איפה תטיילו?
מה תעשו?
חנויות למטייל
רשימת ציוד מגזין טיולי - כתבות והשראה
מחפשים השראה? צריכים התייעצות?
מגדירים
עקבו אחרינו

מערת הנטיפים – מערת שורק

02-991-1117
מערת שורק הינה מערת נטיפים מרשימה באזור הרי ירושלים. המערה קיימת זה מיליוני שנים, אך רק בשנות השישים, בעת חציבה באזור נתגלה הפתח למערה המרשימה. אתם חייבים לראות את הקסם הזה מקרוב
| 18/08/2020

עדכון 23.6.2020: מרשות הטבע והגנים נמסר כי שמורת טבע מערת הנטיפים תיפתח לציבור תחת מגבלות התו הסגול החל מראשון, 28.6.2020. יש להזמין מקום מראש באתר רשות הטבע והגנים, להגיע לפחות 25 דקות לפני הזמן שנקבע כדי להיכנס בזמן וחייבים להקפיד על חבישת מסיכות וחיטוי ידיים. הסיור הינו עצמי – אינו כולל הקרנת סרט או הדרכה.

מערת שורק הינה מערת נטיפים מרשימה באזור הרי ירושלים. המערה, השוכנת בליבה של שמורת טבע לזכרו של אבשלום שוהם, שנפצע בזמן שירותו בסיירת שקד ונפטר ב-4.2.74. המערה קיימת זה מיליוני שנים, אך רק בשנת 1968, שעה שעובדי מחצבת הר טוב פוצצו את סלע הגיר באזור כדי לספק חצץ לבניה, נתגלה הפתח למערה המרשימה. גם היום ניתן לראות את המחצבות מהכניסה למערה.

נטיפים וזקיפים הם תופעות קארסטיות, כלומר תופעות שנגרמות עקב המסה של מים את סלע הגיר. המסה כזו נמשכת מיליוני שנים אבל יוצרת צורות מרהיבות. הסיור במערה יחשוף בפניכם את יופיו ועוצמתו של הטבע, ובין הזקיפים והנטיפים תוכלו לדמיין עוגות קצפת, כרוביות, את שלגיה ושבעת הגמדים, המכשפה ועוד. אולי המקסימים ביותר הם דווקא רומאו ויוליה – זוג של נטיף וזקיף, שבמשך מיליוני שנים מתקרבים זה לזה אך עדיין לא נוגעים. אם תסתכלו מקרוב, תוכלו לראות שעדיין מטפטים מים מהנטיף, כך שאולי בעוד מאה שנה ייסגר המרווח...

הסיור במערה בליווי מדריך מטעם רשות הטבע והגנים בלבד. הסיור יתחיל בסרט המסביר על הווצרות מערות נטיפים, ואחריו ימשיך אל המערה בשביל שהותקן בתוכה על מנת למזער את הפגיעה בה.

בקיץ 2012 שודרגה התאורה במערה והותקנה תאורה צבעונית ומרשימה, שגם אינה מחממת את המערה.

מידע שימושי

שעות הפתיחה:

  • בשעון קיץ: ראשון-חמישי ושבת: 8:00-17:00 | שישי וערב חג: 8:00-16:00
  • שעות הפתיחה בשעון חורף: ראשון-חמישי ושבת: 8:00-16:00 | שישי וערב חג: 8:00-15:00
  • משך הסיור: כ-45 דקות | שימו לב: הקופה נסגרת שעה לפני סגירת השמורה.

מחירון: מבוגר: 28 | ילד או אזרח ותיק (בהצגת תעודה)14 ₪

נגישות: ישנה גישה לנכים למערה | אין צורך להביא פנסים. 

שתי אגדות על הנטיפים

אגדה ראשונה
לפני שנים רבות חיה בארץ רחוקה נסיכה יפהפייה. יום אחד החליט המלך שעליה להינשא, ושלח שליחים לכל רחבי הממלכה לבשר את הבשורה. למחרת הגיעה קבוצה גדולה של נכבדים, רוזנים, שרים חשובים, נסיכים, עשירים מופלגים, שחפצו כולם להינשא לנסיכה. הם הביאו עימם תשורות ומתנות לרוב, אך הנסיכה בחלה בכולם. לבה הלך שבי אחרי עלם חמודות שעבד בחצר הארמון. כמובן שהדבר לא היה אפשרי - כיצד תינשא נסיכה לנער פשוט, בנו של סנדלר הארמון? אהבת השניים רבה הייתה, והנסיכה עמדה בסירובה להינשא לאחר. אביה כעס מאוד והחליט להרחיק את בתו מהעלם, ולהענישה. לכן בנה מגדל גדול עם צריח וסגר אותה בחדרון למעלה.

ליבה של הנסיכה נשברה בקרבה, געגועיה לעלם רבו. ישבה בחלון ובכתה מרה. העלם שישב מתחת למגדל בלע את דמעותיה בשקיקה. המלך לא ויתר והשאיר אותה כלואה במגדל. הנסיכה בוכה, והעלם בולע דמעותיה, וכך במשך השנים התקרבו זה לזו, ואולי יבוא יום והם יפגשו. הנסיכה צונחת מטה, אט אט, בעקבות דמעותיה, והעלם מטפס לגובה מהדמעות שהוא בולע.

מלונות בארץ במחיר מעולה

בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג

אגדה השניה
מעשה בקרסטי, נערה מפונקת מבית עשירים שביקשה להיות הנערה היפה ביותר בעולם. בעודה מטיילת באזור זה פגשה במכשף רב עוצמה שהתחפש לעני מרוד וביקש ממנה קצת אוכל ובגד חם. אך קרסטי, שהייתה מאוד אגואיסטית וחסרת התחשבות, צחקה עליו והמשיכה בדרכה. בהמשך הדרך פגשה שוב במכשף שהתחפש הפעם לנסיך עשיר ויפה תואר ומייד פנתה אליו ובירכה אותו לשלום. בעוד הם משוחחים שאל אותה המכשף- נסיך מה הייתה רוצה יותר מכל דבר אחר בעולם. ענתה קרסטי: להיות היפה ביותר בתבל. הפך הנסיך חזרה למכשף ואמר: בגלל שבפנים נשמתך כה שחורה ומכוערת אהפוך גם את חיצוניותך לכזו. ואכן קרסטי הפכה לנערה פוזלת, בעלת אף נשרי ושפתיים מצומקות, בפיה הייתה שן-כן שן-לא, רגליה עקומות וגופה כולו חסר פרופורציות. מרוב בושה התחבאה קרסטי במערה והחלה מתחננת בפני המכשף כי יהפכה לאבן. הקוסם נכנע לרחמיו והפכה לאבן. מאז ועד היום ישנן מערות קרסטיות בעלות שן עליונה (נטיף) ושן תחתונה (זקיף).

הוראות הגעה

כביש 3866 עולה מאזור בית שמש לעבר בר גיורא ונס הרים. באמצע הדרך ישנה פנייה לכביש שמוביל למערת שורק - מערת הנטיפים.


ועוד כמה דברים שתאהבו:

התקשרו עכשיו למערת הנטיפים – מערת שורק: 02-991-1117

חוות דעת על מערת הנטיפים – מערת שורק

טוען חוות דעת...

תגובות

טוען תגובות...

מלונות בארץ במחיר מעולה

מזמינים בלמטייל במחירים הכי טובים
ומקבלים מתנות ופינוקים שווים!

מלונות פופולרים בארץ

בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג