פארק רמות מנשה ועין התאנה: טיול ג'יפים

מסלול קצר מקיבוץ משמר העמק ועד מעיין התאנה שנמצא בלב רמות מנשה, דרומית לקיבוץ. אחרי חורף טוב המעיינות הקטנים ברמות מנשה מתעוררים בנביעות זעירות שמשאירות פלגי מים שמרטיבים את האדמה ומשנים את צבעה. המסלול מתחיל בשביל פראי, חלקו הראשון מתאים לג'יפים קלים, בהמשך עולים על דרך הפארק המרכזית, וכדי להגיע ממש למעיין נדרש ג'יפ. בחורף השטח עשוי להיות מוצף ובוצי, לכן, לא כדאי להסתכן בשקיעה ועדיף ללכת ברגל | מאת: דובי זכאי
  • סוג ג'יפ: קל, בינוני
  • התחלה: הכניסה האחורית לקיבוץ משמר העמק (כביש 6953)
  • סוף: עין תאנה, סמוך לדרך הפארק (ליד שרידי ישוב נטוש)
  • כמה זמן: כשעתיים נינוחות, עם קפה.
  • חניונים: לאורך הדרך, בפארק רמות מנשה, בנקודת הסיום. 

על המסלול

הרבה מעיינות קטנים יש ברמות מנשה, רובם נסתרים, חלקם מופיע במפות. בני קיבוצי האזור מטפחים את המקומות, הופכים אותם ל"זולות" חביבות שפתוחות בפני כולם. גוררים למקום סלע המשמש כשולחן, אחרים מקימים ספסל עץ לישיבה רגועה. במקומות פתוחים בונים צריף קטן ומציידים את המקום במיכל מים. אחרי כל המאמץ במקום בולט מצמידים שלט צנוע: ובו מתבקש הציבור להשתמש במקום אך לשמור על הניקיון.

וכך, בימי הקיץ אפשר לטייל בין המעיינות, לטבול את הרגלים ואפילו את הגוף. להגיע "לזולה" צוננות בצל עצים כבירים. בחורף, המקום משנה את פניו, המים צלולים יותר, הסביבה טבולה בירוק ופריחה זועקת מסביב. המים צוננים, אבל עדין שווה להרטיב את הרגליים. המעיין שאנו מטיילים אליו נקרא 'עין תאנה', אין לו סימון במפה, רק סימון כנקודה כחולה ללא שם. הכניסה למעיין נסתרת, בין צמחיה עטירת ירוק באביב. בקיץ, עץ תאנה ענק עוטף את המקום בצל צונן, מי המעיין בדרך כלל נקיים.

את המקום היפה, הכשירו אנשי הבקר של קיבוץ עין השופט, (כך מספרים מודיעים מקומיים), החברה שעובדים בשטח ביקשו לעצמם "זולה" נחמדה לשתות קפה, לאכול, בימים שבהם הם מגיעים לטפל בבקר, והבקר? רועה חופשי בשטח. כל אחד יכול להגיע למקום, לשבת, לטבול רגליים, להכין קפה קטן על גזיה. אין להדליק מדורה במקום וכמובן לשמור על הניקיון.

אני מציע לפתוח את הטיול בדרך קצת אחרת. ימים ספורים אחרי חג הפסח מתקיים יום הזיכרון לשואה ולגבורה. לכן אני מציע להתחיל את הטיול דווקא בתוך בלב קיבוץ משמר העמק, במקום אנדרטה מיוחדת 'יד לילדי הגולה'. האנדרטה ממוקמת בפינת הגולה במרכז הקיבוץ. בשנת 1945 החל לבנות את האנדרטה הפסל זאב בן צבי, בהזמנת אנשי קיבוץ משמר העמק, לזכר המשפחות שנותרו באירופה ונספו. במשך שנתיים עמל הפסל על סדרת הפסלים שבמקום, הפסלים נחצבו באבן ירושלמית. במרכז, פסל גדול של ילד הנשען על אמו, בזרועות פשוטת לצדדים מבקש שאם תציל אותו. האם חסרת התקווה ומלאת הייאוש, מפנה את ראשה מול מבטו המתחנן של הילד. היא יודעת שלא תוכל להצילו. במקום עוד שלושה פסלים, תבליטים בקירות שמסביב. ילדים עומדים בתור להשמדה. אם מגוננת על ילדיה. וילד מסתתר. בכל שנה, ביום הזיכרון מתקיים בקיבוץ טקס זיכרון לזכר שואה והגבורה. (חייבים לתאם ביקור עם חברת המשק, דפנה גוברין, 052-8716058).

מהלך המסלול

תחילת המסלול: 0 - יוצאים משער הקיבוץ, פונים מערבה לנסיעה קצרה על כביש מגידו- צומת התשבי (כביש 66), לצומת משמר העמק. פונים שמאלה, (דרומה), לכביש העולה לעין השופט, (6953). אחרי כשלוש מאות מ' פניה שמאלה, לשער האחורי של קיבוץ משמר העמק. (שער זה נעול בפני מטיילים, תושבי הקיבוץ יכולים להיכנס דרכו). ממש ליד השער, מימין, מתחיל שביל קטן, סבוך, שנמתח דרומה. (כדאי לנסוע לאט ולהביט על החורש הצפוף, השביל הצר שאתם נוסעים בו וערוצון של פלג נחל. השביל מיועד לרכבי שטח. לרגע נדמה שאתם ביער טרופי צפוף, עצים שונים המתנשאים לגובה רב, עטופים בשרכים, שחלקם מלופף על גזעי העצים. בחורף, את האדמה מקשט עשב ירוק ופריחה מעודנת של כלניות. פלגי מים קטנים שורטים את דרכם על השביל. השביל מקביל לכביש (6953), ובמרחק קצר ממנו. בימי החורף הגשומים השביל חלק ומסוכן, לעיתים אחרי גשם נותרים בו כמה שלוליות בוציות.

