כללי התנהגות בעת שינויי מזג האוויר ואזהרת שטפונות

 • בחורף ובעונות המעבר קיימת סכנת שיטפונות ותופעות נוספות של מזג אוויר העלולות להשפיע על הטיול. באחריותכם להתעדכן בסמוך ליציאה לטיול בתחזית מזג האוויר באתר האינטרנט של השירות המטאורולוגי או במהדורות החדשות.
 • כאשר על פי התחזית המטאורולוגית קיים חשש לשיטפונות במדבר יהודה ודרום הארץ, חל איסור מוחלט להיכנס לאפיקי נחלים בזרימה עד לירידה מוחלטת של מפלס המים – סכנת חיים!
 • אסור להתקרב לשפת נחל בשעת שיטפון מחשש להתמוטטות הגדה.
 • בשאלות על מסלולים ואתרי טיול, מומלץ להתעדכן טרם היציאה לטיול עם מוקד המידע של רט"ג בטלפון 3639*

איך מטיילים

ההליכה במסלול איננה קשה במיוחד אך משלבת חלקים מאתגרים מבחינה טכנית: סולמות, יתדות ומדרגות סלע. משפחות מטיבות לכת יצלחו את המסלול ללא כל בעיה. המסלול פופולארי מאוד בקרב משפחות, גם כאלו עם ילדים קטנים. אף על פי כן, יש לשים לב שטיול עם ילדים קטנים מחייב משנה זהירות, במיוחד בכל מה שקשור לעלייה בסולמות.

מידע בסיסי:

 • ציוד חובה למסלול: נעליים סגורות | כ-3 ליטר מים לאדם | מפת סימון שבילים מספר 8.
 • המסלול המשפחתי הוא מעגלי: מתחיל ומסתיים בסמוך לקיבוץ אלמוג.
 • זמן הליכה משוער: 3 שעות.
 • סימוני שבילים לפי סדר ההליכה: ירוק > שחור > כחול
 • כיוון ההתקדמות המומלץ הוא במעלה הנחל. נוח יותר לעלות בסולם מאשר לרדת בו, במיוחד עם ילדים קטנים.
 • עקב פופולריות המסלול בקרב משפחות, בחגים ובעונות העמוסות עשויים להיווצר פקקי תנועה בעקבות קבוצות נוספות המטיילות במסלול, ובהן גם כאלה שיעשו אותו הפוך. לכן, למטיילים עם ילדים מומלץ להכין הפעלות או משחקים לזמן ההמתנה לעלייה בסולם. אם הינכם כמה מטיילים בודדים בלבד, בקשו בנימוס לעקוף והיזהרו לא למעוד או להפיל אף אחד.
 • יש 3 סולמות גבוהים. השניים הראשונים בגובה 9 מטר והשלישי בגובה 8 מטר.
 • בחצי הראשון של המסלול, כלומר כאשר עולים בנחל ובסולמות, יש נקודות צל למנוחה. החלק השני שלו, בו יוצאים מאפיק הנחל הקניוני הוא חשוף לשמש.
 • אחרי שטפונות, המסלול מחייב הליכה במים ולכן שווה להכין בגדים להחלפה.
 • שימו לב: אין להשאיר חפצי ערך ברכב.
 • אין לצאת למסלול כאשר יש חשש לשטפונות. התראת שטפונות ניתן לבדוק באתר השירות המטארולוגי ולבדוק באם יש אזהרות בתוקף. ניתן גם להתקשר לתחזית מוקלטת בטלפון 03-5600600 ולהקיש 1.
 • באזור הסולמות קיימת מערכת SOS WIFI המאפשרת קליטה סלולארית בשעת חירום בשטח. בנקודה בה מופיע שלט קטן אדום ועליו הכיתוב SOS WIFI אפשר להתחבר לרשת אלחוטית באותו שם ולהזעיק עזרה. 

איך מגיעים

 • לבאים מכביש 1 מכיוון ירושלים: יש לפנות בצומת אלמוג ימינה ולנסוע לעבר קיבוץ אלמוג. אחרי כמה דקות הכביש מתעקל שמאלה, בנקודה זאת המשיכו ישר לעבר חניון העפר אשר בכניסה אליו פח ירוק גדול.
 • לבאים מכביש 90: בצומת הלידו יש לפנות לכביש 1 בכיוון ירושלים ובצומת אלמוג שמאלה לעבר קיבוץ אלמוג. אחרי כמה דקות הכביש מתעקל שמאלה, בנקודה זאת המשיכו ישר לעבר חניון העפר אשר בכניסה אליו פח ירוק גדול.

בתחבורה ציבורית: מתחנה מרכזית בירושלים קווים: 444, 486. יש לרדת בצומת אלמוג ומשם ללכת עם הכביש לעבר הקיבוץ.

