איך מטיילים

  • הסיור מתאים למשפחות, זוגות וקבוצות.

  • על אף שמדובר בסיור עירוני, מומלץ להצטייד בבגדים נוחים ובקבוק מים. 

הסיור בזכרון יעקב מתחיל בשער ישי וממשיך לאורך רחוב המייסדים ורחוב הנדיב. מומלץ לשלב גם ביקור בבית אהרונסון וביקבי כרמל, וחוויה משפחתית מדליקה נוספת מחכה לכם בגלריית "תות נייר", שבה תוכלו לקחת חלק בסדנה להכנת (במרכז המדרחוב, פירוט בהמשך המסלול).

  • הביקור ביקבי כרמל ובמרכז תרבות היין בתיאום מראש. סיורים מתקיימים בימי ראשון, שני, רביעי וחמישי, בשעות 17:00-9:30 ובשישי בשעות 14:00-9:00 (בשבת וחג סגור). שבת וחג-סגור. בימי שישי מתקיים סיור לקהל הרחב בעלות 30 ₪ | לפרטים: 04-6391788 או באתר היקב.

איך מגיעים

לתחילת המסלול יש להגיע למפגש רחוב המייסדים ודרך גרנות – רחבת חנייה מסודרת נמצאת בסמוך לבית העלמין שממול. עם הגיעכם תבחינו בשער כניסה גדול – שער ישי, שם מתחיל המסלול.

הגעה לתחילת המסלול: ניסע בכביש 2 ובמחלף זכרון נרד לכיוון כביש 70 בכיוון מזרח ונעלה לזכרון בכביש 652. בכיכר הראשונה, שנמצאת בסמוך ליקבי כרמל, נמשיך ישר, ונחלוף על פני אמפיפארק משמאלנו, מכאן נעקוב אחר השילוט לזכרון יעקב (היצמדו לימין). בכיכר השנייה נמשיך ישר ובכיכר השלישית (כיכר משה) נפנה ימינה (מערבה) ונמשיך ישר עד שנבחין במגדל המים ובאנדרטה למייסדי היישוב. בקצה הרחוב נמצא שער ישי.

  • waze: "שער ישי" או "גן יד למייסדים".

זכרון יעקב – תולדות המושבה על קצה המזלג

השנה היא 1882. אל גבעות הכפר הערבי זמארין מגיעים קבוצת עולים מרומניה, אנשי העלייה הראשונה, לנסות את מזלם בהתיישבות  עובדת וחקלאית לאחר רכישת אדמות הכפר. באותה עת, כל ההתחלות היו קשות וכך מצאו את עצמם המייסדים נלחמים בתנאי תברואה קשים, מחלות, חוסר ידע בעבודת האדמה, סכסוך עם התושבים הערבים בסביבה, תמותת תינוקות, רעב ומלריה. היישוב היה על סף פירוק והתמוטטות. התושבים פנו לעזרה.

הגאולה והחסד לא איחרה לבוא ובמרכזה הייתה זאת פריסת חסותו של הברון בנימין אדמונד דה רוטשילד על המושבה. ב-1883 הועברו אדמות המושבה לבעלותו וניהולו של הברון שהחל לדאוג גם לצורכי המתיישבים. מהר מאוד נטלו פקידיו של הברון את העניינים לידיים והחלו לבסס את המושבה מבחינת כלכלית ומיסדו בה את תעשיית היין. ב-1889 נבנה במושבה היקב הגדול.

חסותו של הברון, שקרא למושבה על שם אביו יעקב, נמשכה קרוב לעשרים שנה, והיא הפכה לאחת מן המושבות הגדולות והחשובות בארץ. אולם עקב בעיות בניהול המושבה, הניהול הועבר לידי חברת יק"א.

