כל המידע על מערת הנטיפים – מערת שורק

על מנת להכנס לאתר מומלץ להזמין ביקור מראש באתר רשות הטבע והגנים, אחרת הכניסה על בסיס מקום פנוי.

שימו לב: הסיור במערת הנטיפים עצמי וכולל סרט, ללא הדרכה. חובה לעטות מסכה.

מערת שורק הינה מערת נטיפים מרשימה באזור הרי ירושלים. המערה, השוכנת בליבה של שמורת טבע לזכרו של אבשלום שוהם, שנפצע בזמן שירותו בסיירת שקד ונפטר ב-4.2.74. המערה קיימת זה מיליוני שנים, אך רק בשנת 1968, שעה שעובדי מחצבת הר טוב פוצצו את סלע הגיר באזור כדי לספק חצץ לבניה, נתגלה הפתח למערה המרשימה. גם היום ניתן לראות את המחצבות מהכניסה למערה.

נטיפים וזקיפים הם תופעות קארסטיות, כלומר תופעות שנגרמות עקב המסה של מים את סלע הגיר. המסה כזו נמשכת מיליוני שנים אבל יוצרת צורות מרהיבות. הסיור במערה יחשוף בפניכם את יופיו ועוצמתו של הטבע, ובין הזקיפים והנטיפים תוכלו לדמיין עוגות קצפת, כרוביות, את שלגיה ושבעת הגמדים, המכשפה ועוד. אולי המקסימים ביותר הם דווקא רומאו ויוליה – זוג של נטיף וזקיף, שבמשך מיליוני שנים מתקרבים זה לזה אך עדיין לא נוגעים. אם תסתכלו מקרוב, תוכלו לראות שעדיין מטפטים מים מהנטיף, כך שאולי בעוד מאה שנה ייסגר המרווח...

הסיור במערה בליווי מדריך מטעם רשות הטבע והגנים בלבד. הסיור יתחיל בסרט המסביר על הווצרות מערות נטיפים, ואחריו ימשיך אל המערה בשביל שהותקן בתוכה על מנת למזער את הפגיעה בה.

בקיץ 2012 שודרגה התאורה במערה והותקנה תאורה צבעונית ומרשימה, שגם אינה מחממת את המערה.

subaru xv

נוסעים אחורה בזמן בטיול 4X4 בהרי ירושלים 

מסלול היסטורי בין דרכי עפר למוצבים ועד למורדות הרי ירושלים- זוהי דרך בורמה

לפרטים וצפייה במסלול

טיולי 4x4

מידע שימושי

שעות הפתיחה:

  • שעון קיץ: ראשון-חמישי ושבת: 8:00-17:00 | שישי וערב חג: 8:00-16:00
  • שעון חורף: ראשון-חמישי ושבת: 8:00-16:00 | שישי וערב חג: 8:00-15:00
  • משך הסיור: כ-45 דקות | שימו לב: הכניסה לשמורה נסגרת שעה לפני סגירת השמורה.

מחירון: מבוגר: 28 | ילד או אזרח ותיק (בהצגת תעודה)14 ₪

נגישות: ישנה גישה לנכים למערה | אין צורך להביא פנסים. 

שתי אגדות על הנטיפים

אגדה ראשונה
לפני שנים רבות חיה בארץ רחוקה נסיכה יפהפייה. יום אחד החליט המלך שעליה להינשא, ושלח שליחים לכל רחבי הממלכה לבשר את הבשורה. למחרת הגיעה קבוצה גדולה של נכבדים, רוזנים, שרים חשובים, נסיכים, עשירים מופלגים, שחפצו כולם להינשא לנסיכה. הם הביאו עימם תשורות ומתנות לרוב, אך הנסיכה בחלה בכולם. לבה הלך שבי אחרי עלם חמודות שעבד בחצר הארמון. כמובן שהדבר לא היה אפשרי - כיצד תינשא נסיכה לנער פשוט, בנו של סנדלר הארמון? אהבת השניים רבה הייתה, והנסיכה עמדה בסירובה להינשא לאחר. אביה כעס מאוד והחליט להרחיק את בתו מהעלם, ולהענישה. לכן בנה מגדל גדול עם צריח וסגר אותה בחדרון למעלה.

ליבה של הנסיכה נשברה בקרבה, געגועיה לעלם רבו. ישבה בחלון ובכתה מרה. העלם שישב מתחת למגדל בלע את דמעותיה בשקיקה. המלך לא ויתר והשאיר אותה כלואה במגדל. הנסיכה בוכה, והעלם בולע דמעותיה, וכך במשך השנים התקרבו זה לזו, ואולי יבוא יום והם יפגשו. הנסיכה צונחת מטה, אט אט, בעקבות דמעותיה, והעלם מטפס לגובה מהדמעות שהוא בולע.

אגדה השניה
מעשה בקרסטי, נערה מפונקת מבית עשירים שביקשה להיות הנערה היפה ביותר בעולם. בעודה מטיילת באזור זה פגשה במכשף רב עוצמה שהתחפש לעני מרוד וביקש ממנה קצת אוכל ובגד חם. אך קרסטי, שהייתה מאוד אגואיסטית וחסרת התחשבות, צחקה עליו והמשיכה בדרכה. בהמשך הדרך פגשה שוב במכשף שהתחפש הפעם לנסיך עשיר ויפה תואר ומייד פנתה אליו ובירכה אותו לשלום. בעוד הם משוחחים שאל אותה המכשף- נסיך מה הייתה רוצה יותר מכל דבר אחר בעולם. ענתה קרסטי: להיות היפה ביותר בתבל. הפך הנסיך חזרה למכשף ואמר: בגלל שבפנים נשמתך כה שחורה ומכוערת אהפוך גם את חיצוניותך לכזו. ואכן קרסטי הפכה לנערה פוזלת, בעלת אף נשרי ושפתיים מצומקות, בפיה הייתה שן-כן שן-לא, רגליה עקומות וגופה כולו חסר פרופורציות. מרוב בושה התחבאה קרסטי במערה והחלה מתחננת בפני המכשף כי יהפכה לאבן. הקוסם נכנע לרחמיו והפכה לאבן. מאז ועד היום ישנן מערות קרסטיות בעלות שן עליונה (נטיף) ושן תחתונה (זקיף).