איפה תטיילו?
מה תעשו?
חנויות למטייל
רשימת ציוד מגזין טיולי - כתבות והשראה
מחפשים השראה? צריכים התייעצות?
מגדירים
עקבו אחרינו

מנזר סנט ג'ורג'

עיתונאי הטיולים דובי זכאי ממליץ על נקודת קפה שווה בתצפית של מנזר סנט ג'ורג'
| 05/07/2020

מנזר סנט ג'ורג' ("מר ג'ריס" בערבית) דבוק על המדרונות התלולים, שגולשים לוואדי קלט. זה המקום שבחרו נזירים במדבר יהודה כבר במאה הרביעית לספירה להאחז בנופי המדבר בבדידות מזהרת. אחרי הכיבוש הפרסי ננטש המקום וגם נשרף.

נקודה שווה לקפה בשטח

אנו מזמינים אתכם לשביל, שהולך מהחניה אל מרפסת נוף מדהימה מצידו השני של ערוצו העמוק של ואדי קלט. ניתן להגיע לכאן כל השנה. כדאי לחכות בנקודת התצפית לצלצול פעמון הכנסייה, קולו רך ועדין והוא מתעצם ככול שהקול מתרחק בוואדי. מומלץ לנצל את ההמתנה להכנת קפה, כמובן כמו שאתם אוהבים – מר או מתוק, וכשהכוס בידכם, להתענג מהנוף המהפנט שסובב אתכם. 

בדרך כלל המטיילים מסתפקים בתצפית היפה, ובדרך הארוכה בכביש אל המנזר, אבל אם אתם רוצים להתקרב אל המנזר יותר, אפשר לרדת בשורת מדרגות אל המנזר - הקפידו על לבוש צנוע.

על המנזר

מנזר סנט ג'ורג' הינו מנזר יווני אורתודוכסי, שנמצא באפיקו של נחת פרת, באזור יריחו. 

המנזר שנמצא כאן היום נבנה במאה ה-19, אך ההתיישבות הדתית במקום החלה עוד בתקופה הביזנטית. תחילה, במאה החמישית, הקים הנזיר יוחנן מהעיר תבי שבמצרים מנזר מסוג קוינוביון  מנזר שיתופי, שהוא גלגול מאוחר יותר של מנזר מסוג לאורה, שבו נפגשו הנזירים המתבודדים רק לעיתים. במאה השישית הורחב אותו מנזר ראשוני על ידי הנזיר גיאורגיוס (ג'ורג') מכוזיבא, ועל שמו נקרא המנזר עד היום.

המנזר נהרס בשנת 614, עם הכיבוש הפרסי, והוקם מחדש רק 400 שנה מאוחר יותר, בתקופה הצלבנית. בסופה הוא נהרס בשנית על ידי הערבים ששלטו בארץ, עד ששוקם שוב במאה ה-19. כיום המנזר מחולק לשלושה מפלסים עקריים: 

  • המפלס העליון: בו נמצאת מערה עתיקה שעליה הוקמה כנסייה. על פי המסורת הנוצרית, במערה זו התגורר אליהו הנביא שעה שברח מאיזבל, אז הוא ניזון מלחם ומים שהביאו לו העורבים. בנוסף, הנוצרים מאמינים כי במערה זו בישר מלאך ליואכים, סבו של ישו, כי אשתו חנה תלד את מרים הבתולה.
  • המפלס האמצעי: בו מצויים מרבית מבני המגורים, שלוש כנסיות וכן מגדל הפעמונים. 
  • המפלס התחתון: במפלס זה הבנוי מקשתות נמצאים מחסני המנזר וקברי נזירים.

מסביב למנזר נמצאים כוכי התבודדות רבים, וכמובן - נקודת התצפית הנהדרת עליה הומלץ בתחילת העמוד.

הוראות הגעה

מכביש 1 (בין מעלה אדומים לים המלח), פונים בצומת לעבר הישוב מצפה יריחו (נמצא מעט מזרחה לחאן השומרוני הטוב). ממשיכים ובמקום לפנות ימינה לישוב, פונים שמאלה בעקבות שילוט לואדי קלט והמנזר. לאחר כ-100 מטר הכביש מגיע לצומת T, שבו פונים ימינה. ממשיכים בכביש המפותל כ-5 דקות נסיעה, ועוצרים בנקודת תצפית ראשונה ליד צלב גדול. חונים ועולים למעלה, לתצפית מרהיבה למנזר ולנביעת מים.

חוזרים לרכב וממשיכים עם הכביש עד למגרש החניה ממנו ניתן לרדת בשביל למנזר. לרוב יחכו לכם במגרש החניה ערבים מקומיים שיציעו לכם לקנות שרשראות חרוזים, כפיות, או רכיבה על גבי חמורים אל המנזר.

הסבר נוסף:
יורדים בכביש 1 לים המלח. בצומת מצפה יריחו, פונים שמאלה ושוב שמאלה, לכביש קטן (יש שילוט) שיורד אל עומק המדבר. הכביש מסתיים במגרש חניה ושם יש כניסה לשביל שעולה לנקודת התצפית. במקום מוכרי מיצים תפוזים ורימונים ומוכרי מזכרות לנוצרים שמגיעים למקום. 

חוות דעת על מנזר סנט ג'ורג'

טוען חוות דעת...

תגובות

טוען תגובות...

מלונות בארץ במחיר מעולה

מזמינים בלמטייל במחירים הכי טובים
ומקבלים מתנות ופינוקים שווים!

מלונות פופולרים בארץ

בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג

כתבות על נקודות עניין

טוען מוצרים...

חיפושים פופולרים עבור נקודות עניין

שווה קריאה