החל מראשית המאה העשרים ואילך ידעה המושבה עליות וירידות. בזכרון נוסדה "הסתדרות המורים העבריים" ובתקופת מלחמת העולם הראשונה ביססה בה מחתרת הריגול ניל"י את המטה שלה (עוד על גיבורי ניל"י בהמשך). עם כיבוש הארץ על-ידי הבריטים מידי התורכים המשיכה המושבה להתפתח. בשנות ה-80 ריחפה סכנה על אופיה ההיסטורי של המושבה עם הרצון לבנות לגובה ולהרוס את הבתים ההיסטוריים. לבסוף, הצליח הציבור לשמור את המושבה והמראה האותנטי המשודרג שלה כפי שניתן לראות היום. מרכז המושבה כלל פיתוח תיירותי המשלב בתוכו את שימור העבר. במרכזו של הפיתוח נמצאת "דרך היין" בה מתרכז מסלולנו. הדרך כוללת את רחוב המייסדים ורחוב הנדיב ושלל הצבעים המרכיבים אותו: מגלריות ועד בתי קפה ושלטי הסבר על האישים והבתים שבנו את המושבה.

תחילת המסלול – שער ישי ורחוב המייסדים

"באנו לארץ אבותינו לשם מטרה קדושה. שום בית אחר אין לנו בכל העולם כולו. פה נחיה ופה נמות" (מאיר ליב הרשקו) – במשפט הזה תוכלו להבחין בסמוך לכניסה לבית העלמין. על מנת להתחיל בחיוך, נחזור אל בית העלמין בסיום המסלול, אך נסב את תשומת לבכם לנקודה שבה אתם עומדים: מצד אחד הכניסה בשער ישי אל רחוב המייסדים המזכיר רעיון של התחלה וחיים (מייסדים, ייסוד, יסודות). מצד שני בית העלמין שבו קבורים אותם אנשים שחוו את המדרחוב הזה עוד בהיותו מסדרון חול שומם. ניכנס ונעיף מבט במפת המושבה. "דרך היין" בה עובר המסלול מסומנת בקו מתאר כחול ובהגדלה.

מרכז המידע תיירות זכרון יעקב: בסמוך לגן יד המייסדים תמצאו את מרכז המידע שבו תוכלו לקבל חומר הסברה והמלצה על מסלולי טיול נוספים וסיורים מודרכים לקבוצות עם תושבי המקום. במרכז תוכלו למצוא מידע גם על האטרקציות, המסעדות ובתי הקפה שבמושבה | שעות פעילות מרכז המידע: ראשון-חמישי בשעות 13:00-8:30 | טלפון: 04-6398811

רחוב המייסדים

משער ישי ועד לתחנה הבאה (בית אהרונסון) תוכלו לחוות את עיקרון הבנייה שאפיין את המושבה. חזיתות הבתים מופנות לרחוב בעוד חצר המשק על שלל מבניה (מחסנים, אסמים וכן הלאה) נמצאת מאחורה כאשר חומה מפרידה בין בית אחד לשני. מזכיר קצת את מושבות הטמפלרים שקדמו לזכרון. כחלק ממלאכת השימור והפיתוח ניצבים ליד חלק מהבתים שלטי הסבר השופכים אור על החלוצים. מי היה החקלאי החרוץ? מי היה נגר המושבה? מי החלוץ שהלך ברגל מזכרון לירושלים ממש כמו שעשו בעת העתיקה? כל אלה צובעים ומקימים לחיים את אותם חלוצים.

בית אהרונסון – מוזיאון ניל"י

כתובת: רחוב המייסדים 40

אתם ניצבים כעת מול הבית המפורסם ביותר ברחוב. הבית, טומן בחובו את סיפורה של המחתרת העברית הראשונה – זאת שהרבה מאיתנו הכרנו דרך הצגות תיאטרון עוד ביסודי. היום במקום נמצא מוזיאון בתשלום הכולל הדרכה, סרט אורקולי, סיור בבית המשפחה כפי שנשתמר עוד מהמאה ה-19 כולל הסליק והאמבטיה בה התאבדה שרה. הביקור במקום בתיאום מראש. מומלץ מאוד לתאם ולבקר במקום במסגרת הבילוי שלכם בזכרון יעקב.

