונה לאדריכלים מהארץ ומחו''ל להגיש הצעותיהם. פרטים נוספים באתר התחרות.