1.1 - מעבר צר, ממשיכים ישר.
1.8 - צומת שבילים, להמשיך ישר.
2.3 - צומת שבילים להמשיך ישר. (עד כאן הייתם בפאת יער שכמעט ואין מגיעים אליה. עתה אתם נכנסים אל ליבו של פארק רמות מנשה).
3.1- שביל מתפצל שמאלה, להמשיך ישר. (זהו השביל המרכזי של הפארק חוצים את הצומת וממשיכים ).

בסביבה: גבעת קאת, מתנשאת לגובה של 253 מ' מעל פני עמק יזרעאל. בראש הגבעה אנדרטת הקיבוצים. אנדרטה דו קומתית, המשקיפה על כל עמק יזרעאל. הוקמה על ידי ברית התנועה הקיבוצית וקק"ל, בשנת 2006. לזכר הנופלים במערכות ישראל מקרב התנועה הקיבוצית. האתר תוכנן ע"י האמן סלו שאול, חבר קיבוץ עין גב.

4.0 - נוסעים ישר, התחברות לדרך הראשית בפארק יערות מנשה. (פארק יערות מנשה, הוכרז כפארק ביוספריי, למעשה זו שמורת טבע ענקית, בה נשמרת הצמחייה, בעלי החיים, גם ישובים הנמצאים באותו השטח ומוגדרים כישובים ביוספריים לשימור, עם הקפדה לשמור על הטבע. ראיה ירוקה ענקית שאמורה להישמר כעתודות לאוויר נקי לתושבי האזור. הקיבוצים והישובים נכללים בתחום אמנת הפארק. הפארק משופע במעיינות, בעלי חיים, עדרי פרות שרועות בחופשיות מלחכות את העשב הרב. עדרי צאן עוזרים בביעור הצמחייה על האדמה כדי למנוע שריפות. לציבור הרחב, בנוסף לראיה הירוקה יש מקום בילוי ונופש. רוכבי אופניים רבים, מטיילים רגליים, מסלולים למכוניות פרטיות ומסלולים קצת יותר אתגרים לרכבי שטח, יערות אורנים, אתרים ארכיאולוגיים ומקומות לפקנק. אפשר להגיע לליבו של הפארק עם כל רכב, רוב הדרכים בפארק הם דרכי כורכר מהודק).

5.2 - פניה ימינה. עדין דרך הפארק הראשית, שילוט: דרך הפארק גלעד.
5.4 - פיצול, (לבחור בנתיב הימני), סימון שביל כחול.
5.6 - מעבר בקר, להמשיך ישר.

בסביבה: חירבת בית ראש, (בית ראס), גובה של 299 מטר מעל פני הים. המקום שימש כמשלט של כוחותינו במלחמת השחרור במטרה להגן על קיבוץ משמר העמק. לוחמים מקיבוצי הסביבה, עין השופט, רמת השופט, ודליה איישו את המקום. בחפירות ארכיאולוגיות נמצאו במקום שרידי עתיקים עדות להתיישבות בתל. תושבים שגרו במקום לקחו את המים מעין שולמית, מקור המים הסמוך של הישוב הקדום. אפשר לעלות לראש הגבעה בדרך עפר כבושה, בדרך כלל השביל מתאים לרכב גבוה ורכב שטח. תצפית יפה על האזור.

6.4 - מפגש דרכים, מעבר פרות להמשיך ישר לדרך עפר, מערבה.
6.5 - מעיין התאנה רמות מנשה. הסימן שהגעת שורה של צמחי צבר יורדים במדרון הגבעה, לידם הכניסה לסבך המעיין. (כאמור, מעיין התאנה הוכן על ידי הרועים ומגדלי הבקר של קיבוץ עין השופט. כדרכם של קיבוצניקים באזור הם מכינים את ה"זולה" ומשאירים אותה לשימוש הקהל, לשמחתינו רובו מקפיד לשמור על המקום. מעין התאנה, הוא מעיין קטן הנובע בצילה של תאנה ענקית, בריכה קטנה עם מדרגת אבן ותאנה ענקית עוטפת את המקום בצל נעים בקיץ. בחורף המראה משתנה, עלי התאנה נושרים והמקום שנסתר בסבך מתגלה. הנביעה נמצאת למרגלות התאנה, סכר ידני פשוט מווסת את המים הזורמים לבריכה, גובה המים כשלושים ס"מ, עלים רכים צפים על המים. זה המקום להוציא את הגזיה.

סוף מסלול: אפשר לחזור לשביל הראשי ולהמשיך דרומה, עד ליציאה ליד גבעת הרקפות, סמוך לקיבוץ גלעד. שמגיעים לכביש פונים ימינה, (כביש 672), שמתחבר עם צומת אליקים (כביש 70), וואדי מילח.

כמה טיפים

  1. כדאי להגיע לקראת שעות אחה"צ האזור מקבל צבעים רכים של זהב.
  2. יש סכר קטן שמווסת את זרימת המים, לעיתים יש להרים את הסכר כדי להעלות את מפלס המים.
  3. העמודים הגדולים ליד המעיין נועדו להגן עליו מכניסת פרות.
  4. מסלול קטן וחביב ברמת מנשה. 

חוות דעת על פארק רמות מנשה ועין התאנה: טיול ג'יפים

טוען חוות דעת...

תגובות

טוען תגובות...