  • שעות הפעילות: ראשון, שני, רביעי וחמישי: 15:00-8:30 | שלישי: 16:00-8:30 | שישי וערבי חג: 13:00-8:30. סיור אחרון יוצא שעה לפני הסגירה.
  • מחיר: מבוגר 26 ש"ח, סטודנט 20 ש"ח, אזרח ותיק 13 ש"ח
  • טלפון: 04-6390120

בזמן שארץ ישראל הייתה תחת שליטתה של האימפריה העו'מאנית פעלה מחתרת ניל"י (נצח ישראל לא ישקר) להעברת ידיעות וחומר מודיעיני לבריטים על תנועת הצבא הטורקי, מידע שלימים ישמש את הבריטים בזמן כיבוש הארץ. החיים באותה תקופה בארץ תחת הטורקים היו לא פשוטים ואנשי הארגון, שנמנו עם מייסדי המושבה, פעלו להצלת עתידו של היישוב מרעב ומחלות כאשר הרצון לראות תקומה של מדינה יהודית עומדת לנגד עינהם. המשימה לא הייתה פשוטה שכן גם תושבי המושבה שלא מקרב הארגון התלבטו ופחדו שמא יגלו הטורקים את הנעשה בבית משפחת אהרונסון, דילמה שהביאה לאווירה מתוחה בקרב יהודי המושבה. לבסוף, עלו הטורקים על המתרחש והחלו לפשוט ולאסור את אנשי המחתרת. שרה ממובילי הארגון נתפסה ועונתה קשות. באחת מן הפעמים בהן נכנסה למקלחת הוציאה אקדח מן הסליק ושמה קץ לחייה. היא נפצעה קשה ולאחר מספר ימים נפטרה. שרה קבורה בבית העלמין של היישוב.

מכאן ואילך הרחוב הופך תוסס יותר ושפע של בתי קפה ומסעדות יהיו מימין ומשמאל.

בריכת בנימין ועל הדרך סדנה להכנת נייר             

מבנה אבן מרשים קוטע לפתע את רצף הבתים. בשנת 1891 השולמה בנייתו של הסביל שאתם רואים לפניכם. זהו מתקן ממנו זרמו מים לשתייה ולרווחת התושבים. ייחודו הוא בכך שהבאת המים מהמקורות אל מרומי ההר לא הייתה מובנת מאליה באותם ימים.

המשיכו לאורך רחוב המייסדים, משמאלכם תבחינו בשלט המורה על כניסה לגלריית "תות נייר". בתיאום מראש ניתן להזמין סדנה להכנת נייר מעץ תות ומצמחים, חוויה מדליקה וכיפית למשפחות וילדים. אורכה כשעה והמשתתפים מייצרים נייר ממש כמו פעם. האמת כל אחד יכול למצוא בסדנא הזאת עניין. לפרטים והזמנות ניתן ליצור קשר בטלפון 054-8087187. (אם בחרתם לקחת חלק בסדנה חשוב לעשותה מוקדם ככל האפשר בזמן ביקורכם שכן לנייר לוקח זמן להתייבש. כך תוכלו להכין את הנייר, להמשיך בסיור ולאסוף אותו בדרככם חזרה.

בית הכנסת אוהל יעקב וגן טיול

הגעתם למפגש הרחובות המייסדים והנדיב. משמאלכם עומד בגאון בית הכנסת "אוהל יעקב". בית הכנסת, כמו המושבה נקרא על שמו של אבי הברון. בנייתו הושלמה בשנת 1886 והוא נחשב למפוארים מבין בתי הכנסת במושבות הברון. אם יש באפשרותכם כדאי מאוד להציץ פנימה ולהתרשם.

כדאי לדעת: מאחורי בית הכנסת, מיד אחרי שחולפים על פני הכניסה משמאל יש שירותים ציבוריים. כאן, אתם אמורים להיות כבר לקראת הצהריים וזוהי הזדמנות טובה לשבת ולאכול. המעוניינים באווירה רומנטית ובישיבה ארוכה יישארו על רחוב המייסדים המציע מסעדות כשרות כמו "תישבי", "נילי", "דונה גרסיה" או "קוצ'ינה" (איטלקית, לא כשרה).

