גן לאומי בית שאן: עתיקות בפתחו של גן העדן

בגן לאומי בית שאן תוכלו לטייל בין שרידי העיר המפוארת סקיתופוליס, לטפס לתל בית שאן, שהיה מוקד להתיישבות מוקדמת יותר וללמוד על ההיסטוריה המדהימה של בית שאן, שהתחילה אי שם לפני כ-7,000 שנה
| 05/07/2020

עדכון מרשות הטבע והגנים: השמורה נפתחה למבקרים, תחת מגבלות והנחיות משרד הבריאות. כדי לבקר בשמורה, יש להזמין מקום מראש. לפרטים נוספים »

כנראה שיש סיבה טובה לכך שבית שאן קיבלה את הכינוי "פתחו של גן העדן". המיקום האסטרטגי שלה על צומת דרכים חשובה ומקורות מים בשפע הביאו לכך שעמים ושליטים רבים נלחמו על הנקודה הזו לאורך אלפי שנים עוד מהתקופה הכלכוליתית. מי לא שלט כאן? הכנענים, המצרים, מלכי ישראל, ההלניסטים, הרומים, הביזנטים, הערבים, ואפילו הצלבנים, הממלוכים והעותמאנים לא ויתרו על המקום, גם לאחר רעידת האדמה ההרסנית. בקיצור, לא הייתה תקופה בהיסטוריה שפסחה על בית שאן.

ההתיישבות המוקדמת בבית שאן הייתה על התל. במקרא היא מוזכרת בתור בית-שן ובמקורות מאוחרים יותר בתור ביישן. תארו לכם חומה גבוהה המקיפה את פסגת התל ותבינו למה הייתה זו נקודת אחיזה חשובה בשטח. אמנם התל עדיין לא נחפר במלואו, אך מומלץ לטפס עליו, לראות חלק מההריסות ולהתרשם מהנוף היפה לעבר הירדן וממבט-העל על העיר סקיתופוליס שלמרגלותיו.

העיר סקיתופוליס
סקיתופוליס הוקמה במאה הרביעית לפנה"ס כעיר פוליס יוונית שהייתה אחת מעשר ערי הדקאפוליס האוטונומיות בתקופה ההלניסטית. זו הייתה עיר חשובה ומפוארת, שהלכה והתפתחה בתקופה הרומית והביזנטית לעיר ספא מפנקת.

כשהולכים בין החפירות אי אפשר שלא להתרשם מהמקום, ובקלות אפשר לדמיין איך חיו שם פעם: התאטרון היפהפה שאכלס אלפי צופים עומד על תילו, בקארדו – הרחוב הראשי והלב הפועם של העיר, אפשר לראות פסיפס מקורי ושרידים של חנויות בצדי הדרך, בית המרחץ מספק הצצה לשיטות חימום המים העתיקות, והשירותים הציבוריים המשותפים, שהשתמרו כמעט בשלמותם, חושפים הצעה די מעניינת לאיך שירותים ציבורים יכולים להראות. העיר הייתה גדולה יותר ממה שרואים כיום בחפירות, וחלקה אף נמצא ככל הנראה מתחת לעיר בית שאן של ימינו.

תוכלו לבקר בבית שאן בשעות הביקור הרגילות, אבל בחודשים מרץ-אוקטובר תוכלו ליהנות בשעות הערב מביקור חווייתי במיוחד במופע האורקולי “לילות שאן”.

מלונות בארץ במחיר מעולה

בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג

שעות הפעילות:
(הכניסה אפשרית עד חצי שעה לפני הסגירה, מומלץ לבלות באתר כשעה וחצי).

  • שעון קיץ: ראשון-חמישי, שבת וחגים: 8:00-17:00, שישי וערב חג: עד 16:00.
  • שעון חורף: ראשון-חמישי, שבת וחגים: 8:00-16:00, שישי וערב חג: עד 15:00.
  • לילות שאן: בחודשים מרץ-אוקטובר, בערבי שני עד חמישי.

טלפון : 04-6587189

כניסת כלבים: מותרת - קשורים ברצועה וחסומים במחסום פה

הוראות הגעה

כתובת: גן לאומי בית שאן

הגן הלאומי בית שאן נמצא צפונית לעיר בית שאן, נסיעה של שלושה ק"מ מצומת שאן (צומת הכבישים 90 ו-71). בכניסה לגן הלאומי יש חניה רחבה, שירותים, ברזיות וחנות.

  • waze: גן לאומי בית שאן
     

חוות דעת על גן לאומי בית שאן: עתיקות בפתחו של גן העדן

טוען חוות דעת...

תגובות

טוען תגובות...

מלונות בארץ במחיר מעולה

מזמינים בלמטייל במחירים הכי טובים
ומקבלים מתנות ופינוקים שווים!

מלונות פופולרים בארץ

בשיתוף הוטלס קומביינד ובוקינג