טיול ג'יפים בדרך בורמה

מסלול היסטורי שמתאר את הקושי בהעברת אספקה לתושבי ירושלים הנצורים, דרך עפר שמטפסת אל מורדות ירושלים. מסלול רכוב ומהנה בהריה של עיר הבירה. מאת: דובי זכאי
  • סוג ג'יפ: קל, בינוני.
  • התחלה: מצפה הראל (על כביש 44 בין צומת נחשון לצומת שמשון)
  • סוף: ליד שמורת המסרק, כביש 3955, ליד הישוב שורש. 
  • חניונים: עין סוסים, מעלה תאנים, עין מסילה.
  • היכן נקודת העצירה לקפה: עין תאנים. ואם המשכתם למוצב 16 ומוצב 21. נקודת קפה מצוינת במוצב 21. 

כמה שנים לפני מותו, הייתה לי הזכות לטייל בארץ עם אורי דביר ז"ל, מאבות מדרכי הטיולים והנחלת הארץ למטיילים, מי שעמל ורקם בסבלנות אין קץ את שביל ישראל. אורי, הגיע לטיול המשותף שלנו בג'יפ ששאל מבתו, מלווה בנכדתו המתוקה ששמרה על סבא שלא יעשה שטויות שמעבר לכוחו. אורי, שהכיר כל רגב וכל שבילי הארץ נהירים לו, בחר דווקא בדרך בורמה כמסלול חשוב שכל מטייל אמור לעבור אותו בדרך ללמוד על ההיסטוריה וההתפתחות של המדינה. המסלול שלפניכם לזכרו של אותו איש יקר.

על המסלול

דרך בורמה מתחלקת לשלוש: תחילת הדרך כ-1.5 ק"מ ממערב לקיבוץ נחשון. קטע זה הוא בן 4 ק"מ והוא מגיע עד מצפה הראל. המסלול שלנו מתחיל במצפה הראל, נמתח עד כביש הגישה לשורש. בדרך יש סיבוב (אם רוצים) בין מוצבים 16 ו-21 נתיב זה לא סומן כחלק מהדרך, אבל יש הפנייה איך להגיע אליו. 

דרך בורמה נפרצה במלחמת העצמאות, בעקבות המצור שהוטל על ידי הערבים על ירושלים, כשהיו חייבים למצוא דרך עוקפת כדי להזרים אספקה לירושלים הנצורה. מקור השם "דרך בורמה" הוא בנתיב האספקה מתקופת מלחמת סין-יפן, שעקף את הדרך הראשית מבורמה אל סין. לאורך הנתיב ישנם מקומות עצירה, שלטי הסבר ומוצבים שלטים מסודרים של קק"ל.

מהלך המסלול

(איפוס) - חלק זה של המסלול ניתן לביצוע גם ברכב משפחתי שאינו 4X4.

0 - תחילת מסלול, כניסה ליער אשתאול, פארק יצחק רבין - מצפה הראל (סימון שביל שחור).

0.9 - מצפה הראל, מבנה משופץ שבולט בגובהו. סיפור המקום, אנדרטה - פניה ימינה (רגע לפני שמסתערים על הדרך היפה, אתם מוזמנים להתכבד ולשבת אצל יוסי באטוט, באורחן מצפה הראל, אוהל בדואי ענק, ואירוח בדואי. מקיום האוהל בדיוק בסיבוב, שתיה, אוכל טעים, קפה טוב ומפגש עם הסיפורים עם יוסי באטוט. שווה להיכנס. 050-7719949).

1.9 - בית סוסין - כאן היה המפגש של שני הג'יפים, ב-29 במאי 1948, בהם אנשי חטיבת הראל, שיצאו לסייר ולבחון את הדרך העוקפת לירושלים. הכפר בית סוסין נכבש יום קודם, בית המשאבה היה חלק ממפעל המים, שהועלו לירושלים. נווה עם דקלים וחניון.

2.7 - פניה למצפה לטרון, ממשיכים ישר (סימון שביל אדום). שילוט: דרך בורמה שער הגיא 7 ק"מ.

3.3 - חניון התאנים, עד שהדרך הושמשה לשימוש משאיות, הועבר הציוד ממשאית למשאית בידי אנשי ההגנה או בעזרת ג'יפים. משאיות שהגיעו מחולדה ומשאית שהגיעו מירושלים, בגלל הפרשי הגובה נאלצו לסחוב את הציוד בידיים. מקום יפה לעצירה, שולחנות קק"ל בצל עצי תאנה, בשני צידי השביל חורש יפה של אורנים וברושים.

3.4 - מתחילה לטפס דרך סלולה עד צומת שבילים.

3.8 - צומת הסרפנטינות, הג'יפאים ממשיכים ישר (סימון שביל אדום וסימון שביל ישראל).

3.9 - מתחיל קטע קשה לנהיגה. מי הגשמים חרצו חריצים עמוקים וגם גילו זיזי סלעים, חובבי גחון לא מוגן. כאן נסעו המשאיות וברגע שהיו נתקעות, בצד הדרך פזורים פלטות ברזל ארוכות, מחוררות. את פלטות הברזל היו מכנסים מתחת לגלגלים כדי שהגלגלים לא יתחפרו. המשאיות, בתקופת מלחמת השחרור, נאנקו קשות בעליה זו. מדי שנה אנשי קק"ל מתקנים את הדרך, אני מקווה שעד שתגיעו למסלול כבר יתקנו אותו עבורכם. הדרך קשה ורכב שטח חסר מיגון למטה מסתכן.

4.2 - פניה שמאלה בקצה הסרפנטינות. מצד שמאל צינור שהיה קו השילוח להעברת מים לירושלים.

4.5 - צומת שבילים לבחור את השביל המרכזי (טיפה שמאלה ומיד ימינה).

5.6 - מעבר לקטע סלול.

5.8 - עין חילה. סטייה קלה מהשביל, מעיין קטן הנובע בצד הדרך. לעיתים בחורף יש מעט מים. יש חניון חביב תחת עצי איקלפטוס. לפני דרך בורמה זו היתה דרך עוקפת לחסימה בדיר איוב.

6.1 - ישר ומעט ימינה (לא לפנות שמאלה). סימון שביל אדום.

8.1 - עין מסילה. באר מים פעילה. על הבאר מותקנים סורגים אבל אפשר להשחיל בקבוק ולשאוב מים זכים, לא מומלץ לשתות.

8.2 - בריכה קטנה לצד השביל. המים מגיעים לכאן מעודפים, ממתקן מקורות מצידו השני של השביל, המקום מסודר כאמפי קטן, בצל עצי איקליפטוס ענקיים.

8.5 - הגעה לכביש 38 שער הגיא צומת שמשון.

(איפוס) - חלק זה של המסלול אפשר לבעלי רכבי 4x4 בלבד.

0- דרך הג'יפים, דרך בורמה סימון שביל אדום. זוהי דרך קשה לג'יפאים, אחת לכמה זמן קק"ל משקיעה בשיפוץ הדרך. כשאני נסעתי, הגשם האחרון התעלל מאוד בשביל והיה קשה לנסוע. משמאל חניון גדול, חניון מח"ל.

2.1 - משמאל בריכת מים בית מאיר (סימון שביל אדום). זהירות מכאן מתחילה הדרך הקשה.

2.9 - פניה לכיוון 'שלוחת שיירות' - העליה לשלוחת השיירות קשה, יש מדרגת סלע בחלק העליון. בכל אופן, דרך זו מובילה את המטייל אל מוצב 21, שחולש על שער הגיא, מוצב שחיילינו כבשו אותו ואת מוצב 16, בלחימה קשה. תצפית מופלאה על שער הגיא ממערב ותצפית נוספת על הכביש העולה לירושלים ממשלט 16. ליד מוצב 16, אתר הנצחה לנופלים, עם סיפור הלחימה הקשה. דרך משובשת מאוד בירידה חזרה לשביל הראשי מדרגת סלע.

3.6 - פניה ימינה. לדרך הראשית המגיעה לכביש.

3.7 - יציאה עד לכביש מבית מאיר עד שורש. כדאי לטייל בתום הטיול בשמורת המסרק.

כמה טיפים

  1. החורף מתעלל קשות בדרכי הכורכר, שהופכת מדרך סבירה לדרך לג'יפים קשוחים.
  2. מורד הסרפנטינות קשה לירידה, מסוכן לג'יפים חסרי מיגון.
  3. כדאי לבקר באתר ההנצחה במצפה הראל, בייחוד אם יש איתכם ילדים. מומלץ ללמוד מהשלטים על חשיבות המקום, על דרך בורמה, על מלחמת השחרור והמצור על ירושלים.  

חוות דעת על טיול ג'יפים בדרך בורמה

טוען חוות דעת...

תגובות

טוען תגובות...