בא לכם משהו קליל? לאורך רחוב הנדיב תמצאו שפע של אפשרויות: פיצה, פלאפל, שווארמה, מאפיות וגלידריות. עוד כדאי לדעת שקצת אחרי בית הכנסת, לאורכו של רחוב הנדיב נפרש גן ציבורי רחב ידיים, שבו תוכלו להשתרע על הדשא ואפילו לתכנן מראש פיקניק קל במקום ארוחה במסעדה. בגן תבחינו גם בשני עצים ייחודים: עץ שקמה מרשים ועץ וושינגטוניה. פירות השקמה גדלים על הענפים והגזע בשונה ממרבית העצים, ואילו הוושינגטוניה בכלל לא גדלה בארץ והפכה נפוצה - איך, אתם שואלים? הציצו אל תוך הגן ותגלו.

רחוב הנדיב קרוי גם "רחוב הפקידים". עם העברת ניהול המושבה לפקידי הברון היה הרחוב המשכן לביתהם ומוסדות הציבור של המושבה היו לאורכו, ממש כמו היום. בקצה הרחוב שבהמשך בית הכנסת ניצב לו בית הפקידות. בהרבה מושבות, לא רק בזכרון היה בית הפקידות "מגדל שן". לא מעט ביקורת הופנתה כלפי הפקידים שהיו מתהלכים בגאוותנות והתנשאות כלפי האיכרים. היום במקום קיים מוזיאון "יד לעלייה הראשונה" (בתשלום).

כעת זה זמן ליהנות מזמן שוטטות חופשי. בדרככם חזרה, לפני שאתם נכנסים לרכב היכנסו אל בית העלמין של המושבה. המשיכו עד למרכזו ועיצרו היכן שמונף דגל ישראל ומסביבו מבני קבורה עתיקים.

בית העלמין

כמה מאושרים היו החלוצים לראות את הצלחתה של זכרון יעקב היום, כמה קשה הם עבדו בשביל זה. ההולכים בין הקברים יראו לא מעט כפילויות של שמות משפחה - דורות על גבי דורות שלא ויתרו והמשיכו בהקמת המושבה למרות הקשיים. כאן בזכרון, בתחילתה דרכה הכירו כולם את כולם, ממש כמו כפר קטן.

בולט הוא במרכז בית העלמין קברה של שרה אהרונסון. על מצבתה תמצאו רק את השם "שרה". ניתן לשים לב שקברה מוקף גדר. אין זאת בכדי להבליט אותה מן השאר. כפי שסופר, שרה למעשה שמה קץ לחייה ועל פי ההלכה היהודית "מתאבדים" נקברים בחלקה נפרדת. הגדר המקיפה את קברה שלה ושל אמא היה מעין פתרון לסוגייה זו. שרה קבורה במקום בו היה אמור להיקבר אביה. הרופא שליווה את שרה בזמן מותה היה ד"ר הלל יפה (רופא המושבות) ועל שמו קרוי היום בית החולים בחדרה. לא מעט טרגדיות ואהבות שנגדעו חוותה המשפחה. אהרון אהרונסון, מגלה "אם החיטה" והראש מאחורי המחתרת מצא את מותו על טיסה שאף לא יודע מה עלה בגורלה. רבקה, אחותה של שרה, לא יכלה להיות עם אף אחד פרט לאבשלום פיינברג שיצא למדבר ולא שב ממנו (אהבה חבויה שררה גם בין אבשלום ושרה).

עד כאן סיורנו להפעם. אפשר לסיים במילות השיר "זכרון יעקב", שהפזמון הממכר שלו ימשיך לצלצל לכם בראש - ראו הוזהרתם:

זכרון יעקב | נפתלי אלטר

בזכרון תפנה ימינה 
סע ישר בכביש 
היזהר, יש עצור בכניסה! 
יש אנשים שמחים בזכרון 
כל אחד מכיר אותי 
בזכרון יעקב שלי 

זכרון יעקב שלי, זכרון יעקב 
לא תמצא מקום כזה, כזה טוב
 

עוד כמה דברים שיעניינו אותך באזור:


המסלול נכתב על-ידי מדריך הטיולים עומר זיו | לפרטים נוספים על המדריך >>