לתחילת המסלול

מרחבת החניה הנמצאת מעל הנחל נתחיל ללכת דרומה, לעבר אפיק נחל אוג עם סימון שבילים ירוק (ליד שלט של מקורות). בסמוך לפח הירוק הגדול תראו שלט המכווין למספר כיוונים, בינהם גם לדרך ממנה תחזרו עם יציאתכם מהנחל. הסימון האדום יוריד אתכם בדרך עפר לאפיק הנחל ואז תעברו לסימון שבילים ירוק. סימון זה ילווה אתכם כל הדרך עד ליציאתכם מהנחל (בערך חצי מסלול). ניתן לראות בבירור את חלוקי הנחל ותוואי הנחל כבר מלמעלה. מהרגע שנכנסתם לאפיק, תתחילו להתקדם מערבה ואחרי 10 עד 15 דקות הליכה תגיעו לפתחת קניון נחל אוג.

נחל אוג - על שום מה?

נחל אוג הוא מהנחלים הגדולים של צפון מדבר יהודה וים המלח. שמו הערבי הוא "ואדי אלמכלך" (הנחל שקשה לשאוב ממנו מים) ובעברית נקרא הנחל על שמו של האוג הקוצני הפורח בסתיו ונפוץ במדרונות סלעיים באיזורי ספר. האוג הקוצני נמצא בחלקו העליון של הנחל והמטיילים במסלול התחתון לא יראו אותו. מהרגע שנכנסתם לקניון, תלכו למעשה על מדרך מגוון, לעיתים חלוקי נחל ולעיתים מדרגות סלע. המסלול מסומן היטב, ובנוסף תוכלו לראות על הסימונים גם מספרים המשמשים את יחידות החילוץ הממפות את הנחל.

אחרי 10 דקות הליכה תגיעו אל מדרגת סלע גבוהה שמימינה גב מים רדוד. מי שרוצה, יוכל ללכת במים ולעבור בקלילות, אולם לרוב מדובר בגב המתלכלך מהר ולא הכי מושך וכולם בוחרים לעקוף אותו משמאל. אם אתם קבוצה או משפחה, עזרו אחד לשני שכן, למטיילים לא מנוסים זה עשוי להיות רגע טיפ טיפה מאתגר. מיד אחרי שתעברו את החלק הזה תגיעו למפתח יחסית גדול בנחל ולסולם הראשון.

מתחילים לעלות - 3 סולמות

טיפ לפני שמתחילים: המרחק בין המפלים עליהם אתם מתגברים באמצעות הסולמות הוא קצר, לכן, התחילו את החלק הזה ואת המנוחה וקפה שימרו לאחרי המפל השלישי. בנחל יש צל ושמש לסירוגין ואין בעיה למצוא פינה נוחה לנוח. אחרת, עשויים לעקוף אתכם ואז תצטרכו לחכות, ואז חווית הטיול קצת נפגעת.

אחרי שאמרנו את זה, המשיכו למפל הראשון (9 מטר) והתחילו לעלות. המפל הראשון מתחיל נוח אולם סופו קצת מאתגר (שיפוע שלילי קל). למבוגרים אין בעיה כלל, אבל על הילדים יש לשמור בחלק זה. בנוסף, רצוי מישהו חזק שיעלה ויעזור לאחר מכן בנקודה זו לילדים הקטנים.

המפל השני (9 מטר) מגיע מיד אחרי, והטיפוס עליו קל יותר. לפני המפל האחרון, תצטרכו לדלג מעל גב מים קטן, שנכון לכתיבת שורות אלו היו בו ארגזי פלסטיק ורפסודה שאיפשרו לעבור אותו (סביר להניח שהוא יהיה עם מעט מים - ראו תמונה 7).

הסולם השלישי (8 מטר) מתחיל עם מדרגה גבוהה בה ילדים קטנים יצטרכו עזרה. בנוסף, עם הצעד הראשון יש להיזהר על הראש ממדף הבולט החוצה. לקראת סוף הסולם, נחצבו בסלע שקעים המאפשרים לאחוז ולמשוך את הגוף מעלה. גם פה, מומלץ להושיב מבוגר שיעזור לילדים הקטנים למעלה (היזהרו לא לדרדר אבנים על אלה המחכים לעלות).

ליציאה מהנחל ותחילת החזרה לרכב

אחרי שעליתם בסולמות, נגמר למעשה החלק האתגרי של המסלול. בהמשך תפגשו עוד איזה מיני סולם אבל מעתה צפויה לכם הליכה כיפית באפיק היותר פתוח של הנחל. ההליכה אורכת כ-20 דקות. אחת מנקודות העצירה הנוחות היא למרגלות מערה בה תבחינו במעוק מימינכם. את נקודת היציאה מהנחל לא תפספסו. במקום יש שילוט וזה גם השלב שבו עוברים מסימון השבילים הירוק לסימון שבילים שחור העולה החוצה מן האפיק בדרך ג'יפים. זה השלב בו ההליכה חשופה לשמש ולכן יש לשים לב לכך. בתום העלייה (בערך 10 דקות) תגיעו אל הרמה שמעל הנחל. נקודת עוגן טובה היא מבנה בטון מלבני העומד בסוף העלייה. זה הזמן ליהנות מהנוף של האגן הצפוני של ים המלח, יריחו והרי מואב שברקע. מכאן יש לחפש את סימון השבילים הכחול המוליך אתכם חזרה מזרחה לחניון ולרכבים.

הקלטת המסלול

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל (טיולי)

תמונה מתוך תוכן באתר למטייל בישראל (טיולי)

לתחילת המסלול