קיר האמוניטים

קיר האמוניטים הוא מחשוף של סלע גיר מגיל קרטיקון (90-100 מ"ש) הנמצא בצידו החיצוני הדרומי של מכתש רמון. ייחודו של הקיר בריכוז גדול מאוד של מאובני אמוניטים גדולים הטבועים בו. זוהי נקודה מרהיבה בנוף המדברי בה אפשר ממש לראות שלפני מליוני שנים היה במקום ים גדול עם יצורים משמעותיים שחיו בו
| 05/07/2020

אמוניט הוא בעל חיים ימי טורף בעל זרועות שחי בעידן המזוזואיקון (התחיל בטריאס, לפני כ-250 מיליון שנה, והסתיים בסוף הסנון לפני 65 מיליון שנה). בעל החיים חי כמספר שנים, במהלכם הוא בונה את שלדו, חדרים חדרים, ועובר לחדר החדש והגדול בהתאם לגדילתו,. החדרים הישנים הוסבו לתאי ציפה, כמו בצוללת, שמתמלאים או מתרוקנים בגז חנקן בהתאם לרצונו. התנועה האופקית מתבצעת ע"י זרם סילון שמוצא מתוך הגוף באמצעות איבר שירירי, הגרמת לתנועה אחרנית. 

האמוניט בעל חיים עם שלד ארגוניטי (מינרל הדומה לקלציט אך בעל מבנה שונה). וכאמור השלד הוא בעל תאים ובמאובן אפשר לראותם ודומה לזה של חילזון. 

האמוניט גר בתוך הקונכיה והיו לו זרועות כמו לדיונון שבעזרתן שחה ובעזרתם טרף. יש אמוניטים שהגיעו לגודל של חצי מטר. האמוניט היה אחד מבעלי החיים השליטים. הוא נעלם בסוף המזוזיאקון לפני 65 מיליון שנה יחד עם הדינוזאורים בתקופת ה-KT BOUNDARY.
 
שכבת הסלע שרואים בקיר האמונים נטוייה. בשעת ההשקעה היא היתה מישורית, והתרוממה בעקבות שבר הרמון. העובדה שישנה כאן צפיפות גדולה של אמוניטים העלו זואולוגים מספר השערות בקשר להימצאותם של האמוניטים כאן. אחת ההשערות שהאמוניטים מתו במקום אחר וזרמים הביאו את השלדים (הקלים מהמים) לכאן.

הוראות הגעה

קיר האמוניטים נמצא בצד הדרומי של מכתש רמון, "מעבר למכתש" על מצלעותיו החיצוניות. הגישה אליו היא מכביש 40 - ממצפה רמון יורדים למכתש רמון וחוצים אותו. לאחר היציאה מהקירות הדרומיים של המכתש פונים ימינה בפנייה משולטת עם סימון שבילים אדום לעבר קיר האמוניטים. משאירים את הרכב בחניון, ממשיכים כ-1 ק"מ בהליכה ומגיעים לקיר.

חוות דעת על קיר האמוניטים

טוען חוות דעת...

תגובות

טוען תגובות...

מלונות בארץ במחיר מעולה

מזמינים בלמטייל במחירים הכי טובים
ומקבלים מתנות ופינוקים שווים!

מלונות פופולרים בארץ

בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג